Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67464 από dreamboxer
Απαντήθηκε από dreamboxer στο θέμα Τιμές pellet

DOOM_NX έγραψε:

dreamboxer έγραψε: καλήμερα
εάν μειωθεί η τιμή του πετρελαίου κατά 40% που έχει προταθεί...η τιμή του πελλετ θα μείνει στο ΄΄θεό΄΄...??? αλλιώς την πατήσαμε....εσάς ποια είναι η γνώμη σας..???

Κακώς σας φαίνεται αυξημένη η τιμή του πέλλετ. Έχει παραμείνει σταθερή εδώ και 10 χρόνια. Η ζήτηση στην Ελλάδα δεν αρκεί για να επηρεάσει την παραγωγή της Schweighofer για παράδειγμα. Οποιεσδήποτε ακρότητες βλέπετε, είναι καθαρά λόγω αισχροκέρδιας και εποχής.

Πάντως, αν μειωθεί η τιμή σε επίπεδα που δε συμφέρει το πέλλετ πια και θες να αποφύγεις το χαμαλίκι της μεταφοράς, απλά γυρίζεις σε πετρέλαιο. Όταν αρχίσουν να πουλάνε πέλλετ χύμα και εφόσον έχεις οικολογικές ανησυχίες, το σωστό είναι να γυρίσεις στο πέλλετ.

Αν δεν ξήλωσες τον καυστήρα πετρελαίου, μπορείς άνετα να διαλέγεις το καύσιμο που είναι πιο φθηνό κάθε εποχή...

τώρα χρησιμοποιώ τον καυστήρα πελλετ...τον καυστήρα πετρελαίου τον έχω αποθηκεύσει....όποτε συγκρίνουμε και επιλέγουμε....εξάλλου η αλλαγή καυστήρα είναι μερικών ωρών δουλειάς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67472 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τιμές pellet
ας υποθέσουμε ότι το πετρέλαιο στην επαρχία που μένω επιστρέφει στις περσινές τιμές δηλαδή 1,04/λτ (σήμερα πωλείται 1,33/λτ) και ήθελα 3 τόνους για να περάσω τον χειμώνα..

Τώρα για όλο τον χειμώνα θα κάψω 900€ βιομάζα (Συμπεριλαμβάνονται και τα μεταφορικά).. Τι με συμφέρει? να καίω πετρέλαιο ή βιομάζα???

Το 0,95€ είναι μόνο για την Αθήνα.. Πόσοι όμως έχουν χρήματα να αγοράσουν πετρέλαιο ακόμα και με 0,95\λτ??

Μάλιστα το ένα λιοτρίβι στην περιοχή μου θα αγοράσει έναν μικρό ξηραντήρα και θα δοκιμάσουμε να ανακατέψουμε πυρήνα με στέφυλα από το οινοποιείο την επόμενη χρονιά..

Οπότε για να με συμφέρει να κάψω πάλι πετρέλαιο θα πρέπει να κοστίζει 0,50/λτ..

Ήτανε να μην μάθω την βιομάζα, αφού την έμαθα να το χαίρονται το πετρέλαιο....

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67475 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τιμές pellet
η ιστορια με το πετρελαιο δεν ειναι φετινη ...εχει σιγα σιγα ωριμασει ...
απο περσυ αρχισαν μαζικα οι δυσκολιες και τα ξηλωματα και των μετρητων αεριου
κι αν και φετος εχει αυξηθει η ζητηση αεριου θα δουμε του χρονου ποσοι θα εχουν ακομα
και με τις αυξησεις της δεη ....θα γινουν ασυμφορα και τα κλιματιστικα ...
αρα το ποταμι δυσκολα γυρναει πισω ... κι αμα συνηθισουμε και στην μερικη θερμανση
τοτε ειναι που δεν θα αλαλζει τιποτα ....το κακο βεβαια ειναι οτι θα βρουν τροπο να μας τα παρουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67477 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τιμές pellet
Απλά παλιά ωφελούνταν στην τιμή της θέρμανσης οι κάτοικοι των αστικών κέντρων λόγω χαμηλότερης τιμής σε σχέση με την τιμή του πετρελαίου στην επαρχία.

Τώρα οι κάτοικοι της επαρχίας θα ζουν οικονομικότερα από τους κατοίκους των αστικών κέντρων. Έχω 10 χρονια που μετακόμισα στην επαρχία (μεγάλωσα στην Αθήνα) και κάθε χρόνος που περνάει είμαι και πιο ευτυχισμένος..

Γι' αυτό αγόρασα λέβητα που τα καταπίνει όλα.. Στην ανάγκη έχω δικά μου δέντρα σε δικό μου χωράφι και παράλληλα φέτος αγόρασα 80 ευκάλυπτους που τους φύτεψα στο χωράφι μου.

Πίσω στα χωριά σας που μου μάθατε και τον freddo.....

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67480 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τιμές pellet
κατα κανονα οι κατοικοι της επαρχιας ζουσαν φθηνοτερα ,,,αλλα κι αυτο κατα περιπτωση
και το βολεμα υπαρχει παντου... ακομα κι εκει που ειχαν φτηνα ξυλα καιγαν πετρελαιο
αυτο ομως ειναι μια αλλη κουβεντα γιατι ολοκληρη η κοινωνια δομηθηκε μ ενα τετοιο τροπο αναρχο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67483 από John Passas
Απαντήθηκε από John Passas στο θέμα Τιμές pellet
Βουλγάρικο 180 ευρώ ο τόνος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.382 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ