Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91087 από tzistsam
Bρωμούσε η υπόθεση κατευθείαν. Πρώτο μήνυμα και κατευθείαν διαφήμηση το Irelly :whistle: Τι κατάντια είναι αυτή, ήμαρτον :angry:

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91092 από Fokion
ε τι να κανουμε.. ο καθης υπευθυνος για τις πραξεις του...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91125 από agge72

χρηστος8 έγραψε:

makis terzis έγραψε: πες μας τιμη και καταναλωση αν μπορεις




3,5 τονους ο πεθερος με varmebaronen, και 4,7 εγω με ferroli...σε διαφορετικα σπιτια φυσικα, με διαφορετικες απαιτησεις θερμανσης το καθενα.
Το πελλετ αγοραστηκε τον Απριλιο με 237 ευρω ο τονος, μεσω των ΤΟΤΕ προσφορων των εμπορων στο φορουμ.
Περιοχη Θεσσαλονικης ηταν αυτες οι τιμες.



Χρηστο ποσα τετραγωνικα ζεστενει ο πεθεροσου και τι θερμοκρασια εχει στο σπιτι και αν εχει καλη
μονωση στο σπιτη?

Εχω μιλησει να δω τους ξυλολεβητες που με ενδιαφερουν απο κοντα.

Αν δοση η τραπεζα το ο.κ μεσα στο καλοκαιρι μπωρει να ξεκινησω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94133 από john88s
2η χρονιά που καίω Αlfa Wood. Αγορασμένο προς 240 ευρώ ο τόνος το καλοκαίρι.

Βαθμολογία 7 (λόγο τιμής αλλιώς πιο κάτω).

Θερμογόνος δύναμη: Τα νερά τα ζέστενε σχετικά γρήγορα οπότε λογικά είχε την αναγραφόμενη. Πιστεύω ότι οριακά ίσως είχε την ίδια ή λίγο λιγότερη με τα πανάκριβα RZ και Σβάι όπως έδειξαν και οι δοκιμές του Μόσχαλη.

Στάχτη: Κανονική.

Κλίγκερ: Γεμάτο κλίγκερ ο καυστήρας, κάθε μέρα επίσκεψη και κάθε 2η μέρα τουλάχιστον βγάλσιμο. Κάποιες φορές σταμάταγε λόγο του κλίγκερ φυσικά.

Άλλαξα 100 φορές ρυθμίσεις. Ότι και αν έκανα το κλίγκερ παρέμεινε. Εμφανώς περισσότερο από την περσινή καλοκαιρινή παρτίδα.

Στήριξα 2 χρόνια την Alfa Wood. Τέλος.

Είμαι σε αναζήτηση πέλλετ πάλι. Θα μου μείνουν σίγουρα κάνα 2 τόνοι λόγο του ότι δεν έκανε χειμώνα.

Θα στραφώ στα καινούργια Ελληνικά Εργοστάσια/Βιοτεχνίες. Αν μείνω απογοητευμένος στις δοκιμές μου η παραγγελία αναγκαστικά θα γίνει από Βαλκάνιους Κατασκευαστές.

Κρίμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103514 από nchatzitou
Τον προηγούμενο χρόνο χρησιμοποίησα πέλλετ AHIRA σε δύο παρτίδες (με την ίδια τιμή) . Η δεύτερη παρτίδα ήταν χειρότερη από την πρώτη . Μέσα στη σχάρα (στη δεύτερη παρτίδα ) βρήκα κομματάκια μετάλλου πιθανόν καρφιά. Γενικά δεν έμεινα ευχαριστημένος από το πέλλετ λόγω στάχτης , καθάριζα τον λέβητα Ferroli Sun P7 μέρα παρά μέρα .Δεν έχω δοκιμάσει άλλα πέλλετ .
Φέτος έκανα έρευνα στη περιοχή μου και αποφάσισα να ανέβω σε ποιότητα.
Ανάμεσα σε AMECO (285€/τόνος) και RZ (369€/τόνος) , λογικά το RZ είναι καλύτερο αλλά και ακριβότερο. Θέλω να αγοράσω 3 τόνους.
Ήθελα τη γνώμη σας αν αξίζει να διαθέσω 252€ παραπάνω για το RZ ή μήπως η διαφορά τους είναι ελάχιστη και αξίζει περισσότερο το AMECO , με γνώμονα τη στάχτη και την θερμογόνο δύναμη.

When Kings become philosophers and philosophers become rulers ,then people become happy - Plato

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103515 από dimlyk
to ameco εχει λιγο παραπανω σταχτη κι οχι τοσο καλη αποδοση
ομως τετοια διαφορα τιμης δεν δικαιολογειτε
ψαξε και για κανα αλλο και μετα αποφασιζεις
αν μεινεις σ αυτα τα 2 θα σου συνιστουσα το αμεκο λογω τιμης
για να βρισκεις το αμεκο σε τετοια τιμη υποθετω οτι μπορεις να βρεις κι αλλα πιστοποιημενα κοντα στα 300
ασχετως πελλετ παντως δες και το θεμα ρυθμισεων ...το μερα παρα μερα μου φαινεται υπερβολικο για λεβητα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ