Kατανάλωση ενεργειακού τζακιού

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155008 από vati
Είναι 2 μήνες τώρα που χρησιμοποιώ μπρικετα για το ενεργειακό τζάκι μου....Τα αποτελέσματα εκπληκτικά..Με 48 ευρώ η με 210 κιλά μπρικετας πέρασα περίπου 20 ημέρες με χρήση από της 1800 έως 2300. Ένα τουβλάκι μπρικετας κρατάει από 45 λεπτά έως 1 ώρα...Θερμοκρασία με 5-6 βαθμούς έξω - εσωτερική 28 ..29 σε 45 τετραγωνικά σαλονοκουζινα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155016 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Kατανάλωση ενεργειακού τζακιού
Εγώ συνήθως καίω καυσόξυλα (δρυς,οξιά) που προμηθεύομαι από το Αύγουστο. Ποτέ δεν έχω έχω κάψει μόνο μπρικέτα. Το τζάκι υπάρχει σε ενιαίο χώρο περ. 60τμ. Η θερμοκρασία που έχω είναι περ. 22οC-23oC, με εξωτερική περ. 10οC. Καίω περ. 2,5Kg/h. Τα καυσόξυλα τα προμηθευτικά με 0,14/Kg. Με 10 ώρες την ημέρα καύση τζακιού μου έρχεται 3,5Ε. Αυτά τα νούμερα είναι μέσος όρος. Γιατί μετά τις 5 πρώτες ώρες ανάματος, που ο χώρος έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία η κατανάλωση είναι λίγο πιο κάτω από 2,5Kg. Μπορεί να είναι 2Kg/h. Το συμπέρασμα αυτό το έβγαλα από πέρυσι (και από λίγο φέτος) που γνωρίζω τη καύση του τζακιού καλλίτερα. Όταν το είχα πρωτοεγκαταστήση και έχοντας κατά νου τη καύση από το συμβατικό τζάκι (που έβαζα συνέχεια ξύλα) το φόρτωνα με ξύλα και οπωσδήποτε η κατανάλωση ήταν πολύ περισσότερο. Βέβαια η θερμοκρασία στο χώρο ήταν 26+οC, κάτι που δεν το ήθελα. Κάποια φορά που έκαψα μόνο μπρικέτα για 4 περ. ώρες είχε διάρκεια 45'-50΄. Ποιο τζάκι έχεις και σε ποια περιοχή;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155076 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Kατανάλωση ενεργειακού τζακιού
Αν μπεις στο προφίλ μου έχω παρουσιάσει το τζάκι μου....invicta minos όσο γαι την κατανάλωση την δικιά σου είναι πάρα πολύ καλή....καλές καύσης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ