Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2111 από ddt

OANNHSEA έγραψε:

Πολυ φοβαμαι οτι το κερι θα το αναψει πολυς κοσμακης αλλα για να ζεσταθει και οχι για το λογο που ακουστηκε σε αλλο σχολιο.

ddt
Υπάρχει και το θέμα "Φτάξε μόνος σου το δικό σου πέλλετ"...
Για κοίτα και κατά κει μεριά...
Ακόμα και εάν αγοράζεις την καύσιμη ύλη (από παλλέτες μέχρι χαρτί και χαρτόνι) για 50 ευρώ τον τόνο, δεν θα σου κοστίζει πάνω από 80 ευρώ ο τόνος...
Λοιπόν μην μιξοκλαίγεστε εάν απλώς θέλετε να το πάρετε έτοιμο, γιατί υπάρχει ο αιώνιος νόμος της αγοράς: εφόσον υπάρχει ζήτηση, θα υπάρχει και αύξηση της τιμής...


Μην ωραιοποιεις την κατασταση βαζοντας μου την ταμπελα του τεμπελη.
Ειναι ευκολο να το κανεις αυτο ειδικα με το πληκτρολογιο.
Πρεπει να μαθεις οτι περαν της "αιωνιοτητας" της ελευθερης αγορας που επικαλείσαι δεν εχουν ολοι τις μεγαλες αυλες και τις αποθηκες, αρα και την δυνατοτητα να μαζευουν παλετες ,ξακριδια και κωλόχαρτα για να κανουν πελλετ χειρίστης ποιοτητας αφου πρωτα ακριβοπληρωσουν τον εξοπλισμο.
Βεβαια ενα ποταμι δεν το περνας κολυμπώντας οταν υπαρχει γεφυρα εκτος κι αν εχεις κανει την κουταμαρα χομπυ. Η απλη λογικη λεει "καψε ξυλο".
Και εχει θα καταληξω χωρις αυτο να σημαινει οτι θα αποδεχτω την κατασταση της "αιωνιοτητας" των νομων των αγορων.
Γιαυτο ασε τις εξυπναδες τυπου μιξοκλαψιματων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2119 από N1k0s
φίλε DDT , λες κάποια πράγματα και περιμένεις να τα δεχτούμε ... ε όχι ...
Εγώ με την σόμπα μου , ναι αδειάζω την στάχτη κάθε 3-4 μέρες , αλλά δεν με πειράζει να ασχοληθώ 5 λεπτά μαζί της 2 φορές την βδομάδα ... το κέρδος μου ; 90% μικρότερο κόστος θέρμανσης για το σπίτι μου , από τις λίγες περιπτώσεις βέβαια που παρατηρήθηκε αυτή η διαφορά , αλλά για μένα πραγματική ...
Από την άλλη , αν είχα μονοκατοικία και ήθελα λέβητα , θα πήγαινα για ένα λέβητα με αρκετούς αυτοματισμούς ... Ακόμα η στάχτη φεύγει αυτόματα από τον χώρο καύσης και πάει σε δευτερεύον χώρο και το αδειάζεις 1 φορά το μήνα , όμως μην περιμένεις αυτοματισμούς με 2000-3000 ευρώ ... Ο φίλος Egglezos έχει αναλύσει αρκετές φορές τους αυτοματισμούς , όπως ο αισθητήρας λ και ο καθαρισμός του κλίνγκερ ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2121 από OANNHSEA

δεν εχουν ολοι τις μεγαλες αυλες και τις αποθηκες, αρα και την δυνατοτητα να μαζευουν παλετες ,ξακριδια και κωλόχαρτα για να κανουν πελλετ χειρίστης ποιοτητας αφου πρωτα ακριβοπληρωσουν τον εξοπλισμο.

Πρώτον ο εξοπλισμός δεν είναι πανάκριβος. Εκτός βέβαια εάν για σένα 3000 ευρώ στην αρχή είναι πάρα πολλά...
Δεύτερον δεν λέω κανένα τεμπέλη, όποιος όμως θέλει να κάνει οικονομία θα πρέπει να δαπανήσει χρόνο και κόπο - είναι λογικό αυτό...
Τρίτον τα πέλλετ που φτιάχνουν είναι πολύ καλής ποιότητας και σε μερικές περιπτώσεις δεν έχουν να ζηλέψει τίποτα από τα πέλλετ της αγοράς. Εδώ κάτι με γαργαλάει... :angry:
Τέταρτον, υπάρχουν και φίλοι και συγγενείς που θα θέλουν και αυτοί να ζεσταθούν. Αυτοί μπορεί να έχουν χώρο...
Ακόμα όμως και να ήταν αλήθεια αυτά που γράφεις, γιατί δεν το γυρνάς στο φυσικό αέριο, να βρεις την ησυχία σου από τους "απατεώνες του πέλλετ"; Ξέρεις η αγορά είναι καθρέπτης της κοινωνίας στην οποία λειτουργεί... Άρα οι άνθρωποι που πουλάνε πέλλετ κάνουν ότι θα έκανε ο κάθε ένας που θα πουλούσε πέλλετ συμπεριλαμβανομένου και εσένα. Άρα γιατί δεν μπορείς να δεχτείς την ίδια την φύση της κοινωνίας σου;

Και εχει θα καταληξω χωρις αυτο να σημαινει οτι θα αποδεχτω την κατασταση της "αιωνιοτητας" των νομων των αγορων.

Δεν θέλεις να φτιάξεις πέλλετ, δεν θέλεις να καις πετρέλαιο, δεν θέλεις να καις φυσικό αέριο, δεν θέλεις να καις ηλεκτρικό - με λίγα λόγια θέλεις απλά να καίς αέρα κοπανιστό για να ζεσταίνεσαι...
Άρα θέλεις μόνο να γκρινιάζεις ή θέλεις να αλλάξεις το πολίτευμα και οσονούπω την οικονομία της χώρας...
Δικαίωμα και πάσο...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2123 από Τάκης

OANNHSEA έγραψε:
........ ή θέλεις να αλλάξεις το πολίτευμα και οσονούπω την οικονομία της χώρας...


Ποιο πολίτευμα; Ποια οικονομία; Ποια χώρα; Που τάδες να υπάρχουν; Πολίτευμα, οικονομία και χώρα πλέον είναι οι "αγορές" και οι νόμοι τους. Το ποιο φυσιολογικό για κάθε νουνεχή είναι αυτό, που εσύ το αναφέρεις σαν περίεργο, δηλ να θέλει να τα αλλάξει

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2125 από egglezos

ddt έγραψε: Τι ειπα ρε παιδια και προκαλεσα αυτο το παραλήρημα προς τον κυριο Νασικα??????
Και γιατι κυριε Εγγλεζε πρεπει να τον ευχαριστησω αυτον ή οποιονδηποτε αλλον leader της αγορας(δεν εχω κατι προσωπικο μαζι του) για το φθηνο καυσιμο??
Που ειναι το φθηνο καυσιμο και εγω δεν μπορω να το βρω??
Για μιληστε κυριε συμφορουμιτες για το φθηνο πελλετ που διακινείτε στη βορεια Ελλαδα για να ζεσταθουμε εμεις οι βορειοελλαδιτες γιατι θα τρελαθουμε εδω μεσα.
Ειναι φως φαναρι οτι γινετε μια κερδοκοσκοπια εις βαρος μας.
100 ευρω σχεδον αυξηση ο τονος απο το καλοκαιρι.
Μηπως ανεβηκαν οι μισθοι? Μηπως ανεβηκε η ξυλεια χιλιαδων τονων που έρχεται απο Βουλγαρια, μια αγορα απολυτως ηθικη τη στιγμη που ο κυριος Νασικας χαρακτηρισε εμμέσως πλην σαφως ανηθικη την αγορα ξυλολεβητα 450 ευρω απο τη γείτονα χωρα σε παλαιοτερο σχολιο του.
Ενδεχομενος για εσας τα 300 ευρω ο τονος σημερα και πιθανον 400 αυριο να ειναι εξευτελιστικο ποσο αλλα εγω και πολλοί αλλοι που αλλαξαμε λεβητοστασιο αλλιως τα υπολογιζαμε προ μηνων.
Πολυ φοβαμαι οτι το κερι θα το αναψει πολυς κοσμακης αλλα για να ζεσταθει και οχι για το λογο που ακουστηκε σε αλλο σχολιο.


Κανένα παραλήρημα και κανένας λόγος για επίθεση ή νέυρα. Αυτό που λέω είναι το εξής: Πρίν μερικά χρόνια (3-4, μήν βάζετε πολλά) υπήρχαν κάποιες εταιρείες στον χώρο της βιομάζας (5-6) που πούλαγαν λέβητες πυρηνόξυλου και ξύλου και η βιομάζα δεν υπήρχε ώς έννοια...θές γιατί ήταν απαγορευμένη, θές γιατί δεν την ήξερε η κουτσή Μαρία...δεν ξέρω...πολλά πάντως. Τότε εμφανίστηκε ένας Νασίκας ο οποίος με πήρε τόσο σθεναρά την υπόθεση που μας γνώρισαν οι δημοσιογράφοι, φτιάχτηκαν εργοστάσια πελλέτας, φτιάχτηκαν εργοστάσια λεβήτων, ασχολήθηκαν νέοι επαγγελματίες με τον χώρο, ξύπνησαν τα υπουργεία και τα διάφορα κέντρα...μέχρι και η βιομάζα επιτράπηκε πανελλαδικώς...ναι λοιπόν, εγώ εξακολουθώ να πιστέυω ότι πολλοί πρέπει να ανάβουμε ένα κερί να τον έχει καλά ο Θεός, (όπως οι μπασκετικοί τον Γκάλη :lol: ) και ναι πιστέυω ότι είναι ο άνθρωπος που "τάραξε" τα νερά που λίμναζαν...

Τώρα άν ο άνθρωπος δουλέυει για μια εταιρεία, κατά την γνώμη μου αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι έκανε πολύ μεγάλη δουλειά στον χώρο μας...υπήρχαν και υπάρχουν και άλλοι επαγγελματίες στον χώρο της βιομάζας εδώ και χρόνια...δεν έκανε κανείς αυτό που έκανε ο Νασσίκας, ούτε ο Σαμαράς, ούτε κανένας...και αυτό πρέπει τουλάχιστον να του αναγνωρίσουμε. Αν η εταιρεία του θέλει του χρόνου να πουλάει 1500 ευρώ τον τόνο, ο Νασσίκας πάλι θα φταίει γι'αυτό? Η' θα πεί στο αφεντικό του που έκανε μια επένδυση 7 εκατομ. ευρώ πώς να πουλήσει? Δεν υπάρχουν άλλες εταιρείες να πάρουμε πελλέτα? Η' μήπως φταίει πάλι εκείνος επειδή οι Βούλγαροι, οι Ρουμάνοι κτλ και οι εδώ αντιπρόσωποι τους είδαν φώς και μπήκαν και χτυπάνε τις τιμές στα ύψη?

Για εμένα, αξίζει τον σεβασμό όλων μας. Τελεία. Αυτή είναι η γνώμη μου κύριοι.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2126 από Παντελής
Με συγχωρείτε για το spam στο σχόλιο για την σόμπα
Δεν ήξερα πώς να τα διαγράψω.Είμαι νέος στο φόρουμ
Πως διαγράφεται ένα σχόλιο :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ