Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8666 από apostolis79
Απαντήθηκε από apostolis79 στο θέμα Τιμές pellet
καλημερα και απο εμενα. πιο πελλετ εχεις τωρα και πια ι τιμη??? ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8667 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τιμές pellet

giogud έγραψε:

mastoras έγραψε:

ddt έγραψε: Στην Βουλγαρια γινετε χαμος απο μοναδες παραγωγης πελλετ.
μπορεις να βρεις οτι ποιοτητα θελεις με την αναλογη τιμη.
Δεν ειναι τυχαιο οτι οι Ιταλοι ειδικα φετος "ρουφηξαν" κυριολεκτικα την Βουλγαρικη παραγωγη.


Και εμείς εδώ ακόμα ρουφάμε τον φραπέ μας :dry:

Τοσο δύσκολο είναι να γεμίσει και εδώ ο τόπος μας μονάδες παραγωγής .....τόσο δύσκολο :oops:


Οι δυνατότητες για παραγωγή wood pellet στην Ελλάδα θα είναι σχετικά περιορισμένες λόγω περιορισμένης πρώτης ύλης. Άλλωστε τα Ελληνικά εργοστάσια ως επί το πλείστων εισάγουν την πρώτη ύλη. Αυτά που αναπτύσσονται ήδη είναι αρκετές μονάδες παραγωγής πέλλετ από αγροτικά υπολείμματα και αγριοαγκινάρα. Ξέρω για 2 τουλάχιστον περιπτώσεις στον νομό Θεσ/νίκης. Η παραγωγή θα προορίζεται για βιομηχανική χρήση αλλά αυτό θα αποδεσμεύσει ποσότητες wood pellet για την οικιακή χρήση.


ΑΝ... ισχύουν τα παραπάνω που γράφεις.. πως δεν υπάρχει υλικό.. τζάμπα καθόμαστε και ψάχνουμε Ελληνικό πελλετ..
Το κόστος μεταφοράς της πρώτης ύλης νομίζω είναι πολύ επιβαρυντικό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8670 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές pellet

apostolis79 έγραψε: καλημερα και απο εμενα. πιο πελλετ εχεις τωρα και πια ι τιμη??? ευχαριστω


Σε ποιόν απευθύνεσαι....δεν κατάλαβα ? :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8671 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: ...... δεν υπάρχει υλικό.. τζάμπα καθόμαστε και ψάχνουμε Ελληνικό πελλετ..
Το κόστος μεταφοράς της πρώτης ύλης νομίζω είναι πολύ επιβαρυντικό...


Νομίζω ότι είναι υπερ πολυτέλεια να ψάχνουμε να κάψουμε στις σόμπες μας πελλετ από ξύλο.
Η λογική του πελλετ σαν εναλλακτική πηγή καυσίμου, δεν είναι το ξύλο, αλλά τα αγροτικά υποπροϊόντα, αγριοαγκινάρα, δέντρα γρήγορης ανάπτυξης κτλ.

Πόσο νομίζετε ότι θα κρατήσει η αγορά του ξύλου ? Υπολογίζω 5 χρόνια το πολύ, μετά τέλος. Και αυτό γιατί το Ελατάκι μεγαλώνει 10 εκατοστά τον χρόνο, δηλαδή 50εκατ σε πέντε χρόνια......τι να κόψεις....τι να κάψεις.

Για αυτό λέμε ότι το εμπόριο του πελλετ, με την μορφή που το ξέρουμε σήμερα είναι "αρπαχτή" ....με την καλή εννοια :)

Οταν θα τελειώσει το ξύλο......που θα τελειώσει μια μέρα, εμπόριο πελλετ δεν θα υπάρχει.

Οποίος επενδύσει σήμερα στον πραγματικό τρόπο της εναλλακτικής θέρμανσης, θα είναι ο κερδισμένος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8673 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τιμές pellet

mastoras έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: ...... δεν υπάρχει υλικό.. τζάμπα καθόμαστε και ψάχνουμε Ελληνικό πελλετ..
Το κόστος μεταφοράς της πρώτης ύλης νομίζω είναι πολύ επιβαρυντικό...


Νομίζω ότι είναι υπερ πολυτέλεια να ψάχνουμε να κάψουμε στις σόμπες μας πελλετ από ξύλο.
Η λογική του πελλετ σαν εναλλακτική πηγή καυσίμου, δεν είναι το ξύλο, αλλά τα αγροτικά υποπροϊόντα, αγριοαγκινάρα, δέντρα γρήγορης ανάπτυξης κτλ.

Πόσο νομίζετε ότι θα κρατήσει η αγορά του ξύλου ? Υπολογίζω 5 χρόνια το πολύ, μετά τέλος. Και αυτό γιατί το Ελατάκι μεγαλώνει 10 εκατοστά τον χρόνο, δηλαδή 50εκατ σε πέντε χρόνια......τι να κόψεις....τι να κάψεις.

Για αυτό λέμε ότι το εμπόριο του πελλετ, με την μορφή που το ξέρουμε σήμερα είναι "αρπαχτή" ....με την καλή εννοια :)

Οταν θα τελειώσει το ξύλο......που θα τελειώσει μια μέρα, εμπόριο πελλετ δεν θα υπάρχει.

Οποίος επενδύσει σήμερα στον πραγματικό τρόπο της εναλλακτικής θέρμανσης, θα είναι ο κερδισμένος.


Νομίζω ότι ειδικά οι περισσότερες σόμπες (έτσι έγραψε κι ο Egglezos) είναι κατασκευασμένες για να καίνε woodpellet.. πράγμα που μου δημιουργεί εντύπωση, πως προχώρησαν σε μιά διαδικασία εξελιξης κάποιου προιόντος, με ημερομηνία (σχετικής ) λήξης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8681 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

mastoras έγραψε: Νομίζω ότι ειδικά οι περισσότερες σόμπες (έτσι έγραψε κι ο Egglezos) είναι κατασκευασμένες για να καίνε woodpellet.. πράγμα που μου δημιουργεί εντύπωση, πως προχώρησαν σε μιά διαδικασία εξελιξης κάποιου προιόντος, με ημερομηνία (σχετικής ) λήξης.


Αν το έγραψε ο ΕΓΓΛΕΖΟΣ δεν μπορώ να αμφισβητήσω την αναφορά του.
Απλά έχω μεγάλη περιέργεια να ξηλώσω :evil: μια από αυτές που κατασκευάστηκαν για να καίνε μόνο ξύλα, να δω τι διαφορές έχει από τις άλλες που φτιάχτηκαν να καίνε πέλλετ από αγριοαγκινάρα.

Εδώ τίθεται θέμα λοιπόν :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.373 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ