Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97902 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τιμές pellet
Ας περιμένουμε την ανακοίνωση των προσφορών την ερχόμενη βδομάδα και τότε θα πούμε πολλά. :unsure:

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97907 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Τιμές pellet

kosmidis80 έγραψε: Δεν πειραζει Θεοδοση, να σαι καλα. Μην με βαζεις να πω δημοσια πραγματα τα οποια δεν πρεπει, σε παρακαλω να το σεβαστεις αυτο! Δεν εχω ορεξη ουτε για αγωγες, αλλα ουτε να κανω κακο στον χωρο που μας φιλοξενει.

Οτι καταλαβαινεις απο τα οσα εχω γραψει μεχρι τωρα! Οτι δεν καταλαβαινεις καποια στιγμη μπορει να στα εξηγησω τετ α τετ.

Υπάρχουν και τα τηλέφωνα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97909 από Pellet ZarisEcoEnergy
Απαντήθηκε από Pellet ZarisEcoEnergy στο θέμα Τιμές pellet
kosmidis80,
δεν ξερω αν ειμαι ο μονος, αλλα με μια αναγνωση που εκανα τα προηγουμε ποστς σου, δεν εβγαλα ακρη γιατι πραγμα μιλας, και που θελεις να καταλήξεις. σορρυ.
Τουλαχιστον διευκρινησαμε οτι δεν ειμαστε ολοι οι εμποροι κλεφτες.

Τωρα αν βγαζουμε κερδος ή οχι απο το εμποριο πελλετ ειναι μεγαλη ιστορια και δεν περιγραφεται με δυο κουβεντες. Αλλα αν σκεφτεται καποιος οτι επειδη αγοραζω το πελλετ 200 ευρω τον τονο και το πουλαω 250 βγαζω κερδος 50 ευρω, ειναι τοσο χαζος που οτι και να γραψουμε δεν θα καταλαβει.

Να αναφερω δυο τρια πραγματακια και ειλικρινά δεν θα ξανασχοληθω με το θεμα...

Ενα φορτηγο (αγορασα δυο) μεταχειρισμενο εχει 10.000 ευρω (ας υποθεσουμε μια αποσβεση περιπου 1000 ευρω τον χρονο) η ασφαλεια του εχει 1000 τον χρονο, το σερβις 1000 ευρω, μια αβαρια (λαστιχο, χτυπημα κτλ) 1000 περιπου, το κοστος ενος οδηγου (νεου) ειναι 23000 τον χρονο.
Μια αποθηκη (εχω δυο) 2000 τετρ. μετρα στοιχιζει περιπου 24000 ευρω τον χρονο,
Θελεις περιπου 2500 ευρω τον χρονο για τηλεφωνια,
Θελεις περιπου 5000 ευρω τον χρονο για ρευμα
Ενα κλαρκ (αγορασα δυο) μεταχειρισμενο στοιχιζει περιπου 7000 ευρω αγορα (ας υποθεσουμε μια αποσβεση περιπου 700 ευρω τον χρονο) + η συντήρηση του περιπου 600 ευρω τον χρονο (π.χ. μια αντλια πετρελαιου που πληρωσα πριν απο εναν μηνα μου στοιχισε 1100 ευρω),
Εαν ενας εμπορος επενδυσει ας πουμε 500000 ευρω για καλοκαιρινες αγορες, θα πρεπει να λαβει υποψιν του οτι αν ειχε αυτα τα χρηματα κλεισμενα σε μια τραπεζα (αντι στην αποθηκη του) θα επαιρνε εναν τοκο περιπου 20000 ευρω για 9 μηνες.
Μια γραμματες-λογιστρια κοστιζει περιπου 20000 ευρω τον χρονο,
Ενα ταξιδι στην Σερβια ή στην Αυστρια ή στην Ρουμανια, στοιχιζει περιπου 1000 ευρω. Εγω φετος πηγα δυο φορες στην Σερβια και μια στη Ρουμανια...
Υπαρχουν και αλλα πολλα εξοδα οπως ασφαλειες, καμερες, τυχον ζημιες, τηλεφωνικο κεντρο, υπολογιστες, μηχανογραφηση, και συντηρηση.
Επισης, ομως οπως τα εχω υπολογισει μέσο της εμπειριας μου, καθε αυξηση ετησιων πωλησεων της ταξης των 2000 τονων απαιτουν ενα ατομο/υπάλληλο ακομα, δηλαδη περιπου αλλα 40000 ευρω τον χρονο για 2 υπαλληλους αν υποθεσουμε οτι εχουμε μια εταιρια που πουλαει περιπου 6000 τονους τον χρονο.
Υποθεσω οτι καθε μηνα παιρνω και εγω 1000 ευρω για να ζησω την οικογενεια μου.
Ετσι απλα, βγαζω ενα συνολο ετησιων εξοδων περιπου 152000 ευρω περιπου, για μια απλη σχετικα εταιρεία.
Εαν τωρα βγαζω 50 ευρω τον τονο αν αφαιρεσω το ΦΠΑ εχω κερδος 40 ευρω τον τονο.
Εαν μετα αφαιρεσω το 33% για τον φορο μου, μου μενουν 27 ευρω ανα τονο.
Εαν υποθεσω οτι κραταω στην ακρη και 2 ευρω ανα τονο για την περαίωση, μου μενουν 25 ευρω στον τονο. Με αυτα τα απλα νουμερα, οι πρωτοι 6100 τονοι που θα πουλησω θα καλυψουν τα βασικα εξοδα. Οτι πουλησω απο εκει και περα θα ειναι το κερδος της εταιρείας....

Καντε τα μαθηματικα και πειτε μας και εμας τους εμπορους ποσα βγαζουμε για να μην αγχωνόμαστε τζαμπα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97913 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τιμές pellet
Τιποτα δεν βγαζετε μπαινετε μεσα βασει των οσων παραθετεις.

Over & out.


Θεοδοση καπου εχασα το τηλ σου, θα το βρω πιστευω και θα σε παρω αυριο να τα πουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97921 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: kosmidis80,
δεν ξερω αν ειμαι ο μονος, αλλα με μια αναγνωση που εκανα τα προηγουμε ποστς σου, δεν εβγαλα ακρη γιατι πραγμα μιλας, και που θελεις να καταλήξεις. σορρυ.
Τουλαχιστον διευκρινησαμε οτι δεν ειμαστε ολοι οι εμποροι κλεφτες.

Τωρα αν βγαζουμε κερδος ή οχι απο το εμποριο πελλετ ειναι μεγαλη ιστορια και δεν περιγραφεται με δυο κουβεντες. Αλλα αν σκεφτεται καποιος οτι επειδη αγοραζω το πελλετ 200 ευρω τον τονο και το πουλαω 250 βγαζω κερδος 50 ευρω, ειναι τοσο χαζος που οτι και να γραψουμε δεν θα καταλαβει.

Να αναφερω δυο τρια πραγματακια και ειλικρινά δεν θα ξανασχοληθω με το θεμα...

Ενα φορτηγο (αγορασα δυο) μεταχειρισμενο εχει 10.000 ευρω (ας υποθεσουμε μια αποσβεση περιπου 1000 ευρω τον χρονο) η ασφαλεια του εχει 1000 τον χρονο, το σερβις 1000 ευρω, μια αβαρια (λαστιχο, χτυπημα κτλ) 1000 περιπου, το κοστος ενος οδηγου (νεου) ειναι 23000 τον χρονο.
Μια αποθηκη (εχω δυο) 2000 τετρ. μετρα στοιχιζει περιπου 24000 ευρω τον χρονο,
Θελεις περιπου 2500 ευρω τον χρονο για τηλεφωνια,
Θελεις περιπου 5000 ευρω τον χρονο για ρευμα
Ενα κλαρκ (αγορασα δυο) μεταχειρισμενο στοιχιζει περιπου 7000 ευρω αγορα (ας υποθεσουμε μια αποσβεση περιπου 700 ευρω τον χρονο) + η συντήρηση του περιπου 600 ευρω τον χρονο (π.χ. μια αντλια πετρελαιου που πληρωσα πριν απο εναν μηνα μου στοιχισε 1100 ευρω),
Εαν ενας εμπορος επενδυσει ας πουμε 500000 ευρω για καλοκαιρινες αγορες, θα πρεπει να λαβει υποψιν του οτι αν ειχε αυτα τα χρηματα κλεισμενα σε μια τραπεζα (αντι στην αποθηκη του) θα επαιρνε εναν τοκο περιπου 20000 ευρω για 9 μηνες.
Μια γραμματες-λογιστρια κοστιζει περιπου 20000 ευρω τον χρονο,
Ενα ταξιδι στην Σερβια ή στην Αυστρια ή στην Ρουμανια, στοιχιζει περιπου 1000 ευρω. Εγω φετος πηγα δυο φορες στην Σερβια και μια στη Ρουμανια...
Υπαρχουν και αλλα πολλα εξοδα οπως ασφαλειες, καμερες, τυχον ζημιες, τηλεφωνικο κεντρο, υπολογιστες, μηχανογραφηση, και συντηρηση.
Επισης, ομως οπως τα εχω υπολογισει μέσο της εμπειριας μου, καθε αυξηση ετησιων πωλησεων της ταξης των 2000 τονων απαιτουν ενα ατομο/υπάλληλο ακομα, δηλαδη περιπου αλλα 40000 ευρω τον χρονο για 2 υπαλληλους αν υποθεσουμε οτι εχουμε μια εταιρια που πουλαει περιπου 6000 τονους τον χρονο.
Υποθεσω οτι καθε μηνα παιρνω και εγω 1000 ευρω για να ζησω την οικογενεια μου.
Ετσι απλα, βγαζω ενα συνολο ετησιων εξοδων περιπου 152000 ευρω περιπου, για μια απλη σχετικα εταιρεία.
Εαν τωρα βγαζω 50 ευρω τον τονο αν αφαιρεσω το ΦΠΑ εχω κερδος 40 ευρω τον τονο.
Εαν μετα αφαιρεσω το 33% για τον φορο μου, μου μενουν 27 ευρω ανα τονο.
Εαν υποθεσω οτι κραταω στην ακρη και 2 ευρω ανα τονο για την περαίωση, μου μενουν 25 ευρω στον τονο. Με αυτα τα απλα νουμερα, οι πρωτοι 6100 τονοι που θα πουλησω θα καλυψουν τα βασικα εξοδα. Οτι πουλησω απο εκει και περα θα ειναι το κερδος της εταιρείας....

Καντε τα μαθηματικα και πειτε μας και εμας τους εμπορους ποσα βγαζουμε για να μην αγχωνόμαστε τζαμπα...

Εγω προσωπικα ποτε δεν αποκαλεσα κανεναν εμπορα ουτε κλεφτη και φυσικα ουτε καν ειπα ποτε οτι δουλευετε οι εμποροι με υπερβολικο κερδος!
Αυτο που ειπα και το υποστηριζω ειναι οτι εφ'οσων εχει και ο πελατης την δυνατοτητα να αγορασει και αυτος πελλετ στην τιμη των 200 ευρω κατευθειαν απ΄εξω δηλ. π.χ απο Βουλγαρια η απο Σερβια τοτε γιατι να σε προτιμησει ρε φιλε ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ'ΣΕΝΑ ΜΕ 250 ΕΥΡΩ?
Για να σε προτιμησει λεω εγω κατι πρεπει να του προσφερεις ετσι δεν ειναι?
Ατοκες δοσεις,δωρεαν αποθηκευση στον χωρο του πελατη,κατι τελος παντων,και φυσικα για λιγοτερα λεφτα απο το 250 που λες γιατι αυτο το 25% παραπανω που ζητας δεν δικαιολογειτε με τις παραπανω εξυπηρετησεις.

Τωρα το αν δεν βγαινεις συφωνα και με τα παραπανω στοιχεια που δινεις και μπαινεις μεσα και δεν μπορεις να ριξεις την τιμη σορρυ ρε φιλε αλλα σαν καταναλωτης λιγο με ενδιαφερει,το συμφερον μου θα κοιταξω, φταιω εγω?
Κλειστο το μαγαζι λοιπον,γιατι ολο και περισσοτεροι πελατες ολο και πιο λιγα εχουν να ξοδεψουν και το μελλον ειναι προδεδικασμενο,εκτος εαν λεω εγω ο χαζος (εξου και το σηκωμα τα μανικια και τυφλα να'χει ο Αλβανος που ειπα!)πεις εσυ ο γιος σου η γυναικα σου και η κορη σου να το δουλεψετε και ουτε υπαληλους ουτε λογιστες (60,000 τον χρονο τους υπολογισες!!!!)αν εχεις και τον χωρο και το κλαρκ και το φορτηγο (που πιστευω σε πολλους Ελληνες εχουν μεινει αμανατη!)τοτε βγαινει η δεν βγαινει φιλε?
Αν δεν θες να τα κανεις ολα τα παραπανω που λεω εγω η δεν μπορεις δηλ. δεν πληρεις τις παραπανω προυποθεσεις (ουτε δικια σου αποθηκη δηλ. να εχεις ουτε οικογενεια που να ειναι ευκαιρη και να ειναι διατιθεμενοι κιολας να κανουν αυτη την δουλεια ουτε εχεις φορτηγο και κλαρκ και πρεπει να τ'αγορασεις και,και,και)τοτε φιλε δεν σου φταιμε εμεις που δεν θα αγοραζουμε γιατι εισαι ακριβος (ακριβοτερος τελος παντων απ'οτι αν φερω απ'εξω!)βγαινεις δεν βγαινεις ο πελατης εχει παντα δικαιο!
Αστο καλυτερα τοτε φιλε γιατι σιγουρα θα υπαρχουν ανθρωποι που πληρουν τις πιο πανω προυποθεσεις που εγραψα και εχουν ορεξη για δουλεια γι'αυτους και τις οικογενειες τους!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by valsam.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97925 από velanas
Απαντήθηκε από velanas στο θέμα Τιμές pellet
δεν μου λέτε ρε παίδες εσείς που λέτε για τους εμπορους.αν έλθετε στην βουλγαρία και σας πούνε άμα είσαι ιδιώτης πιο ακριβή τιμή τι θα κάνετε αλλα φταίνε η βούλγαροι και άλλοι. γιατί πουλάνε σε όλους το ίδιο.είναι ότι αρπάξουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.387 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ