Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45732 από busm
Απαντήθηκε από busm στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

danes έγραψε: bushm !Σου έστειλα μηνυμα


Danes σε αυχαριστώ πάρα πολύ! Πες μας εντυπώσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45745 από kosmidis80

tardis έγραψε: Χαιρετώ όλη τη παρέα.Πρώτη μου μέρα στο φόρουμ και θα ήθελα να σας ρωτήσω,αν αξίζει το κόπο και το κόστος να χρησιμοποιήσω μπριγκετα σε παραδοσιακό τζάκι ή αξίζει μόνο σε ενεργειακά? Είμαι από Θεσσαλονίκη,το σπίτι είναι νεοδμητο,οροφοδιαμέρισμα 95 τ.μ..



Καλως ηρθες! Βασικα αν δεν εχεις χωρο για αποθηκευση καυσοξυλων ή δεν εχεις προμηθευτει απο το καλοκαιρι οι μπρικετες ειναι μονοδρομος.

Σε απλο τζακι προσωπικα δεν θα τις εκαιγα ειναι κριμα τα λεφτα τους! Εδω να φανταστεις δεν καιω στο ντεμεκ ενεργειακο που εχω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45773 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;
Βασικά ξεκίνησα με τις ακριβές και καιγόντουσαν ωραία. Μετά είπα να δοκιμάσω και τις φθηνές οι οποίες και με βολέψανε. Δεν μπορώ να πω ότι βρήκα τεράστια διαφορά. Σήμερα παρέλαβα και 2 τόνους φθηνές, 205€ ο τόνος τετράγωνες με τρύπα. Θα δοκιμάσω και αυτές και βλέπουμε. Εγώ για προσάναμα χρησιμοποιώ κάτι τακάκια από το Leroy. Έχουν 0,70 οι 7 τετράδες. Με μια τετράδα παίρνει μια χαρά το τζάκι. Άρα κάθε άναμα μου στοιχίζεοι 0,10€.
Πάντως ο συνδιασμός μπριγκέτα με κάνα κουτσούρι οξυάς είναι ο καλύτερος.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45854 από tasos01
Απαντήθηκε από tasos01 στο θέμα Προβληματισμός: ξύλα ή μπριγκέτες;

dmtr έγραψε: Βασικά ξεκίνησα με τις ακριβές και καιγόντουσαν ωραία. Μετά είπα να δοκιμάσω και τις φθηνές οι οποίες και με βολέψανε. Δεν μπορώ να πω ότι βρήκα τεράστια διαφορά. Σήμερα παρέλαβα και 2 τόνους φθηνές, 205€ ο τόνος τετράγωνες με τρύπα. Θα δοκιμάσω και αυτές και βλέπουμε. Εγώ για προσάναμα χρησιμοποιώ κάτι τακάκια από το Leroy. Έχουν 0,70 οι 7 τετράδες. Με μια τετράδα παίρνει μια χαρά το τζάκι. Άρα κάθε άναμα μου στοιχίζεοι 0,10€.
Πάντως ο συνδιασμός μπριγκέτα με κάνα κουτσούρι οξυάς είναι ο καλύτερος.


dmtr της Hellenicecofuel την φθηνη εννοεις??

chama 78 plus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45937 από ragavelas
Έχει δοκιμάσει να φτιάξει κανείς μπρικέτες; Είδα διαφορα βιντεάκια στο youtube όπου βαζουν χαρτόνια ή/και πριονίδι μέσα σε νερό, το ανακατεύουν και το συμπιέζουν σε κύλινδρους...

Αποδίδει αυτή η μέθοδος;

Τα εν λόγω βιντεάκια είναι πολλά οπότε υποθέτει κανείς ότι για να το κάνουν τόσοι μάλλον θα αποδίδει. Το καλοκαίρι έφτιαξα και εγώ αλλά οι μπρικέτες ήταν σκέτη αποτυχία. Καίγαν σα τσιγάρα, άντε με λιγη φλόγα όσο δυο-τρία κεριά μαζί. Μετά μετατράπηκαν σε στάχτη (ένας κύλινδρος με στάχτη). Δοκίμασα δυο τρεις φορές με διαφορετικές αναλογίες στο μείγμα (χαρτόνι, πριονίδι, συνδιασμός) και με αρκετή συμπίεση (με γρύλο αυτοκινήτου) αλλά τζίφος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45940 από kosmidis80
Και εγω οταν ειχα δοκιμασει με μια απλη πρεσα χειρος που εφτιαξα, ηταν αποτυχια.

Ετοιμαζω ομως κατασκευη μπρικετομηχανης οπως και πελλετοπρεσας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ