Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156461 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Κάτι τέτοιο θέλω να παρω.

Σχετικά με τις θερμοκρασίες του ιζόλ οι 60-65 βαθμοί είναι πολλοι;


Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156464 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
δε σκόπευα να απαντήσω στο θέμα σου αλλά επειδή δεν μπορώ και να σε αφήσω να μπλέξεις θα σου πω 2-3 πράγματα .
αρχικα το D8 που έχεις βάλει δεν κάνει αλλά αυτό είναι το λιγότερο δε θα πάθεις καποια ζημιά .έπρεπε να έχεις βάλει klei-84 της promat .

Οσον αφορά την πόρτα σου απο την μέσα μεριά έχει 2 βιδάκια αλεν λύσετα μια στροφή γιατί σε λίγο καιρό θα σου μείνει το πόμολο στο χέρι και δε θα ξεβιδώνουν για να σφίξεις την κόντρα πίσω απο το λαμάκι !!!

Το σημαντικότερο απο όλα όμως είναι οτι αμα κλείσεις το τζάκι με αυτές τις περσίδες που πας να βάλεις πλέον η κρατκι δε θα δεχθεί να σου αντικαταστήσει το τζάκι σε περίπτωση που σου ανοίξει ή σου στραβώσει .εκεί που μέχρι πριν 2 χρόνια έλεγε οτι στο τζάκι σου φτάνει μια 6/80 τούνελ δηλαδή 3Χ78= 234τ.ε τώρα ζητάει 1000 τ.ε επάνω και 900 τ.ε κάτω άρα σύμφωνα με τα λεγόμενα της κρατκι πρέπει να βάλεις 3 τούνελ 6/100 κάτω και 3 6/100 συν ενα 6/60 πάνω !!

στον υπολογισμό που έκανες πριν είναι 5.25 Χ 5KW =26,25 KW x79%( :woohoo: :woohoo: :lol: ) = 20,73 άρα το έκαψες λίγο παραπάνω απο ότι είναι υπολογισμένο !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156483 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Κύριε Φιλιππακόπουλε σας ευχαριστω για την απαντηση.

1) Αυτή την κόλλα εχω βάλει στις ενώσεις των ιζόλ αλλά και στο ταβάνι του θερμοθαλάμου. Επειδη όμως το κενό στο σημείο της καμινάδας ήταν μεγάλο ειπα να προσθέσω επιπλέον της κόλλας και d8. Ειδικά στο ταβάνι του παταριού έχω κολλήσει το πανω ιζόλ μόνο με d8 γιατί ήθελε πολύ μεγάλη ποσότητα λόγω γωνίας και μεγάλου κενού. Ίσως οι ήχοι που ακούω κατά το αρχικό ζεσταμα της εστίας να οφειλονται σε αυτό δλδ στη διαστολή της καμινάδας (ακουγονται κάτι κράτς σχεδόν σαν τον ηχο που κάνουν το πεύκο όταν καίγεται.

2) Θα το κάνω άμεσα!

3) Αυτο όντως είναι ανησυχητικό! Γιαυτο ανέβασε πολλή θερμοκρασία το ιζόλ; Τωρα δύσκολα πάω σε εγαλύτερη διάσταση (π.χ. 9x1000) από την 6x1000 που εχω γιατί η διατομή έχει ανοιχτεί. Ίσως μπορω όμως να προσθέσω μια 6x200 στο πλάι.Από ότι έχω καταλάβει έχετε πολύ μεγάλη εμπειρία σε αυτά τα τζάκια. Έχετε παρατηρησει προβλήματα σε παρόμοιες τοποθετήσεις oliwia με tunel 6x1000; Είχα καταλάβει οτι η Κράτκι φτιαχνει τα τζάκια της πολύ ανθεκτικά ώστε να αντέχουν τέτοιες τοποθετήσεις με ιζόλ και μικρές εξαγωγές αέρα. Το κενό στο μπροστά πάνω μέρος είναι 2εκ. Ειναι σωστό;



Από πίσω η μπροστά πλευρά του κώνου έχει μικρότερο κενό απλο το μπροστά ιζόλ:




4) Προς το παρόν ο αέρας καύσης είναι εσωτερικός. Στην περιπτωση αυτή όταν κλείσω το μπροστά κάτω μέρος υποθετω ότι το τουνελ 6x800 μάλλον δεν θα αρκεί και για τον αέρα καύσης αλλά και για τον θερμοθάλαμο.


Ευχαριστώ πολύ για την παρεμβαση!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156487 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
με οσα ειπε ο δημητρης δεν σε καλυπτουν οι μικρες περσιδες
βαλε απλες περσιδες στο πλαι και κατω που εχουν μεγαλυτερη επιφανεια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156494 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
τα 2 εκατοστά είναι υπερβολικά αν και μπορείς να τα μετρήσεις και αυτά σαν εισαγωγή κρύου αέρα !!Σου είπαν και ποιό πριν ΒΓΑΛΕ τις αλουμινοταινίες .
Το τζάκι δεν το έχεις αγοράσει με εισαγωγή αέρα απο πίσω οπότε δεν εχει καμια σχέση το κάτω μέρος που λες για την καύση .παίρνει αέρα απο το συρταράκι τώρα μόνο .
Επίσης όπως είπες ποιο πάνω τα εκατοστά στην 6/100 είναι 3 και όχι 6 επί 97 άρα έχεις 291.
Οσο αυτό που με ρώτησες για το αν αντιμετώπισα προβλήματα θα σου πω οτι μέχρι πέρυσι το Σεπτέμβρη είχα 2-3 προβλήματα συνολικά στα 5 χρόνια συνεργασίας .απο τότε μέχρι σήμερα έχω χάσει το μέτρημα .το συγκεκριμένο μοντέλο δεν μου είχε βγάλει ποτέ προβλήματα μέχρι πέρυσι αν εξαιρέσεις αυτό με την πόρτα που σου είπα .
Αυτό με τις περσίδες όμως που σου είπα είναι πολυ ανησυχητικό γιατί πρόσφατα τόλμησαν να αρνηθούν εγγύηση σε μια zuzia 16 που άνοιξε στα τοιχώματα λόγο περσίδων και κατηγορώντας τον πελάτη οτι έκανε υπερθέρμανση .φυσικά δεν τους χαρίστηκα τους έδειξα δικές τους τοποθετήσεις οπου σε τζάκια σαν το δικό σου έβαζαν 6/80 στην εξαγωγή .όπως επίσης μέχρι και πριν 2 χρόνια δεν είχαν βάλει καν στο manual απαιτήσεις σε περσίδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156498 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Η αλουμινοταινία είναι από την Κράτκι για 350 βαθμούς! Όσες τοποθετήσεις εχω δει σε oliwia εδώ νομίζω όλες έτσι τα βάζουν, τι κίνδυνο έχω; Να προσπαθησω να την ξηλώσω;

Τωρα για την περσιδα δεν ξέρω τι να κάνω.... Αρχικά σκέφτηκα μία περσιδα 9x20 αλλά μξπως είναι καλύτερα να ανοιξω τρύπα και να τραβήξω σωληνώσεις στα νότια δωμάτια που είναι 12 μέτρα απόσταση; Είναι κάτι που το σκεφτομουν και ίσως να λύσει και το προβλημα της μικρής περσίδας. Πόσο θα κόστιζε μία τέτοια τοποθετηση τώρα;

Το τζάκι παιρνει αέρα και από πίσω. Έχω βγάλει την τάπα (όλες οι oliwia δεν έχουν τάπα;;; ) και έχω τοποθετήσει την εισαγωγή αέρα συν το κλαπέτο που είναι απλά από κάτω χωρις να συνδεθεί σε εξωτερικό αέρα)

Ευχαριστώ και πάλι!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ