Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54919 από XAALAARAA
Σημερα εβγαλα πελλετ απο την αποθηκη αγορασμενο τον 04/2011 εκτος απο κανα δυο τσουβαλια ποντικοφαγωμενα το πελλετ δεν εχει παθει τιποτα ειναι σαν το καλο παλιο κρασι. Ηταν αγορασμενα πολυ κατω απο το φραγμα των 200€ ετσι και φετος το κοστολογιο θα μεινει αρκετα χαμηλα αφου υπαρχουν περιπου 115 τσουβαλακια απο αυτο
βαθμολογια οπως και οταν ανοιξα το θεμα 9 καινε το ιδιο καλα με σωστη αποθηκευση δεν παθαινουν τιποτα
πελλετ ALFA WOOD με την παλια σακουλα


ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54970 από Γιάννης Ρούκουνας
Εγώ καίω το GERMAN πολύ καλό ούτε στάχτη ούτε κλινκερ καί τα υπολοίματα πούδρα πολύ δυνατή φλόγα.
Χθές πήρα ενα τσουβάλι αυτό πού φτιάχνεται στην Καρδίτσα THERMOPELLET αρκετή σκόνη αρκετή φλόγα κλίνκερ δεν είδα. Το Γερμανικό δεν μυρίζει καθόλου, το Ελληνικό μυρίζει ξύλο λες καί μπήκα σε κάποιο ξυλουργείο, περισσότερο πεύκο, το Γερμανικό το βρήκα σε καλή τιμή από εκεί πού αγόρασα το μηχάνημα 0,40 το κιλό.
Το μηχάνημα μου Ιταλικό RED COMPACT 35KW, μαιζωνέτα τριόροφη 65τμ κάθε όροφος την κάνει φούρνο, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57087 από elgreco74
Κύριοι,να σας χαιρετήσω κι εγώ.
Πρώτη φορά γράφω. Γιάννης από Πάτρα. Έχω λέβητα της thermostahl 30000 θερμίδες με καυστήρα pv20a σε μεζονέτα 130 τετραγωνικών μέτρων. Είναι ο δεύτερος χειμώνας που θα περάσω φέτος με το πέλλετ μου.
Πέρυσι δούλεψα κυρίως της alfawood και ένα noname στη σακκούλα αλλά έμαθα πως είναι της ameco, χωρίς να κάνω μετρήσεις.
Δοκιμάζω κι εγώ διάφορα πέλλετ τώρα. Θα σας ενημερώσω για τιμές στη πόλη μας. Το Golden Nuggets τα βρήκα 370€/tn. Τα bioenergy επίσης τα εντόπισα (330). Θα σας βγάλω φωτογραφία επίσης ένα σακκούλι πέλλετ που έκαψα με 5800KWH/KG (320) να μου πείτε αν το γνωρίζετε. Την επόμενη εβδομάδα θα έχω και 2 σακιά αγνώστου προελεύσεως για δοκιμή (280€/tn).
Σε γενικές γραμμές θεωρώ πως πρέπει να δώσω βάρος σε ρυθμίσεις του καυστήρα περισσότερο παρά στο υλικό. Είμαι ακόμα στην αρχή. Σας ευχαριστώ και τα λέμε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57928 από ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ
Γεια σου Γιάννη,

έχω κι εγώ λέβητα της thermostahl 42000 θερμίδες με καυστήρα pv30a για μεζονέτα 170τμ. Είναι η τρίτη χρονιά που θα το δουλέψω. Εσύ είσαι ευχαριστημένος από τον λέβητα και τον καυστήρα? Εγώ είχα πέρσι ένα θέμα με τα αισθητήρια, μάλλον κάποιο είχε αποκοπεί από το καλώδιό του, αλλά παράγγειλα άλλο και μου το έστειλαν άμεσα. Το αντικατέστησα κι όλα ΟΚ. Ποιά η δική σου γνώμη για το λέβητα? Όσον αφορά τον καθαρισμό κάθε πότε τον κάνεις?

Τα pellet που έκαψα για 2 χρόνια ήταν από τη Λάρισα, την bioenergy hellas. Τώρα καίω τα τελευταία 20 τσουβαλάκια που μου είχαν απομείνει. Το καλοκαίρι αγόρασα μέσω του forum, από την HellenicEcoFuel το golden nuggets σε πολύ καλή τιμή, 260/τόνος + τα μεταφορικά για Κέρκυρα (40/τόνος).

Απ ότι διαβάζω είναι αρκετά καλό pellet. Εγώ υπολογίζω σε καμιά 10 μέρες να το εγκαινιάσω και θα γνωρίζω κάτι περισσότερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57933 από ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ
Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι την ομάδα που σίγουρα κάποιος θα το γνωρίζει. Αν αλλάξω μάρκα pellet στον λέβητά κεντιρκής θέρμανσης, που σύντομα θα γίνει, πρέπει να αλλάξω και τις ρυθμίσεις του? Δηλαδή, πρέπει να κάνω κάτι? Κι αν ναι, πως θα ξέρω τι ακριβώς. Πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό?

Ευχαριστώ!
Σπυριδούλα

ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ έγραψε: Γεια σου Γιάννη,

έχω κι εγώ λέβητα της thermostahl 42000 θερμίδες με καυστήρα pv30a για μεζονέτα 170τμ. Είναι η τρίτη χρονιά που θα το δουλέψω. Εσύ είσαι ευχαριστημένος από τον λέβητα και τον καυστήρα? Εγώ είχα πέρσι ένα θέμα με τα αισθητήρια, μάλλον κάποιο είχε αποκοπεί από το καλώδιό του, αλλά παράγγειλα άλλο και μου το έστειλαν άμεσα. Το αντικατέστησα κι όλα ΟΚ. Ποιά η δική σου γνώμη για το λέβητα? Όσον αφορά τον καθαρισμό κάθε πότε τον κάνεις?

Τα pellet που έκαψα για 2 χρόνια ήταν από τη Λάρισα, την bioenergy hellas. Τώρα καίω τα τελευταία 20 τσουβαλάκια που μου είχαν απομείνει. Το καλοκαίρι αγόρασα μέσω του forum, από την HellenicEcoFuel το golden nuggets σε πολύ καλή τιμή, 260/τόνος + τα μεταφορικά για Κέρκυρα (40/τόνος).

Απ ότι διαβάζω είναι αρκετά καλό pellet. Εγώ υπολογίζω σε καμιά 10 μέρες να το εγκαινιάσω και θα γνωρίζω κάτι περισσότερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57937 από DOOM_NX

ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ έγραψε: Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι την ομάδα που σίγουρα κάποιος θα το γνωρίζει. Αν αλλάξω μάρκα pellet στον λέβητά κεντιρκής θέρμανσης, που σύντομα θα γίνει, πρέπει να αλλάξω και τις ρυθμίσεις του? Δηλαδή, πρέπει να κάνω κάτι? Κι αν ναι, πως θα ξέρω τι ακριβώς. Πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό?

Ευχαριστώ!
Σπυριδούλα

Καλό είναι να γίνει ογκομέτρηση του κοχλία με το καινούριο πέλλετ και λαμβάνοντας υπ'όψιν τη θερμιδική του αξία (για το Golden Nuggets είναι 17,2 MJ/kg LHV, as received) να ορίσετε τους σωστούς χρόνους κοχλία για τη μέγιστη ισχύ που επιθυμείτε. Δε γνωρίζω τις ρυθμίσεις του εν λόγω λέβητα και αν υπολογίζει αυτόματα την ποσότητα αέρα ανάλογα με το καύσιμο, αλλά, σε κάθε περίπωση, καλό είναι να γίνει ανάλυση καυσαερίων από αδειούχο συντηρητή καυστήρων ώστε να σιγουρευτείτε για τη σωστή απόδοση της καύσης.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.162 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ