Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20773 από mega pellet

michalisgr έγραψε:

mega pellet έγραψε:

michalisgr έγραψε: AYTA τα εχει καψει κανεις ΣΑΣ;;;

η εταιρεια ειναι αυτη εδω ΠΑΤΗΣΕ


Μιχαλη τα έχεις κάψει εσύ?
Γιατί και εγώ τα έχω κάψει.


και;;ειναι καλα;;;; σε σομπα η καυστηρα;;


οχι δεν είναι καλά τουλάχιστον για εμένα.
δοκιμάστηκε σε δύο σόμπες και έναν λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25955 από Panos
πολύ καλό πέλλετ με μεγάλη θερμιδική απόδοση ονομαστική 5,4 kw/kg και πιστοποίηση DIN PLUS
μάλλον από έλατο, βγάζει πολύ στάχτη, δεν ξέρω τι είναι κλινγκερ.
πολή καλή σχέσης/ τιμής από το εργοστασιο Technowood
εσύ πόσο το πήρες?
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26142 από nchatzitou
Εγώ βρήκα AHIRA με 280€ ο τόνος . Αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει να μου πει τη γνώμη του. Έχω σύστημα Ferroli SFL 3 με Ferroli Sun P7.

When Kings become philosophers and philosophers become rulers ,then people become happy - Plato

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26309 από jnet
Στο σημείο αυτό θα μεταφερω ενα κομματι που βρήκα ενδιαφέρον για την ποιοτητα των pellet

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!

Το τελευταίο χρονικό διάστημα { κάποιοι } εκμεταλλευόμενοι την μέχρι στιγμής άγνοια των καταναλωτών προσπαθούν να πουλήσουν ως λευκό πέλλετ οξιάς το ζαχαρί πέλλετ που κατασκευάζεται από κυπαρίσσι και αγροτικά υπολείμματα καλαμποκιού. Δυστυχώς το καταφέρνουν, γιατί για να το ξεχωρίσει ο καταναλωτής θα πρέπει να δει και τις δύο ποιότητες μαζί την μία δίπλα στην άλλη ή να έχει πολύ καλή όσφρηση, οπότε θα μπορέσει να μυρίσει το ποπ κορν που προσπαθούν να του πλασάρουν για ξύλο δάσους και μάλιστα οξιάς.





Στην αριστερή πλευρά της φωτογραφίας μπορείτε να διακρίνετε το καθαρό ( σκούρο μπέζ) πέλλετ από ξύλο οξιάς και στην δεξιά το (ζαχαρί) πέλλετ που είναι κατασκευασμένο από κυπαρίσσι και υπολείμματα καλαμποκιού.

Πηγη

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petrosp13, christ0s

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26358 από Tera63
Πέρυσι σε ένα Piazzetta MP973 χρησιμοποίησα 5 τόννους Scweighofer. Οι πρώτοι δύο τόννοι άριστη απόδοση ελάχιστη στάχτη, μηδενικό κλίγκερβαθμολογία 9,5. Ο τρίτος τόννος έβγαλε λίγο κλίγκερ και λίγο χειρότερη καύση βαθμολογία 8. Οι άλλοι δύο τόννοι λιγότερο κλίγκερ και περισσότερη στάχτη, βαθμολογία 8,5 καθώς είχε και χειρότερη καύση. Δυστυχώς και σε μεγάλες εταιρείες όπως η Scweighofer υπάρχουν μεταπτώσεις στην ποιότητα.
Επίσης λόγω έλλειψης του συγκεκριμένου πέλλετ για ένα διάστημα 15 ημερών χρησιμοποίησα και Ameco Premium, κατά πολύ χειρότερη καύση και αρκετό κλίγκερ σε σχέση με το Scweighofer. Επίσης η θερμοκρασία στην έξοδο του Multifuoco της Piazzetta ήταν 7 βαθμούς παρακάτω μετρημένο με θερμόμετρο, θα το έβαζα 6.5-7.
Η Piazzetta είναι ιδιαίτερα ¨δύσκολη¨ με τα πέλλετ, αλλά φοβερή σε απόδοση και οικονομία σε σχέση με μία άλλη ιταλική σόμπα γνωστής εταιρείας που υπσχόταν καλύτερη απόδοση 93-94%, ενώ η Piazzetta στο συγκεκριμένο μοντέλο δίνει 84%.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26710 από Panos
Technowood din plus σε διάφανη σακούλα με πράσινα γράμματα, έκαψα 1 τόνο: 9
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Panos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BLACKBIRT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ