Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155986 από popovitis
Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco δημιουργήθηκε από popovitis
Καλησπέρα, μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα εδώ μέσα κατέληξα στην αγορά της Oliwia της Kratki, αερόθερμο 18Kw με 79% απόδοση. Στην τοποθέτηση επέλεξα ένα πολύ καλό γυψοσανιδά με κάποια εμπειρία στην τοποθέτηση ενεργειακών τζακιών. Μετά από πολύ διάβασμα στο site αυτό ξεκινήσαμε σήμερα. Σας παραθέτω κάποιες φώτο με κάποιες ανησυχίες που έχω για ενδεχόμενα λάθη που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής.

1) Εδώ από ότι φαίνεται η γωνία της εστίας είναι πάρα πολύ κοντά στο izol. Είναι περίπου 1 εκατοστό, ενώ στα υπόλοιπα σημεία η απόσταση είναι αρκετά μεγαλύτερη.








2) Εδώ απλά δείχνω μία γενική εικόνα κατά την αρχή της τοποθέτησης. Τα izol είναι μπροστά από τα σίδερα της γυψοσανίδας και υπάρχει ένα μικρό κενό μεταξύ izol και τοίχου.




μία άλλη οπτική:




3) και εδώ θα προσπαθήσω να σας δείξω το πρόβλημα. Για κάποιο λόγο ο μάστορας, στη δεξιά πλευρά όπως βλέπουμε έβαλε το επόμενο Izol στην εξωτερική πλευρά. Ουσιαστικά το σίδερο που βλέπουμε και ταυτόχρονα και μέσα στο θερμοθάλαμο και κολλημένο στον τοιχό!




Μία άλλη οπτική του ίδου "προβλήματος"






και άλλη:


και άλλη:





Η αλήθεια είναι ότι το δεύτερο izol (αυτό που έχει κολλήσει πάνω στο σίδερο που είναι και μέσα και έξω από το θερμοθάλαμο, περνάει λίγο από πίσω από το σίδερο όμως σε καμία περίπτωση δεν αποκόπτει πλήρως το σίδερο από τον τοίχο!


Πόσο σοβαρά είναι τα πράγματα; Πιστεύω ότι προλαβαίνω να ξηλώσω τα προβληματικά σημεία πριν να είναι αργά.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155995 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
δεν προσπαθουμε τοσο να προστατευσουμε τον τοιχο οσο κυριως να μην εχουμε απωλειες εκει που θελει αρκετη προσοχη ειναι στις διαστασεις των περσιδων
κανονικα δεν πρεπει να υπαρχει ασυνεχεια στην μονωση γιατι μακροχρονια δημιουργουνται αλλα προβληματακια ασχετα με την αποδοση του τζακιου οποτε καλο θα ηταν να το διορθωσεις ... κι αν τα ξηλωματα ειναι δυσκολα μπορεις να χρησιμοποιησεις πετροβαμβακα που ειναι πιο ευκολοδουλευτος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155996 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Η μικρή απόσταση από το izol δεν θα πρέπει να σε αγχώνει.
Το κομμάτι που είναι από έξω καλύτερα να έρθει και αυτό εσωτερικά. Στις φωτογραφίες φαίνεται πολύ απλή διαδικασία.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155997 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μακροχρόνια τι προβλήματα δημιουργούνται; Η κατασκευή θα είναι μόνιμη και δεν θα ήθελα να έχω προβλήματα στο μέλλον. Ίσως χρειαστεί ξύλωμα και ιζολ και εκεί γιατί είναι πολύ κοντά στην εστία και δεν ξέρω αν ο πετροβάμβακας θα αντέξει για πολύ. Για την πανω περσίδα έχω προβηματιστεί γιατί η 6*100 που έχω αγοράστει (luft) δεν χωράει στο 0,85 κενό μεταξύ των δύο στηριγμάτων μπροστά από την εστία. Η θα τα ξυλώσω όλα ή θα πάω σε 9*80.

Είναι σύνηθες να μπαίνουν τα στηριγματα εντός του θερμοθαλάμου; Στην περίπτωσή μου δεν ξέρω πως θα μπορέσω να μονώσω ο πατάρι καθώς όπως βλέπετε στην παρακάτω φώτο η "τρύπα" των στηριγμάτων είναι σχεδόν αδύνατο να μονωθούν (κάθετα μεταξύ θερμοθαλάμου και παταριού) με ιζόλ:


Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155998 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Re:Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά liakjim. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό. Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στην αριστερή πλευρά, απλά εκεί ίσως είναι μικρότερο καθώς το στήριγμα εκεί είναι σχεδόν ολόκληρο εντός θερμοθαλάμου. Επίσης το ταβάνι του θερμοθαλάμου έχει σχεδόν μπει (με πολλές αστοχίες που ελπίζω να λύσει η κόλλα):

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155999 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Re:Τοποθέτηση Kratki Oliwia Deco
Βγάλε την αλουμινοταινία. Μόλις το ανάψεις μπορεί να μυρίσει λιγάκι και εν συνεχεία θα ξεκολλήσει. Αν αγχώνεσαι για τυχόν μυρωδιές και κάπντα βάλε μαγγανέζα (η οποία αντέχει μεν αλλά δεν είναι ελαστική οπότε θα αποκτήσει ρωγμές και ενδεχομένως να πέσει) ή σιλικόνη πυράντοχη (βγάινει σε χρώμα κόκκινο/πορτοκαλί). Το καλύτερο θα ήταν, αν μπορείς πλέον βέβαια, να έβαζες στην ένωση του αρσενικού με το θηλυκό (στο μπουρί) είτε μαγγανέζα είτε σιλικόνη πυράντοχη.

Αν και πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Ειδικά εάν το αρσενικό είναι προς τα πάνω και το θηλυκό προς τα κάτω ακόμα και στην περίπτωση που υπάρχει άνοιγμα κάνα χιλιοστό θα κλείσει με κάπνα και τέλος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ