Salgueda 800 aero vermiculite 640m3 moter

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164389 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Salgueda 800 aero vermiculite 640m3 moter
Αυτά που σου είπε ο Δημήτρης για τους ανεμιστήρες είναι για το πως πρέπει να είναι η κανονική και σωστή τοποθέτηση/σύνδεση τους. Από τη στιγμή που εσύ είσαι ευχαριστημένος από τη λειτουργία και την απόδοση του τζακιού, όλα καλά!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164390 από pothchal
Απαντήθηκε από pothchal στο θέμα Salgueda 800 aero vermiculite 640m3 moter
Με αυτόν τον τρόπο δηλαδή θεωρείτε εντελώς λάθος η τοποθετηση;
Αν μπορώ να πάρω ακόμα απόδοση να προσπαθήσω να το διορθώσω με τις συμβουλές σας.
Τι θα χρειαστώ δηλαδή;
Νέες περσίδες και inox σωλήνα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164398 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Salgueda 800 aero vermiculite 640m3 moter
ναι ειναι λαθος ο τροπς σκεψης και εξηγω γιατι
πηρες μια κασετα με ανεμιστηρες και προσπαθεις να το κανεις foyer ελευθερης ροης
αυτα τα περι αντανακλασης ισχυουν για ελευθερη ροη (μερικως) αερα οταν υπαρχει εξαναγκασμενη ροη το τζακι το μεγλυτερο ποσο θερμοτητας ειναι με τον αερα .
οτι και να κανεις το τζακι σου που ειναι και μεγαλουτσικο θα ζεστανει ...το βασικοτερο το εχεις κανει να ελεγχεις τον ελκυσμο
κι ετσι οπως ειναι λογικο ειναι να δουλεψει το αν χανεις σε αποδοση ειναι αλλο θεμα και παντα μιλαμε για σχετικα μικρα ποσοστα εφοσον η καυση ειναι καλη .
τι συμβαινει τωρα στο θερμοθαλαμο σου...οι ανεμιστηες δουλευου και στην ουσια δημιουργειτε μια υπερπιεση στον θαλαμο...ο αερας λογικο ειναι να βγει απο οπου βρει ακομα κι απο τις κατω περσιδες αλλα κυριως παραμενει μεγαλυτερο διαστημα στον θαλαμο ανεβαζοντας του την θερμοκρασια ετσι το ποσο που θα επερνες απο την καμιναδα μικραινει (φυσικα παντα μιλαμε για μικρα ποσα αλλα υπαρκτα )
το σωστο θα ηταν να συνδεατε τους σωληνες και να βαζατε αλλη μια περσιδα για να παρετε την θερμοτητα του θερμοθαλαμου .
ανοιξατε και μια περσιδα χαμηλα να κανει τι? απ αυτη δεν περνανε 640 Μ3 αρα οι ανεμιστηρες τραβανε αερα απ οπου βρουνε .
ολα αυτα στα λεω για να ταχεις υποψη σου δουλεψε το τζακι σου αυτο το χειμωνα δεν ειναι ευκολες οι μετατροπες ειδικα αν πρεπει να πληρωνεις και παρακολουθα το ...
αλλα εχω κι αλλη απορια πιο πολυ για οσους τυχει να διαβασουν...αφου γκρεμισες τα παντα και το φτιαξες απο την αρχη γιατι εβαλες κασετα κι οχι ενα απλο foyer ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164400 από pothchal
Απαντήθηκε από pothchal στο θέμα Salgueda 800 aero vermiculite 640m3 moter
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κατανοώ όλα όσα μου λέτε.
Αλλά...
Αφού το τζάκι έχει από μόνο του εκτόνωση από τις γρίλιες μπροστά του. Η ίδια η κασσετα εννοώ. Αν
πχ δεν άνοιγα καθόλου τα καπάκια για τα «σπιράλ» που δεν έχω βάλει θα ήταν καλύτερα; Ρωτάω δεν ξέρω;
Στο τζάκι γκρεμίστηκε μόνο η φούσκα του παλιού.
Εκεί δημιουργήθηκε ο θερμοθαλάμος και βάλανε την νέα καμινάδα.
Όποτε νομίζω ότι δεν μπορούσα να βάλω foyer.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164405 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Salgueda 800 aero vermiculite 640m3 moter
κατ αρχην καλο θα ηταν να διαβασεις προσεκτικα το εγχειριδιο του κατασκευαστη ...οτι γραφει πρεπει να εφαρμοζεται σχεδον επακριβως και για θεμα εγγυησης .
στο ερωτημα σου η απαντηση ειναι οχι κινδυνευει η εστια απο υπερθερμανση ειδικα αν υπαρχει και καμμια διακοπη ρευματος
η κατω περσιδα θα πρεπει να ειναι περιπου 20χ30 εκ
οι θερμοκρασιες στις περσιδες αν τις ενωσεις με σωληνα πρεπει να ξεπερνουν τους 100 βαθμους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165775 από pothchal
Απαντήθηκε από pothchal στο θέμα Salgueda 800 aero vermiculite 640m3 moter
Επανέρχομαι μετά από σχεδόν ένα μήνα και παραπάνω χρήση.

Το τζάκι το έχω κατά ευχαριστηθεί. Οι θερμοκρασίες που αναπτύσονται στο σπίτι με έχουν εκπλήξει.

Σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα ενιαίος χώρος 24-25 βαθμούς

Στο πιο μακριά και κρύο υπνοδωμάτιο 21-22 βαθμούς

Οι παραπάνω θερμοκρασίες αναπτύσσονται μετά από 2 ώρες χρήσης. Στην μια ώρα έχω ανεβάσει 1 με 2 βαθμούς από την θερμοκρασία χώρου.

Εξωτερική θερμοκρασία από 6-15.

Όσον αφορά την λειτουργία πολύ οικονομικό στα ξύλα-μπρικετες περίπου ένα μεσαίο ξύλο την ώρα η μια μπρικετα 2κιλη.

Δεν καπνίζει δεν μαυρίζει σχεδόν καθόλου το τζαμί γιατί κάνει πυρόλυση.
Ειμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση.
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pothchal.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ