Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59990 από elgreco74
Γεια σου Σπυριδούλα.
Είμαι ευχαριστημένος από τον λέβητα. Δεν μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα και με ζεσταίνει.
Την πρώτη χρονιά (σκληρός χειμώνας ο περυσινός) τον δούλεψα σχετικά λάθος αφού φεύγαμε το πρωι για δουλειά με τη σύζυγό μου και γυρνάγαμε το απόγευμα και βρίσκαμε 13 βαθμούς. Άντε να φτάσει μετά στους 18-20 το βράδυ. Ευτυχώς που συνδυάζεται με ενεργειακό τζάκι.
Φέτος λόγω νέου μέλους στην οικογένεια, αυτοματοποιήσαμε το πρόγραμμα έναυσης και ανάβω στους 20 βαθμούς Κελσίου 7-9 το πρωι και 19-23 το βράδυ στη ζώνη μέρας (ισόγειο) και την υπόλοιπη μέρα κρατάω σταθερά 18 βαθμούς (όροφος με υπνοδωμάτια).
Με αυτό το πρόγραμμα καίω 1-1,5 τσουβάλι την ημέρα. Εξαρτάται από το αν θα ανάψω και το τζάκι.
Καθαρισμός κάθε 2-3 απογεύματα καθαρίζω κλίνκερ και στάχτη (15'). Μία φορά το μήνα (Κυριακή 45')) τον γλείφω με ηλεκτρική σκούπα και λύσιμο όπου μπορω.
Θα ήθελα να μου πεις τι ρυθμίσεις έχεις στον αέρα στο μέγεθος πέλλετ, ισχύς κλπ΄...
Πως μπορώ να έρθω σε επαφή με την HellenicEcofuel για να έχω ανταγωνιστική τιμή για Πάτρα? Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60095 από DOOM_NX

elgreco74 έγραψε: Πως μπορώ να έρθω σε επαφή με την HellenicEcofuel για να έχω ανταγωνιστική τιμή για Πάτρα? Ευχαριστώ.

Ρίξτους ένα τηλέφωνο ή περίμενε τον giogud να απαντήσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60110 από elgreco74
Οκ, μίλησα. Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60113 από GT
Βρες στοιχεία επικοινωνίας του καταστήματος στο Google και πάρε απευθείας τηλέφωνο.


EDIT: Κατόπιν εορτής το post μου, λόγω σερνόμενου server. :P


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60243 από ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ

elgreco74 έγραψε: Γεια σου Σπυριδούλα.
Είμαι ευχαριστημένος από τον λέβητα. Δεν μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα και με ζεσταίνει.
Την πρώτη χρονιά (σκληρός χειμώνας ο περυσινός) τον δούλεψα σχετικά λάθος αφού φεύγαμε το πρωι για δουλειά με τη σύζυγό μου και γυρνάγαμε το απόγευμα και βρίσκαμε 13 βαθμούς. Άντε να φτάσει μετά στους 18-20 το βράδυ. Ευτυχώς που συνδυάζεται με ενεργειακό τζάκι.
Φέτος λόγω νέου μέλους στην οικογένεια, αυτοματοποιήσαμε το πρόγραμμα έναυσης και ανάβω στους 20 βαθμούς Κελσίου 7-9 το πρωι και 19-23 το βράδυ στη ζώνη μέρας (ισόγειο) και την υπόλοιπη μέρα κρατάω σταθερά 18 βαθμούς (όροφος με υπνοδωμάτια).
Με αυτό το πρόγραμμα καίω 1-1,5 τσουβάλι την ημέρα. Εξαρτάται από το αν θα ανάψω και το τζάκι.
Καθαρισμός κάθε 2-3 απογεύματα καθαρίζω κλίνκερ και στάχτη (15'). Μία φορά το μήνα (Κυριακή 45')) τον γλείφω με ηλεκτρική σκούπα και λύσιμο όπου μπορω.
Θα ήθελα να μου πεις τι ρυθμίσεις έχεις στον αέρα στο μέγεθος πέλλετ, ισχύς κλπ΄...
Πως μπορώ να έρθω σε επαφή με την HellenicEcofuel για να έχω ανταγωνιστική τιμή για Πάτρα? Ευχαριστώ.



Συγνώμη, τώρα το είδα το μήνυμά σου, αλλά ευτυχώς σε κατατόπισαν! Ο κύριος Γκουντέλιας της HellenicEcoFuel είναι πολύ εξυπηρετικός. Τώρα για το golden nuggets, επιφυλάσσομαι για 10-15 μέρες που θα έχω τελειώσει το προηγούμενο και θα ξεκινήσω αυτό.

Όσον αφορά τον καθαρισμό κι εμείς μ αυτή τη συχνότητα καθαρίζουμε καυστήρα και λέβητα. Βέβαια από τη Thermostahl που έλαβα ένα e-mail για μια πληροφορία που ήθελα, μου είπαν ότι θάλαμο και αυλούς πρέπει να τα καθαρίζουμε κάθε 10 μέρες & αυτό ανάλογα με το προϊόν και την υγρασία του. Ανασκουμπώσου!!!

Οι ρυθμίσεις του καυστήρα, έγιναν από τον ηλεκτρολόγο μου που εξειδικεύεται και σε αυτοματισμούς και είναι ως εξής (για καυστήρα PV30a, λόγω λέβητα 42kw):
FEEDER = 37
PHOTOCEL = 72
MAX POWER = 26
MIN POWER = 17
POWER = 20
AIR = 33
MAX TEMP = 55
IGN. AIR = 25
END AIR = 20
LOADING = 24
BURNER END = 15
LOADING 2 = 3
PREBURN = 50

Αν πιστεύει κάποιος ότι κάτι είναι λάθος, ας το πει να το διορθώσω.

Ευχαριστώ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giogud

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60728 από man422
Καλησπερα παιδια..ειμαι καινουριος και στη παρεα και σαν πελλετας..λοιπον εγω ενε λεβητα thermoflux 30 πολυ καλο εργαλειο και δεν εχω παραπονο οπως δεν εχω παραπονο και απο το πελλετ που καιω και ειναι ενε βουλγαρικο IRELY.Αυτο το κλιγκερ απο εσας το εμαθα,το πελλετακι κανει μονο σταχτη.εχω ενα σπιτι με 80 τ.μ με επιδαπεδια θερμανση και 50τ.μ. σοφιτα με 4 σωματα.δεν ξερω ποσο {ποσοτητα} πρεπει να καιω για να ξερω τι μου γινεται.παντως αυτες τις μερες με εξωτερικη θερμοκρασια στους6 βαθμους και τον θερμοστατη στους 23 καιω γυρω στα 30 κιλα το24ωρο.σα πολλα δεν ειναι?δωστε μου τα φωτα σας..ευχαριστω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ