Αυτή την μισή παλέτα της κληρωσης, ποιός θα την πάρει?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124472 από veziris
Νομίζω γίνεται πολύ κουβέντα απλά για να γίνεται....(εξαιρουμένων των Jnet και Nasika που έχουν γνώση του συγκεκριμένου προϊόντος).
Το ίδιο πρόβλημα (μπούκωμα) με τον Μιχάλη αντιμετώπισα κι εγώ σε σόμπα-λέβητα Auriga. Ξεκίνησα αρχικά με ρυθμίσεις αέρα και κοχλία αλλά είδα μικρή διαφορά. Επειδή δύσκολα θα παραιτούμουν από την αυξημένη θερμογόνο του cretapellet ξεκίνησα καύσεις με ανάμιξη και πέλλετ ξύλου. Αμέσως το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Μέχρι τώρα το έχω κάψει σε συνδυασμό με το πέλλετ του Carrefur, με το πράσινο της Alfawood κι ένα no name. Και με τα τρία δεν ξαναπαρουσιάστηκε το πρόβλημα. Αρχικά το έβαζα σε αναλογία 1:1 και τις τελευταίες δέκα μέρες σε αναλογία 1(ξύλου): 2(cretapellet). Θα συνεχίσω να μειώνω την αναλογία του πέλλετ ξύλου μέχρι να ξαναπαρουσιαστεί το μπούκωμα και να βρω την χρυσή τομή. Αυτή φυσικά θα διαφέρει σε κάθε μηχάνημα, οπότε εναπόκειται στην διάθεση του καθενός να την βρει. Να προσθέσω (αν βοηθάει κάποιον) ότι το μπούκωμα στην δική μου σόμπα, το εντόπισα στην λειτουργία standby, όταν ο χώρος ζητούσε ζεστό νερό και έμπαινε σε κανονική λειτουργία. Επειδή το cretapellet χρειάζεται μεγαλύτερο χρόνο για να "πυροδοτηθεί", με την αλλαγή από standby σε κανονική λειτουργία έπεφτε μαζεμένο πελλετ στο χώρο καύσης σκεπάζοντας την μικρή φλόγα του παλιού και σβήνοντας την τελικά οδηγώντας στο μπούκωμα.
Εν τέλει νομίζω ότι με λίγη καλή θέληση μπορούμε να διορθώσουμε όποια προβλήματα αφού ακόμα και η καύση με μίξη είναι προς όφελος της τσέπης μας αλλά και της ζέστης που απολαμβάνουμε. Η έκφραση απόψεων (είτε απαξιωτικών, είτε θριαμβολογικών) από καταναλωτές που δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ το προϊόν δεν βοηθάει ούτε τον πελάτη για να ξέρει τι θα επιλέξει, αλλά ούτε τον παραγωγό αν θέλει να βελτιώσει το προϊόν του.

ΥΓ. Μιχάλη δοκίμασε με αναλογία 1:1 αρχικά με ένα πέλλετ ξύλου. Κρίμα είναι να τα δώσεις αν όντως μπορείς να τα κάψεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234, Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124475 από Stavrax
Πέλλετ δεν χρησιμοποιώ, καθώς δεν έχω ούτε σόμπα, ούτε λέβητα.
Ότι έχω μάθει γι αυτό το προϊόν, το έχω μάθει από τις σελίδες αυτού του φόρουμ επειδή ως συντονιστής αρκετές φορές χρειάστηκε να επέμβω σε διάφορες διενέξεις.
Στην υπογραφή ενός φίλου συντονιστή αναφέρεται ότι η επιθυμία των καταναλωτών για φτηνό και αξιόπιστο ελληνικό πέλλετ, είναι μεγάλη. Πρέπει όμως να ικανοποιούνται και οι τρεις συνθήκες.
Αυτην την στιγμή και οι καταναλωτές και οι εταιρίες, παρουσιάζουν παιδικές ασθένειες. Οι μεν καταναλωτές δεν μαθαίνουν καλά τα μηχανήματά τους και δεν μπορούν να τα ρυθμίζουν εύκολα, οι δε εταιρίες έχουν αποκλίσεις ανά παραγωγή και δεν καταφέρνουν να διατηρήσουν την αξιοπιστία τους.
Ευθύνη υπάρχει και στις δυο πλευρές και οι αλληλοκατηγορίες δεν εξυπηρετούν σε τίποτα.
Οι μεν μάθετε καλύτερα τα μηχανάκια και την καύση, οι δε προσπαθήστε να διατηρήσετε μια συγκεκριμένη ποιότητα και σταματήστε τους αφορισμούς και την επίκληση της εθνικής συνείδησης.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα, PRIMUS 45, vag1234, Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124492 από stergiosbik
H θεση μου για τα Eλληνικα προιοντα-των σωστων επαγγελματιων-ειναι γνωστη κ δεν χρειαζεται να πω κατι παραπανω.
Θα ξανασταθω στο θεμα του Μιχαλη γιατι μου εκατσε στο λαιμο η σταση του!
Κερδισες ρε φιλε 2 φορες στις κληρωσεις καποια ποσοτητα πελλετ.
Μπραβο σου κ παντα τετοια.
Ομως τωρα τι πας να κανεις;
Να πουλησεις την κερδισμενη ποσοτητα κ να βγαλεις κερδος;
Κανενα φιλοτιμο,καμμια αξιοπρεπεια πια;
Το οτι μπορεις να το δωρισεις σε καποιον κ αυτος ο καποιος μπορει να παρει την ιδια χαρα με σενα που σου ηρθε ουρανοκατεβατο αυτο το "δωρο" δεν σου περναει απο το μυαλο;
Τετοια μικροψυχια πια;
Θυμιζεις τους "φιλους" τους Γερμανους που τα μετρανε ολα μεχρι κ την τελευταια δραχμη.
Αντε κ εις ανωτερα! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1, Grecu_, veziris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124497 από dimlyk
πιο απλα πληρωνω πιο ακριβα το ελληνικο κατσικακι το τυρακι και την πατατουλα σε γνωση μου πιστευοντας οτι ακομα εχει μια καλυτερη ποιοτητα αλλα κι επειδη το κανουμε πολλοι εξακολουθει να ειναι πιο ακριβο :)
το πελλετ φυσικα δεν ειναι κατσικακι αρα πολυ πιο ευκολα γινονται συμβιβασμοι στην σχεση ποιοτητα-τιμη-προτιμηση

κι επειδη πολυς λογος γινεται για την θερμογονο απο μονη της δεν τα λεει ολα μια και πολυ απλα σημασια δεν εχει τοσο η ξαθαρη θερμογονος ενος καυσιμου αλλα αυτη που μπορει να αποδωσει κι ακριβως αυτο προσπαθει να κανει ο καθενας μας δοκιμαζοντας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124535 από stratis 1

dimlyk έγραψε: κι επειδη πολυς λογος γινεται για την θερμογονο απο μονη της δεν τα λεει ολα μια και πολυ απλα σημασια δεν εχει τοσο η ξαθαρη θερμογονος ενος καυσιμου αλλα αυτη που μπορει να αποδωσει κι ακριβως αυτο προσπαθει να κανει ο καθενας μας δοκιμαζοντας


Απο οτι λενε οσοι εχουν δοκιμασει Κρετα ειναι οτι εχει περισσοτερη θερμογονο απο τα ξυλοπελλετ.
Αυτο δεν το μετρησανε με καποιο μηχανημα αλλα το ειδαν με τα ματια τους.
Αυτοι που εχουν κανει μετρησεις στο πυρηνοξυλο λενε οτι εχει μεν πανω απο 5. χιλιαδες θερμιδες αλλα επειδη χρειαζεται περισσοτερο αερα πεφτει στις 3200.
Ποια ειναι η αληθεια??
Πιστευω οτι απο μονο του το πυρηνοξυλο η το κουκουτσι δινει οπως λενε οι επιστημονες 3200 θερμιδες.
ΑΛΛΑ με τον συνδυασμό ξυλου κατα 20% δινει την πραγματικη του αποδοση που φτανει στις 5,000 και ανω.
Μαλλον το μυστικο ειναι ο συνδυασμός!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124542 από DOOM_NX
Εγώ δεν είδα κανέναν να βγει και να πει:

Έκαψα 1 κιλό από το x πέλλετ και ένα 1 κιλό από το y και η διαφορά στη θερμοκρασία ήταν z βαθμοί.

Ή κάτι αντίστοιχο τέλος πάντων. Όλα όσα διαβάζω είναι του στυλ:

Διαισθητικά, το x πέλλετ βγάζει μεγαλύτερη ζέστα. Ούτε νούμερα έχω, ούτε μέτρησα τίποτα, απλά θα πρέπει να με πιστέψετε, γιατί έτσι το λέω.

Χωρίς μετρήσεις και χωρίς ίσες καταναλώσεις όλα αυτά δεν έχουν νόημα, οπότε είναι σα να μη γράφονται καθόλου. Τα μόνα αντικειμενικά κριτήρια που έχουμε για το creta είναι η στάχτη και η τιμή προς το παρόν.
Α, και τη μη σταθερή ποιότητα σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ