Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2262 από Παντελής
Εντάξει.Ευχαριστώ πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2271 από kappaengineering

KERBEROS έγραψε:

kappaengineering έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Και μια παρατήρηση: ειλικρινά σας θαυμάζω για τον τρόπο που σκέφτεστε. Δημιουργικά, χωρίς παρωπίδες, δηλαδή μη ελληνικά..


Από πότε οι παρωπίδες και η μη δημιούργικότητα έγιναν ο "Ελληνικός" τρόπος σκέψης και στάση ζωής για το σύνολο των συμπατριωτών μας;;;
Έζησα αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και σας πληροφορώ κ. Κέρβερε ότι και στην "πολιτισμένη" Ευρώπη υπαρχουν άνθρωποι με παρωπίδες και χωρίς δημιουργηκότητα! Δεν αποτελεί λοιπόν κύριο γνώρισμα των Ελλήνων. Αν κοιτάξουμε προς τα πίσω θα δούμε ότι πολλά κακώς κείμενα πρωτοεμφανίστηκαν από το 80κάτι και μετά και κυρίως από το 90 και μετά εμφανίστηκαν οι αιώνιοι "φραπεδάκηκες"!
Η οικονομική και κυρίως ηθική κρίση των ημερών μας φαίνεται πως θα μας βοηθήσει να θυμηθούμε τον παλιό καλό μας εαυτό (εργατικότητα, δημιουργηκότητα, αλληλεγγύη, κτλ.).
Το σχόλιό σας πάντως μου φαίνεται πολύ άγαρμπο! Τσουβαλιάζεται όλους τους Έλληνες! Εσείς Αυστριακός είστε ή γενικά βοριοευρωπαίος;;;;


Μάλλον αυτό που μπέρδεψε τα πράγματα από την πλευρά μου είναι το 'ελληνικά'. Το σωστότερο είναι ΝΕΟελληνικά. Συμφωνώ μαζί σου ότι η κρίση, παρά τις τεράστιες πληγές που προκαλεί, θα αναγεννήσει αρετές των Ελλήνων, που είχαν χαθεί. Όσο για μένα, ακόμη και σε εποχές που ο Νεοέλληνας κυριαρχούσε, προσπαθούσα να σκέφτομαι και να πράττω ελληνικά.
Όπως κατάλαβες, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απλά η γλώσσα πολλές φορές προτρέχει του πνεύματος.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Συμφωνώ μαζί σου για τους "Νεο-έλληνες".
Καλή σου μέρα!! :)
Καλημέρα σε όλους!!
Χρήστος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2272 από michalisgr
καλημερα και απο εμενα.. συμφωνω με αυτα που λετε.. συμφωνω και με αυτους που λενε οτι οσοι εχουν αερθοερμη σομπα πελλετ η σομπα λεβητα κανουν οικονομια σε σχεση με το πετρελαιο. για αυτους που εχουν λεβητα πελλετ δε μπορω να πω την αποψη μου δε γνωριζω καταναλωσεις κλπ.. Εγω για εμενα μιλαω απο 15-10-2011 - 19-12-2011 εχω πληρωσει για πελλετ 200€. Θερμοκρασια στο σπιτι 24-25 βαθμους. Ωρες λειτουργιας 10πμ - 1 το τα ξεμερωματα. Καθε μερα μετα σβηνουμε.. Τη ζεστη που εχει δει φετος ο ΚΩΛΟΣ μας δεν την ειχα ΠΟΤΕ ολα τα χρονια με το πετρελαιο!!! Γουσταρω πολυ που εχω σομπα πελλετ και οπως και ναχει, αλλη ζεστη εχει μια σομπα και αλλη ζεστη εχει ενα καλοριφερ.. Ειναι πιο γλυκια κατα την ταπεινη μου αποψη... εμενα μου αρεσει! Κατι ασχετο.. Στη κατερινη στον Εγκλεζικο γινεται ΕΝΑΣ πανικος απο καταστηματα με πελλετ. Εχει παρα πολλους! τη παρασκευη αγορασα πελλετ της Bioenergy Hellas λευκο σακουλακι 3,75 € 15/κιλα. Εκανα μιξ της Alfa wood, bioenergy και αυτο του Γραβανη.. Αποτελεσα;;;; Φοβερη ζεστη με τζαματη φλογα!!! ΚΑΝΤΕ μιξ τα πελλετ που εχετε με αλλες εταιρειες.. Τελικα δικιο εχει ο Νασικας...Κατι παραπανω θα ξερει...

και κατι αλλο..ΑΝΤΕ να κανουμε ΟΜΑΔΕΣ ανα περιοχη να κανουμε παραγγελιες πελλετ για να το παρουμε πιο φτηνα!!! Ας ανοιξουμε ενα Θεμα με τα στοιχεια μας.. Π.χ Μιχαλης Γρεβενίτης Λεπτοκαρυά Πιεριας με τηλεφωνο κλπ να επικοινωνουμε μεταξυ μας οσοι μενουμε κοντα να κανουμε παραγγελιες πελλετ... Ειστε μεσα ρε παλικαρια;;;
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2275 από jnet

michalisgr έγραψε: καλημερα και απο εμενα.. συμφωνω με αυτα που λετε.. συμφωνω και με αυτους που λενε οτι οσοι εχουν αερθοερμη σομπα πελλετ η σομπα λεβητα κανουν οικονομια σε σχεση με το πετρελαιο. για αυτους που εχουν λεβητα πελλετ δε μπορω να πω την αποψη μου δε γνωριζω καταναλωσεις κλπ.. Εγω για εμενα μιλαω απο 15-10-2011 - 19-12-2011 εχω πληρωσει για πελλετ 200€. Θερμοκρασια στο σπιτι 24-25 βαθμους. Ωρες λειτουργιας 10πμ - 1 το τα ξεμερωματα. Καθε μερα μετα σβηνουμε.. Τη ζεστη που εχει δει φετος ο ΚΩΛΟΣ μας δεν την ειχα ΠΟΤΕ ολα τα χρονια με το πετρελαιο!!! Γουσταρω πολυ που εχω σομπα πελλετ και οπως και ναχει, αλλη ζεστη εχει μια σομπα και αλλη ζεστη εχει ενα καλοριφερ.. Ειναι πιο γλυκια κατα την ταπεινη μου αποψη... εμενα μου αρεσει! Κατι ασχετο.. Στη κατερινη στον Εγκλεζικο γινεται ΕΝΑΣ πανικος απο καταστηματα με πελλετ. Εχει παρα πολλους! τη παρασκευη αγορασα πελλετ της Bioenergy Hellas λευκο σακουλακι 3,75 € 15/κιλα. Εκανα μιξ της Alfa wood, bioenergy και αυτο του Γραβανη.. Αποτελεσα;;;; Φοβερη ζεστη με τζαματη φλογα!!! ΚΑΝΤΕ μιξ τα πελλετ που εχετε με αλλες εταιρειες.. Τελικα δικιο εχει ο Νασικας...Κατι παραπανω θα ξερει...

και κατι αλλο..ΑΝΤΕ να κανουμε ΟΜΑΔΕΣ ανα περιοχη να κανουμε παραγγελιες πελλετ για να το παρουμε πιο φτηνα!!! Ας ανοιξουμε ενα Θεμα με τα στοιχεια μας.. Π.χ Μιχαλης Γρεβενίτης Λεπτοκαρυά Πιεριας με τηλεφωνο κλπ να επικοινωνουμε μεταξυ μας οσοι μενουμε κοντα να κανουμε παραγγελιες πελλετ... Ειστε μεσα ρε παλικαρια;;;


Μιχαλη το τοπικ που ανοξες εσύ ο ίδιος το βλέπεις ή για σενα forum είναι μόνο το παρόν τοπικ? :)
Δες παρακάτω...
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...=25&id=559&Itemid=53

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2296 από kakos

valsam έγραψε:

joe125 έγραψε: .............
Εβαλαν το χαρατσι μπας και μας φερουν στον πατο και ειδαν οτι το 85% πηγε και το πληρωσε,σου λενε μετα "αντεχουν ακομη τα σκυλια κατσε να τους ριξω καιάλον ενα π@υτσο να δω"
...........................



Ε όχι δά και το 85%. Οι παπαρολογίες των ΜΜΕ δεν νομίζω οτι ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Για να μην φανώ υπερβολικός και πω ότι το 50% θα πω ότι τουλάχιστον ένα 40% δεν το έχει πληρώσει, αλλά ακόμη και αυτοί που πλήρωσαν την 1η δόση δεν βλέπω να εξοφλούν την 2η. Γι΄αυτό άρχισαν τώρα τις γλύκες δήθεν για εξαιρέσεις ευπαθών ομάδων κλπ 500 δόσεις κ.ο.κ. Πάρτε το χαμπάρι κύριοι. Έχουμε την δύναμη να αλλάξουμε τα πράγματα μόνο ενωμένοι σαν λαός. (εκτός θέματος βέβαια όλα αυτά άλλα τα φέρνει η κουβέντα)


ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2409 από KERBEROS
Του χρόνου θα 'χουμε πέλλετ από τις μισές τουλάχιστον χώρες της Ευρώπης. Θα αναστενάξουν οι λέβητες και οι σόμπες. Κι ο θεός βοηθός...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ