Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #784 από giorgos88

jnet έγραψε: giorgos88 στο φορουμ γραφουμε με μικρά γραμματα. Τα μεγάλα σημαίνει οτι φωνάζουμε.
Ευχαριστώ

Συγνωμη δεν το προσεξα αυτο.Από εδώ κ πέρα θα γράφω με μικρά γράμματα!Ευχαριστώ για την πληροφορία!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #785 από giorgos88

KERBEROS έγραψε:

giorgos88 έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

giorgos88 έγραψε: ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!!ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΥΣΤΗΡΑ PELLET FERROLI P12,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ ΤΟΥ Μ ΠΕΤΑΕΙ ΠΥΡΩΜΕΝΑ PELLET ΣΤΟ ΤΑΨΙ;;;;ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΥΥΘΜΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΥΣΗ ΤΟΥ PELLET;;; :huh: :huh: :huh:

Εγώ άλλο καυστήρα έχω, αλλά τα πυρωμένα πέλλετ πότε τα βλέπεις; Στο καθάρισμα;


ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΣΑΝ ΚΑΡΒΟΥΝΑΚΙΑ ΨΙΛΑ ΖΕΣΤΑ, ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ..ΠΕΤΑΕΙ ΠΥΡΩΜΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ!!ΤΟ ΤΡΥΠΑΝΙ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΑΝΑ ΔΕΚΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ!ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΡΘΩΣΩ.

Λίγα χοντρά καρβουνάκια μέσα στη στάχτη έχω κι εγώ, αλλά όχι πυρωμένα. Για την ώρα της καύσης δεν ξέρω. Απευθύνσου στον έμπορο που το πήρες κι ενημέρωσέ μας, αν θέλεις, για το τι φταίει. Κάθε πρόβλημα που προκύπτει μας βοηθάει να μάθουμε καλύτερα αυτά τα μηχανήματα.


Πολύ ευχαριστώς θα σας ενημερώσω μολίς έρθει κ το κάνει,απλώς εδώ στη Δράμα γίνετε ένας πανικός.κ τον περμένω να έρθει,κ είπα μήπως κ μπορέσω μόνοσ μ να το σημαζέψω λίγο..κ εννοείται μολίς έχω οτιδήποτε νεότερο θα σας ενημέρωσω πολύ ευχαρίστω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #792 από KERBEROS

giorgos88 έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

giorgos88 έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

giorgos88 έγραψε: ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!!ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΥΣΤΗΡΑ PELLET FERROLI P12,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ ΤΟΥ Μ ΠΕΤΑΕΙ ΠΥΡΩΜΕΝΑ PELLET ΣΤΟ ΤΑΨΙ;;;;ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΥΥΘΜΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΥΣΗ ΤΟΥ PELLET;;; :huh: :huh: :huh:

Εγώ άλλο καυστήρα έχω, αλλά τα πυρωμένα πέλλετ πότε τα βλέπεις; Στο καθάρισμα;


ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΣΑΝ ΚΑΡΒΟΥΝΑΚΙΑ ΨΙΛΑ ΖΕΣΤΑ, ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ..ΠΕΤΑΕΙ ΠΥΡΩΜΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ!!ΤΟ ΤΡΥΠΑΝΙ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΑΝΑ ΔΕΚΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ!ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΡΘΩΣΩ.

Λίγα χοντρά καρβουνάκια μέσα στη στάχτη έχω κι εγώ, αλλά όχι πυρωμένα. Για την ώρα της καύσης δεν ξέρω. Απευθύνσου στον έμπορο που το πήρες κι ενημέρωσέ μας, αν θέλεις, για το τι φταίει. Κάθε πρόβλημα που προκύπτει μας βοηθάει να μάθουμε καλύτερα αυτά τα μηχανήματα.


Πολύ ευχαριστώς θα σας ενημερώσω μολίς έρθει κ το κάνει,απλώς εδώ στη Δράμα γίνετε ένας πανικός.κ τον περμένω να έρθει,κ είπα μήπως κ μπορέσω μόνοσ μ να το σημαζέψω λίγο..κ εννοείται μολίς έχω οτιδήποτε νεότερο θα σας ενημέρωσω πολύ ευχαρίστω!!

Εγώ θα σου έλεγα να μην πειράξεις τίποτα, γιατί, αν γίνει καμιά στραβή, μπορεί να σου πει ότι φταις κι εσύ. Κι εγώ διάβασα και ξαναδιάβασα το manual, αλλά δεν τολμώ να πειράξω το παραμικρό. Περιορίζομαι μόνο στη θερμοκρασία των νερών. Φαντάζομαι του χρόνου θα τολμάμε περισότερο.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #814 από IliasMAt

KERBEROS έγραψε: Προτείνω όσοι γράφουμε για καταναλώσεις στους λέβητες ή σόμπες μας όλων των ειδών να παίρνουμε πρώτα ορό της αλήθειας, για να είμαστε σίγουροι ότι δεν είμαστε εγκάθετοι ή ψεύτες!!!
Ας χαλαρώσουμε λίγο. Ο καθένας έκανε ή θα κάνει μια επιλογή για τη θέρμανση του σπιτιού του, έλεος, δεν ανακάλυψε ούτε θα ανακαλύψει την πυρίτιδα. ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ μιλάμε, όχι για απόφαση ζωής.
Εξάλλου πέρα από τα fora υπάρχουν οι γείτονες, οι γνωστοί και πολλοί άλλοι που χρησιμοποιούν διάφορα είδη θέρμανσης. Ρωτάμε, ψάχνουμε, αποφασίζουμε. Δεν πιστεύω να υπάρχουν τόσο αφελείς, ώστε να αποφασίζουν μέσα από αυτά που γράφονται στα fora και μόνο.
Προσωπικές κριτικές είναι ανούσιες. Όλοι μας θα κριθούμε μέσα στο πέρας του χρόνου από όσα λέμε και κάνουμε.


Το έχω πει πολλές φορές και θα επιμείνω. Το τι καίει ο κάθε ένας από εμάς σε πέλλετ είναι ΕΝΤΕΛΩΣ υποκειμενικό και δεν έχει κανένα νόημα να το ποστάρουμε για πολλούς και διάφορους λόγους που έχουν χίλιο ειπωθεί. Η ουσία είναι μία (δεν υπάρχει αθανασία) ότι βάση της θερμαντικής απόδοσης λίγο η πολύ 2 κιλά πέλλετ μας δίνουν την απόδοση 1 λίτρου πετρελαίου(κάντε μετατροπή σε κιλά). Από εκεί και πέρα βάση της απόδοσης που έχει ο λέβητας παίρνεις την θερμοκρασία που σου αναλογεί. Τώρα αν κάποιοι παίζουν με τα γραμμάρια για να έχουμε να λέμε είναι άλλη υπόθεση. Το θέμα είναι ότι σε οποιαδήποτε περίπτωση ακόμα και αν παίξουμε με τα γραμμάρια όσο το πέλλετ έχει το 40% της αξίας του πετρελαίου σαφώς και συμφέρει σαν καύσιμο. Όσο για την απόσβεση του λέβητα κλπ αυτό έχει να κάνει με το τι πλήρωσε ο κάθε ένας μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #817 από teo66
B) καλημερα B) σε ολους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #819 από IliasMAt

giorgos88 έγραψε: Καλημέρα στην παρέα!!Μηπως γνωρίζει κανείς στον καυστήρα pellet FERROLI P12,κατά τη διάρκεια της καύσης του πετάει πυρωμένα pellet στο ταψί;;;;και αν ναι πως μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτό με κάποιοες ρυθμίσεις για καλύτερη καύση του pellet;;; :huh: :huh: :huh:


Φίλε Γιώργο ο Ferroli έχει μια ιδιομορφία σε σχέση με κάποιους άλλους καυστήρες που ξέρω.Φυσάει πολύ δυνατά για την καύση του πέλλετ.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα πολύ μικρά κομμάτια του πέλλετ αφού καούν για λίγο και χάσουν το βάρος τους να παρασυρθούν από τον αέρα.Το φαινόμενο το παρατήρησα και εγώ στον 34KW οπότε έκανα ένα πείραμα εχθές μειώνοντας τον αέρα και κλείνοντας το τάμπερ εξόδου καπναερίων του λέβητα. Θα παρατηρήσω την καύση 1-2 μέρες και θα σου πω αποτελέσματα. Σαν πρώτο συμπέρασμα ο λόγος που γίνεται αυτό είναι ο πολύ δυνατός αέρας (σαν να φυσάει καυστήρας πετρελαίου) και ο δεύτερος η όχι πολύ καλή ποιότητα πέλλετ που χρησιμοποιώ σε ότι αφορά το μέγεθος γιατί έχει υπερβολικά πολλά μικρά κομματάκια πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ