Τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128873 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Τιμές pellet

str1979 έγραψε:

dryianni έγραψε: Τώρα τοποθετήθηκες πιο ολοκληρωμένα γι αυτό και συμφωνώ. Καμμία απάντηση όμως δε βλέπω από κανένα συνομιλητή για το πώς θα αξίζει η μετατροπή από πετρέλαιο σε pellet για τη Νότιο Ελλάδα, για να αναπτυχθεί κι εδώ η παραγωγή για να μην ψωνίζουν και οι Βόρειοι από Βουλγαρία, κ.λ.π. Γιατί έτσι κι αλλιώς η αγορά των Νοτίων από Βουλγαρία, Σκόπια, κ.λ.π., είναι εντελώς ασύμφορη. Εδώ σας θέλω, μάγκες μου...


Εσεις στα νοτια εχετε την κρητη... ;)

Αν εννοείς 250/τόνο, από ελαιοπυρήνα, να μου λείπει. Είπαμε: Ασφαλής και λειτουργική προσαρμογή καυστήρα pellet σε λέβητα πετρελαίου και τιμή pellet (EN 14961-2) κάτω από 200/τόνο. Διότι τα διαμερίσματα στην Αττική (80-120 τ.μ. - δεν έχουμε βιλλάρες ή μεζονέτες των 250 τ.μ.) δε χρειάζονται πάνω από 2 τόνους πετρέλαιο ετησίως, άρα 4 τόνους pellet.
Όταν το πετρέλαιο είχε 0,58/lt έκαιγαν όλοι, όταν τότε ο μέσος μισθός ήταν 800 ευρώ. Τώρα, που οι περισσότεροι είναι άνεργοι, ο μέσος μισθός είναι στα 500 (5/8 του μισθού των 800). Άρα, το κόστος θέρμανσης πρέπει να έρχεται στα 0,58 Χ 5/8 ανά ισοδύναμο λίτρο πετρελαίου θέρμανσης. Δηλαδή, τα 2 kgr pellets πρέπει να κοστίζουν 0,58 Χ 5/8, δηλαδή 0,3625. Άρα, το κιλό 0,18125. Δηλαδή, 181,25 ο τόνος. Χώρια το ποσό επένδυσης για αλλαγή συστήματος καύσης και η μανούρα του εφοδιασμού και καθαρισμού. Για να γίνει λοιπόν απόσβεση όλων αυτών γρήγορα (δεδομένου ότι ένα διαμέρισμα στην Αττική δε θα χρειαστεί πάνω από 4 τόνους τη χρονιά) πρέπει το pellet να φτάνει στο λέβητα με 140-150 ευρώ/τόνο. Τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να λέμε.
Αλλιώς, θα συνεχίσουμε να "καίμε" τον καρκινογόνο λιγνίτη και να κάνουμε πλούσιους τους Σκανδιναβούς, λειτουργώντας τα Α/C (εισαγωγή ρεύματος από Φινλανδία, κ.λ.π.). Τώρα, αν η δική σας ευαισθησία σταματά στη διαφυγή ελληνικών πόρων στη Βαλκανική και δε βλέπουν παραπέρα, τι να πω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128875 από akoere
Απαντήθηκε από akoere στο θέμα Τιμές pellet
Αν δεν κανω λαθος η τιμη ηταν 120 ευρο στον πυρηνα κ καπου στα 190ευρο το πελλετ το οποιο ηταν απο καρυδια κ ελατο θα το ψαξω παλι και θα ενημερωσω σχετικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128878 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τιμές pellet

dryianni έγραψε:

str1979 έγραψε:

dryianni έγραψε: Τώρα τοποθετήθηκες πιο ολοκληρωμένα γι αυτό και συμφωνώ. Καμμία απάντηση όμως δε βλέπω από κανένα συνομιλητή για το πώς θα αξίζει η μετατροπή από πετρέλαιο σε pellet για τη Νότιο Ελλάδα, για να αναπτυχθεί κι εδώ η παραγωγή για να μην ψωνίζουν και οι Βόρειοι από Βουλγαρία, κ.λ.π. Γιατί έτσι κι αλλιώς η αγορά των Νοτίων από Βουλγαρία, Σκόπια, κ.λ.π., είναι εντελώς ασύμφορη. Εδώ σας θέλω, μάγκες μου...


Εσεις στα νοτια εχετε την κρητη... ;)

Αν εννοείς 250/τόνο, από ελαιοπυρήνα, να μου λείπει. Είπαμε: Ασφαλής και λειτουργική προσαρμογή καυστήρα pellet σε λέβητα πετρελαίου και τιμή pellet (EN 14961-2) κάτω από 200/τόνο. Διότι τα διαμερίσματα στην Αττική (80-120 τ.μ. - δεν έχουμε βιλλάρες ή μεζονέτες των 250 τ.μ.) δε χρειάζονται πάνω από 2 τόνους πετρέλαιο ετησίως, άρα 4 τόνους pellet.
Όταν το πετρέλαιο είχε 0,58/lt έκαιγαν όλοι, όταν τότε ο μέσος μισθός ήταν 800 ευρώ. Τώρα, που οι περισσότεροι είναι άνεργοι, ο μέσος μισθός είναι στα 500 (5/8 του μισθού των 800). Άρα, το κόστος θέρμανσης πρέπει να έρχεται στα 0,58 Χ 5/8 ανά ισοδύναμο λίτρο πετρελαίου θέρμανσης. Δηλαδή, τα 2 kgr pellets πρέπει να κοστίζουν 0,58 Χ 5/8, δηλαδή 0,3625. Άρα, το κιλό 0,18125. Δηλαδή, 181,25 ο τόνος. Χώρια το ποσό επένδυσης για αλλαγή συστήματος καύσης και η μανούρα του εφοδιασμού και καθαρισμού. Για να γίνει λοιπόν απόσβεση όλων αυτών γρήγορα (δεδομένου ότι ένα διαμέρισμα στην Αττική δε θα χρειαστεί πάνω από 4 τόνους τη χρονιά) πρέπει το pellet να φτάνει στο λέβητα με 140-150 ευρώ/τόνο. Τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να λέμε.
Αλλιώς, θα συνεχίσουμε να "καίμε" τον καρκινογόνο λιγνίτη και να κάνουμε πλούσιους τους Σκανδιναβούς, λειτουργώντας τα Α/C (εισαγωγή ρεύματος από Φινλανδία, κ.λ.π.). Τώρα, αν η δική σας ευαισθησία σταματά στη διαφυγή ελληνικών πόρων στη Βαλκανική και δε βλέπουν παραπέρα, τι να πω...


Εδώ δεν έχω παρά να συμφωνήσω..

Προσωπικά μία παρατήρηση : ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΑΥΣΤΡΟΟΥΓΓΑΡΙΚΑ ΠΕΛΛΕΤ!!!

Η Ελλάδα δεν έχει παρόμοια πρώτη ύλη για να παράξει αντίστοιχο πέλλετ.. Η λίγη παραπάνω στάχτη που μπορεί να κάνει ένα ελληνικό πέλλετ δεν θα πρέπει να μας προβληματίζει σε βάθος χρόνου, αν η θερμογόνο του και τα λοιπά στοιχεία του είναι σωστά!!

Για την τιμή είμαι πεπεισμένος πλέον ότι για να αξίζει να γίνεις πελλετοκαύστης (με ότι συνεπάγεται σε προσωπική ενασχόληση) δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 250€/τον, σε καμία περίπτωση..

Αυτά!!!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128879 από akoere
Απαντήθηκε από akoere στο θέμα Τιμές pellet

akoere έγραψε: Αν δεν κανω λαθος η τιμη ηταν 120 ευρο στον πυρηνα κ καπου στα 190ευρο το πελλετ το οποιο ηταν απο καρυδια κ ελατο θα το ψαξω παλι και θα ενημερωσω σχετικα

Λαθος καστανια κ ελατο ηταν γιατι ειχα αγορασει 200κιλα ξυλα καστανιας για τον ξυλολεβητα κ ο ξυλας μου ειχε πει να παω στην βιοτεχνια που ανεφερα πριν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128882 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Τιμές pellet

akoere έγραψε: Αν δεν κανω λαθος η τιμη ηταν 120 ευρο στον πυρηνα κ καπου στα 190ευρο το πελλετ το οποιο ηταν απο καρυδια κ ελατο θα το ψαξω παλι και θα ενημερωσω σχετικα

Αν πρόσεξες, έγραψα "τιμή στο λέβητα". Όχι στην πόρτα και να κάνω το χαμάλη. Γιατί η σύγκριση έγινε με το πετρέλαιο, που μπαίνει κατ' ευθείαν στη δεξαμενή, άρα στο λέβητα. Αναμένω κι εγώ με ενδιαφέρον την τιμή των 190 ευρώ πιστοποιημένου pellet (γι αυτό έγραψα φίλε vag1234 την προδιαγραφή EN 14961-2. Σημασία, όπως πολύ σωστά είπες, έχουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά και η "θερμική συμπεριφορά" του προϊόντος και όχι η πρώτη ύλη από την οποία είναι παρασκευασμένο), ΠΡΟΣΟΧΗ-τοποθετημένου, για να χειροκροτήσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128884 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τιμές pellet

akoere έγραψε: Αν δεν κανω λαθος η τιμη ηταν 120 ευρο στον πυρηνα κ καπου στα 190ευρο το πελλετ το οποιο ηταν απο καρυδια κ ελατο θα το ψαξω παλι και θα ενημερωσω σχετικα

:) :)

ενημερωσε :)
να ενημερωσω κι εγω οσους δεν παρακολουθουν συχνα εδω στον νοτο εχουμε πελλετ
απο κορινθο απο τριπολη απο αθηνα ασπροπυργο
για να μην λεμε οτι δεν εχουμε δηλ :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.359 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ