Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103560 από nchatzitou

dimlyk έγραψε: to ameco εχει λιγο παραπανω σταχτη κι οχι τοσο καλη αποδοση
ομως τετοια διαφορα τιμης δεν δικαιολογειτε
ψαξε και για κανα αλλο και μετα αποφασιζεις
αν μεινεις σ αυτα τα 2 θα σου συνιστουσα το αμεκο λογω τιμης
για να βρισκεις το αμεκο σε τετοια τιμη υποθετω οτι μπορεις να βρεις κι αλλα πιστοποιημενα κοντα στα 300
ασχετως πελλετ παντως δες και το θεμα ρυθμισεων ...το μερα παρα μερα μου φαινεται υπερβολικο για λεβητα


Όσον αφορά το καθάρισμα μέρα παρά μέρα δεν είναι υπερβολή ούτε θέμα ρυθμίσεων είναι θέμα πέλλετ . το τσέκαρε και ο συντηρητής .
Όσο για το ότι μπορώ να βρω γύρω στα 300€ και άλλα πέλλετ είναι σίγουρο , αλλά δεν γνωρίζω ποια από αυτά έχουν καλύτερη θερμαντική δύναμη και σαφώς λιγότερη στάχτη , σε σχέση πάντα με το Ahira. Γι΄αυτό απευθύνομαι σε σας.

When Kings become philosophers and philosophers become rulers ,then people become happy - Plato

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103563 από dimlyk
δεν γνωριζω σε ποια περιοχη εισαι αλλα και δεν εχει σημασια
φανταζομαι τα golden nuggets ,τα swaishofer τα egger (με προσοχη ομως) τα biotherm ισως και τα german pellets μπορεις να τα βρεις κι ισως και καποια αλλα ακομα ...το θεμα ειναι η τιμη που βρισκεις το καθενα
αν εχεις ορεξη μπορεις να ριξεις και λιγο διαβασμα εδω ,,, αλλα και να μας πεις και τι τιμες βρισκεις ετσι για ενημερωση :)
μπορεις ακομα να βρεις και μερικους εμπορους εδω με προσφορες ,,,σε καθε περιπτωση ομως να ψωνισεις αυτο που εσυ αποφασισες κι οχι αυτο που θελουν να σου πασαρουν :)
και φυσικα αν εχεις καποιοα απορια για καποιο μπορεις να ξαναρωτησεις ...ολο κι καποιος θατοχει δοκιμασει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103573 από χρηστος8

nchatzitou έγραψε: Τον προηγούμενο χρόνο χρησιμοποίησα πέλλετ AHIRA σε δύο παρτίδες (με την ίδια τιμή) . Η δεύτερη παρτίδα ήταν χειρότερη από την πρώτη . Μέσα στη σχάρα (στη δεύτερη παρτίδα ) βρήκα κομματάκια μετάλλου πιθανόν καρφιά. Γενικά δεν έμεινα ευχαριστημένος από το πέλλετ λόγω στάχτης , καθάριζα τον λέβητα Ferroli Sun P7 μέρα παρά μέρα .Δεν έχω δοκιμάσει άλλα πέλλετ .
Φέτος έκανα έρευνα στη περιοχή μου και αποφάσισα να ανέβω σε ποιότητα.
Ανάμεσα σε AMECO (285€/τόνος) και RZ (369€/τόνος) , λογικά το RZ είναι καλύτερο αλλά και ακριβότερο. Θέλω να αγοράσω 3 τόνους.
Ήθελα τη γνώμη σας αν αξίζει να διαθέσω 252€ παραπάνω για το RZ ή μήπως η διαφορά τους είναι ελάχιστη και αξίζει περισσότερο το AMECO , με γνώμονα τη στάχτη και την θερμογόνο δύναμη.



Eνδιαφερον...εχουμε τον ιδιο λεβητα - καυστηρα.
Σε παλαιοτερο ποστ ειχα πει...
Με τον απλο εως πρωτογονο λεβητα - καυστηρα που εχω (ferroli)... και το απιστοποιητο φτηνο πελλετ που καιω και θα συνεχισω να καιω... μεσα στην καρδια του χειμωνα καθαριζα ανα 7 εως και 12 μερες τον λεβητα μου...5 φορες μεγαλυτερα διαστηματα μεταξυ των καθαρισμων με το πελλετ υψηλης ποιοτητας, απο αυτη που εχω με το απιστοποιητο;;;
Δουλεια που γινεται σε 15 λεπτα ειναι το καθαρισμα.
Η διακυμανση απο 7 σε 12 μερες ειναι λογω της διαφορετικης ποσοτητας σταχτης απο μπαλετα σε μπαλετα.

Αγοραζοντας και καιγοντας 30 με 35 κιλα πιστοποιημενο πελλετ την ημερα (οσο εγω) μεσο ορο...ανα ποσες μερες ελπιζεις να καθαριζεις τον λεβητα σου;;;

Ελπιζω τον χειμωνα που θα μαθεις να μας το πεις...οποιοδηποτε καθαρισμα λεβητα σε λιγοτερες μερες απο 10 - 12 απλα θα ειναι αποτυχια...εχοντας ως μετρο συγκρισης ενα φτηνο και απιστοποιητο πελλετ οπως το δικο μου βεβαιως.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103580 από nchatzitou
@χρηστος8
Δεν γνωρίζω αν έχω τις σωστές ρυθμίσεις στον καυστήρα αλλά με το Ahira που καίω αν περάσει η τρίτη μέρα μπουκώνει ο καυστήρας από την στάχτη και σβήνει. Τον καυστήρα τον ρύθμισε ο έμπορος που τον αγόρασα και μου είπε ότι φταίει το πέλετ.
Όμως για να μην απασχολούμε τους υπόλοιπους με κάτι προσωπικό και εκτός topic στείλε μου τις ρυθμίσεις του καυστήρα στο email μου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

@dimlyk
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου , όμως εδώ στη Ξάνθη golden nuggets ,swainshofer ,egger και biotherm δεν υπάρχουν , τουλάχιστον σε όσους εμπόρους ρώτησα. Το μόνο υψηλών προδιαγραφών που υπάρχει στη πόλη είναι το RZ. Δυστυχώς !!!

When Kings become philosophers and philosophers become rulers ,then people become happy - Plato

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103588 από DOOM_NX
Αγόρασε από Θεσσαλονίκη φίλε... Egger, Golden Nuggets και Schweighofer είναι τα φθηνότερα (συνήθως με αυτή τη σειρά). Και τα τρία είναι δοκιμασμένα και βγάζουν ελάχιστη στάχτη. Αν δε λυθεί το πρόβλημά σου με αυτά, τότε δε φταίει το πέλλετ.

ΥΓ: Bio-therm μην πάρεις αν έχεις προβλήματα με στάχτη.

Εδώ θα βρεις μερικούς εμπόρους και τις αντίστοιχες τιμές:
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...7518&Itemid=53#98921

Επίσης ο mega pellet πουλάει Egger σε καλή τιμή στο ομώνυμο site του.

Δες τι σε συμφέρει και ό,τι απορία έχεις, ρώτα.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103640 από nchatzitou
@DOOM_NX
Σ΄ευχαριστώ και σένα για το ενδιαφέρον σου , αλλά για αγορά από Θεσσαλονίκη το έχω ψάξει και δεν με συμφέρει λόγω μεταφορικών . Για Schweighofer ζητάνε 90€ για 3 τόνους μεταφορά στη Ξάνθη. Επίσης το φορτηγό δεν το φέρνει μέχρι το σπίτι μου (είναι σε δύσκολο σημείο) αλλά και αν το φέρει θα χρειαστώ άλλα 30€ για εργάτες να το κατεβάσουν και να το αποθηκεύσουν .
Οπότε την τρώω και δεν μιλάω. Εδώ βρήκα RZ 1130€ τα 3250 κιλά (0,34/κιλό) ξεχωριστά τα εργατικά για την αποθήκευση.
Για το Ameco που βρήκα με 286€/τόνος , ήθελα να ξέρω αν έχει διαφορά από το Ahira που χρησιμοποιώ ;
είναι καλύτερο ή όχι. Βασικά μ΄ενδιαφέρει η στάχτη και θερμογόνος δύναμη.

When Kings become philosophers and philosophers become rulers ,then people become happy - Plato

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ