Εγκατάσταση La Nordica inserto 70 ventilato

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165188 από JIANG
Απαντήθηκε από JIANG στο θέμα Εγκατάσταση La Nordica inserto 70 ventilato
Σήμερα έκανα την προετοιμασία για να περαστεί η γυψοσανίδα που θα χτίσει για πάντα τους δύο αμιαντοσωλήνες αφήνοντας απ' έξω τη δικιά μου καμινάδα.(προσπάθησα να τη βάλω "όρθια" τη φωτό αλλά δεν τα κατάφερα!)



Δύο ερωτήσεις θα ήθελα να σας κάνω.
Το ύψος από πάτωμα σε ταβάνι είναι 2,75 μ. Η οροφή της εστίας πάνω στη βάση θα έρθει στο 1.10. Όπότε έχω να καλύψω 1.65 με καπναγωγούς.
Ερώτημα 1. Αυτα τα 1.65 μέτρα καπναγωγών, που θα είναι δηλ. μέσα στο θερμοθάλαμο, θα πρέπει να έιναι και αυτά διπλού τοιχόματος, μονωμένα;
Ερώτημα 2. Η καπνοδόχος του σπιτιού είναι Φ250. Η εστία έχει έξοδο Φ160. Τη συστολή απο Φ250 σε Φ160 σε ποιο ύψος πρέπει να τη βάλω; Υπάρχει κάποιος κανόνας, πχ. όσο μακρύτερα απο την έξοδο της εστίας; Ή μπορώ να τη βάλω κατευθείαν στην έξοδο της εστίας, στην οροφή της δηλαδή;
Από τις απαντήσεις σας θα εξαρτηθεί η αγορά καπναγωγών τις αμέσως επόμενες μέρες.
Συνημμένα:
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by JIANG.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165195 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εγκατάσταση La Nordica inserto 70 ventilato
στις παληες σωληνες αν εχουν εμφανη ραγισματα κλειστα με σιδηροστοκο η σιλικονη μαυρη θερμοκρασιας
τοσο μεγαλη αλλαγη στην διαμετρο δεν συνισταται πιθανοτατα θα εχεις προβληματα τραβηγματος οπως δεν συνιστυαται και η αμιαντενια καμιναδα .η σωληνα στο εσωτερικο δεν χρειαζεται να ειναι διπλη και η γυψοσανιδα που βαζεις εκει μεσα πρεπει να ειναι πυραντοχη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165196 από JIANG
Απαντήθηκε από JIANG στο θέμα Εγκατάσταση La Nordica inserto 70 ventilato
Ευχαριστώ dimlyk, Καλά που είσαι και εσύ και απαντάς. Μάλλον οι υπόλοιποι έχουν τελειώσει με τα τζάκια τους και αράζουν στη ζέστη τους. :)
Οι αμιάντοσωλήνες που θα χτιστούν με γυψοσανίδα έχουν περασμένους ανοξείδοτους καπναγωγούς απο μέσα, οπότε δε χρειάζονται στοκάρισμα.
Ση δικιά μου καμινάδα (που έιναι αμίαντος) επίσης θα περάσω από πάνω έως κάτω ανοξείδοτο καπναγωγό και το κομμάτι που θα είναι έξω απο το σπίτι θα είναι διπλού τοιχόματος.
Όταν λες δε συνίσταται τόσο μεγάλη διαφορά τι εννοείς; Μπορώ να κάνω μικρότερη και να δώσω περισσότερο ύψος απ' ότι θα' δινα με τη Φ250; Μπορώ να την κάνω σε δύο βήματα και όχι με ένα μόνο συστολικό; (έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει απο 250 σε 160)
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by JIANG.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165198 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εγκατάσταση La Nordica inserto 70 ventilato
και γιατι θες να την κανεις Φ250? 4 μετρα υψος θες συνολικο σε Φ160 ...οτι εχει το τζακι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JIANG

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165200 από JIANG
Απαντήθηκε από JIANG στο θέμα Εγκατάσταση La Nordica inserto 70 ventilato
Έτσι κι αλλιώς 250 δεν μπορώ να την κάνω γιατί 250 είναι το άνοιγμα της καμινάδας οπότε για να περάσω ανοξείδοτες απο μέσα θα πρέπει να είναι μικρότερης διατομής, 230, το μέγιστο 240, για να χωρέσουν. Με διπλού τοιχόματος το οφέλιμο άνοιγμα θα είναι 180 (190).
οκ θα δούμε πως θα πάει. Θα μετρήσω ακριβώς το συνολικό ύψος της καμινάδας και θα πράξω ανάλογα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165279 από JIANG
Απαντήθηκε από JIANG στο θέμα Εγκατάσταση La Nordica inserto 70 ventilato
Καλημέρα,
Είμαι έτοιμος αυτή τη βδομάδα να πάρω τους καπναγωγούς. Μαύρο χάλυβα δε βρήκα, στην Αθήνα δεν έχουν τη διατομή μου οπότε πάω με τον στανταρ ινοξ. Θα περάσω Φ160 μέχρι επάνω.


Στην καμινάδα στη φωτο χωράει η Φ160-210 διπλου τοιχόματος άνετα. Το ζήτημα είναι ότι θέλω να περάσω μισό μέτρο πάνω απο την παλιά ινοξ (χωρις να την ξηλώσω) γιατί ο "πανέξυπνος" διπλανός μουβαλε την καμινάδα ίσα με τη δικιά μου όπως φαίνεται.
Πως θα κλείσω το κενό μεταξύ της παλιάς 240 και της νεας 210. Τι υλικό είνια πυρίμαχο και αδιάβροχο ταυτόχρονα που να καλύπτει τόσο μεγάλο κενό μεταξύ των δύο ινοξ επιφανειών;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ