Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59596 από AT
λοιπον, απο την μικρη μου εμπειρια στο "καψιμο" πιστευω οτι οντως ειναι μακραν καλυτερο πελλετ το σβαιχοφερ, ανεβαζει πολυ μεγαλυτερες θερμοκρασιες ο λεβητας (και αντιστοιχα διατηρει το νερο), ο θαλαμος καυσης (λογω μεγαλυτερης θερμοκρασιας) κανει καποια μορφη πυρολησης και φαινεται πολυ πιο καθαρος μετα το σκουπισμα, η σταχτη ειναι οντως πιο "πουδρέ",

ομως το μονο αρνητικο ειναι οτι εχω την εντυπωση οτι ως πελλετ ειναι πιο μαλακο (αφου εχει μονο ξυλο και οχι φλοιο) και ο λεβητας το καιει πιο γρηγορα με αποτελεσμα αντι για ενα τσουβαλι την ημερα να καιω δυο. Αρα οικονομικα μου βγαινει διπλη τιμη.

κανω συγκριτικο τεστ και θα σας πω σε λιγες μερες
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by AT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59600 από dimlyk
ασ πω κι εγω δυο λογακια με τα λιγα τσουβαλακια που εχω καψει απο golden nuggets και ameco
λιγη σταχτη και μηδεν κλινκερ και στα δυο με το ameco να εχει λιγο περισσοτερο την ταση να αφηνει καποια σταχτη κολλημενη στο μαντεμενιο μαγγαλι ( και με τα 2 συμβαινει) η οποια φευγει ευκολα με μια πλαστικη βουρτσα .
για αποδοσεις δεν εχω καποια σαφη αποψη ακομα ...προτιμω παντως το αρωμα του ameco
το οποιο ειναι πιο χοντροκομμενο και δειχνει πιο ομοιογενες με το τεστ του νερου :)
το golden nuggets περιεχει και καποια σκουρα κομματακια σαν καρβουνακια αδιαλυτα στο νερο οπως φαινεται στις φωτο

ameco

golden nuggets


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59607 από Nick the Greek

dimlyk έγραψε: ασ πω κι εγω δυο λογακια με τα λιγα τσουβαλακια που εχω καψει απο golden nuggets και ameco
λιγη σταχτη και μηδεν κλινκερ και στα δυο με το ameco να εχει λιγο περισσοτερο την ταση να αφηνει καποια σταχτη κολλημενη στο μαντεμενιο μαγγαλι ( και με τα 2 συμβαινει) η οποια φευγει ευκολα με μια πλαστικη βουρτσα .
για αποδοσεις δεν εχω καποια σαφη αποψη ακομα ...προτιμω παντως το αρωμα του ameco
το οποιο ειναι πιο χοντροκομμενο και δειχνει πιο ομοιογενες με το τεστ του νερου :)
το golden nuggets περιεχει και καποια σκουρα κομματακια σαν καρβουνακια αδιαλυτα στο νερο οπως φαινεται στις φωτο

ameco


golden nuggets


Καλημέρα,

Σε σόμπα το καίς ή σε λέβιτα?
Η φλόγα οπτικά είναι το ίδιο ζωηρη και στα δύο?
Απο θέμα σκόνης στο σακί?

HP60 10,5kw
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Nick the Greek.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59608 από George66

dimlyk έγραψε: ασ πω κι εγω δυο λογακια με τα λιγα τσουβαλακια που εχω καψει απο golden nuggets και ameco
λιγη σταχτη και μηδεν κλινκερ και στα δυο με το ameco να εχει λιγο περισσοτερο την ταση να αφηνει καποια σταχτη κολλημενη στο μαντεμενιο μαγγαλι ( και με τα 2 συμβαινει) η οποια φευγει ευκολα με μια πλαστικη βουρτσα .
για αποδοσεις δεν εχω καποια σαφη αποψη ακομα ...προτιμω παντως το αρωμα του ameco
το οποιο ειναι πιο χοντροκομμενο και δειχνει πιο ομοιογενες με το τεστ του νερου :)
το golden nuggets περιεχει και καποια σκουρα κομματακια σαν καρβουνακια αδιαλυτα στο νερο οπως φαινεται στις φωτο

ameco


golden nuggets



Θα συμφωνήσω απόλυτα σε ότι αφορά το Ameco.
Το καίω εδώ και ενάμιση περίπου μήνα (έχω κάψει περίπου 500 κιλά) χωρίς ευτυχώς καθόλου προβλήματα.
Λίγη στάχτη και καλές θερμοκρασίες.
Ευτυχώς προνόησα και φούλαρα την αποθήκη με τέσσερις τόνους οπότε δεν θα έχω ανάγκη για φέτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59614 από dimlyk
Nick the Greek

σκονη περιπου την ιδια ειχαν αν και οσα σακουλακια εχω ειναι ταλαιπωρημενα και τα πελλετ κοματακια και με οσα εχω δει μαλλον εχουν λιγη και τα δυο
σε σομπα τα καιω και σε φλογα στα ιδια ειναι και σε "μεγεθος" και σε χρωμα ... θα επανελθω ομως γιατι δεν τα εχω καψει ακομα σε ιδιες συνθηκες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59661 από παλτακης

dimlyk έγραψε: ασ πω κι εγω δυο λογακια με τα λιγα τσουβαλακια που εχω καψει απο golden nuggets και ameco


Ameco καιω και εγω πλεον ( 6 τσουβαλια ε μην νομισετε τπτ τονους ) εχει πολυ καλη καυση απ'οτι βλεπω μηδεν υπολειματα προς το παρον στο σκαφακι καυσης ,πολυ λιγη σκονη στο τσουβαλι .Επειδη ομως ακομα δεν εχω ετοιμασει χωρο για αγορα ποσοτητας παιρνω το τσουβαλι 5,30 απο καταστημα Μεταμορφωσης απεναντι απο το Prak...r,αλλα και με την ιδια τιμη σε αγορα ποσοτητας 1005 κιλα=με 67 τσουβαλια χ 5,30 =355ευρω.

Καλα ειναι ή παιζει κατι φθηνοτερο ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.147 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ