Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74907 από giogud

KERBEROS έγραψε: Αυτό στις φωτογραφίες δεν είναι κλίνκερ!!!
Είναι στάχτη στο χώρο καύσης. Τέτοια έχω κι εγώ, αλλά ποτέ δεν φράζει ο χώρος καύσης στο σημείο που βγαίνει ο αέρας.
Στάχτη στο χώρο καύσης είχα με όλα τα πέλλετ και είναι και λογικό. Στα περισσότερα όμως ήταν σπογγώδης και δεν έβγαινε απλά αναποδογυρίζοντας το μαγκάλι. Η στάχτη δε γίνεται να φράζει το χώρο καύσης. Το κλίνκερ είναι ουσιαστικά μέταλλο, γι' αυτό και φράζει τα πάντα. Αν δε φταίει ο αέρας, δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.


Αυτά τα αποτελέσματα σε πόση ώρα εμφανίζονται Πέτρο; Γιατί στους Βεροιώτες εμφανίζονται σε λίγες ώρες. Γιατί μια νορμάλ σομπίτσα θα έπρεπε να μπορεί να καίει συνεχόμενα για 2-3 μέρες χωρίς καθάρισμα. Αυτό συμβαίνει με μια αρρύθμιστη Cola που έχουμε, που έχει κάψει απροβλημάτιστα Bioenergy Point, Biotherm, Progetto, ΜΑΚΗ, AHIRA, και φυσικά Golden Nuggets. Πετρώματα έκανε με κάτι noname Βουλγάρικα, Ρουμάνικα και Ουκρανικά που δοκιμάσαμε. Στα άλλα πήγαινε μέχρι και 4 12ώρα (μαγαζί ήταν). Έκανε κανονικά έναυση χωρίς προβλήματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74911 από dimlyk
μηπως γιατι ειναι αρρυθμιστη? :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74912 από stelios

DOOM_NX έγραψε: Καλημέρα! Το Σέρβικο θυμάστε τη μάρκα; bio-therm? Bioenergy Point?

Καλημερα οπως ειπα και χθες φετος εκαψα biotherm χωρις κανενα προβλημα ειχε βεβαια σταχτη αρκετη εξω απο το ποτηρι ομως.
bioenergy point ειχα καψει περσι δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενος γιατι ειχε πολυ σκονη η σακουλα και οποτε την αδειαζα γεμιζε το σπιτι σκονη.κατα τα αλλα ειχε καλη καυση.
οσο για της φωτο ναι θρυματιζει σχετικα ευκολα αλλα στα τοιχωματα στο ποτηρακι θελει κατσαβιδι σφυρακι για να ξεκολησει και να σπασει.
απο εδω και περα θα προσπαθω καθε μερα για το καλητερο θα ανεβαζω φωτο για να γνωριζετε και εσεις.
επισης την σομπα μου την δουλευω απο 15 εως 22 ωρες συνεχωμενα λογο παιδιων στο σπιτι.
επισης απο τον δεκεμβριο εχω και το φιλτρο του κ.Μοσχαλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74920 από theoilia
Το σέρβικο που εκαψα ηταν ενα eko pellet κάτι, όχι κάποιο από τα γνωστά. Και δεν είχε 320€ αλλά 260€

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74924 από stoikon

stelios έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Καλημέρα! Το Σέρβικο θυμάστε τη μάρκα; bio-therm? Bioenergy Point?

Καλημερα οπως ειπα και χθες φετος εκαψα biotherm χωρις κανενα προβλημα ειχε βεβαια σταχτη αρκετη εξω απο το ποτηρι ομως.
bioenergy point ειχα καψει περσι δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενος γιατι ειχε πολυ σκονη η σακουλα και οποτε την αδειαζα γεμιζε το σπιτι σκονη.κατα τα αλλα ειχε καλη καυση.
οσο για της φωτο ναι θρυματιζει σχετικα ευκολα αλλα στα τοιχωματα στο ποτηρακι θελει κατσαβιδι σφυρακι για να ξεκολησει και να σπασει.
απο εδω και περα θα προσπαθω καθε μερα για το καλητερο θα ανεβαζω φωτο για να γνωριζετε και εσεις.
επισης την σομπα μου την δουλευω απο 15 εως 22 ωρες συνεχωμενα λογο παιδιων στο σπιτι.
επισης απο τον δεκεμβριο εχω και το φιλτρο του κ.Μοσχαλη.


Γιατί έχω κάνει πολλές δοκιμές για να χαμηλώσω το πολύ πέταγμα της στάχτης από το μαγκάλι,όσες φορές έφτασα στο σημείο να πετάει πολύ λίγο έξω, άρχιζαν και βούλωναν οι τρύπες και δημιουργούνταν αυτό το μίγμα (αυτό που φαίνεται στις φώτο του stelios) από άκαυτο πέλλετ και κάτι σαν άμμο. Μόλις έδινα λίγο αέρα εξαφανίζονταν. :)
Στο βίντεο φαίνεται το λίγο πέταγμα της στάχτης. (όχι όταν πέφτει πέλλετ στο μαγκάλι)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74949 από ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ
Καλημέρα σε όλα τα μέλη. Είμαι καινούργιος στην παρέα κ θα σας πω για το πελλετ που αγόρασα φέτος. Έκανα την εγκατάσταση στα μέσα Νοε 12 και αγόρασα πελλετ BIOENERGY POINT ύστερα από υπόδειξη του προμηθευτή του καυστήρα (FEROLI 34.1KW). To αγόρασα 280ΕΥΡΩ τον τόνο. ΔΕΝ συνάντησα προβλήματά παρά μόνο την ΣΤΑΧΤΗ στον καθαρισμό του λέβητα και στην πλαστική συσκευασία του προϊόντος η οποία ήταν σχεδόν ψεύτικη με αποτέλεσμα πολλά σακιά να είναι καμένο. Η δεύτερη παρτίδα ήταν εντάξει ως προς την συσκευασία αλλά η στάχτη για να καθαριστεί χρειάζεται κουκούλα στο κεφάλι και μάσκα προκειμένου να μην εισπνέω τα αιωρούμενα σωματίδια. Ημερησίως καίω περίπου 21-22kg σε θερμοκρασίες κοντά στο 0 και 35kg περίπου όταν έχει -4,-5. Τον θερμοστάτη τον έχω μόνιμα στους 21 βαθμούς (σπίτι 105τμ) και είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση αυτού του πελλετ. Κοντά στην περιοχή μου στην Κατερίνη υπάρχει εργοστάσιο παραγωγής πελλετ που ονομάζεται ecoa pellet μήπως έχει αγοράσει κανείς για να μάθουμε εντυπώσεις?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ