Απλό Τζάκι

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148832 από jorgos
Απλό Τζάκι δημιουργήθηκε από jorgos
Καλώς σας βρήκα.
Δεν έχω τίποτα σπουδαίο να παρουσιάσω για να συνεισφέρω στη συζήτηση, περισσότερο θέλω τις απόψεις ειδικών.
Superkamin μαντεμένιο, εντοιχισμένο στη θέση παλιού, σε χώρο 50 m2. Καμινάδα από ελενιντ, μέσα στην παλιά. Περισσότερο για την συντροφιά και μικρή συνεισφορά στην θέρμανση.
Έφτιαξα μια πόρτα να την βάζω μπροστά , σιδερένιο πλαίσιο και πυρίμαχο τζάμι, που φράζει το τζάκι όποτε θέλω. Για να το κλείνω τα βράδια ή όταν καπνίζει, και για καλύτερη καύση. Έχω δικά μου ξύλα ελιάς, αλλά δεν φτάνουν πάντα. Επιπλέον δεν μου αρέσει τόση σπατάλη ενέργειας –συνείδηση ενός φυσικού και οικολόγου.
Το δούλεψα όπως όπως πέρσι γιατί μου έσπασε το τζάμι προσπαθώντας να το στηρίξω στο πλαίσιο για να μην τρίζει, και τώρα είναι τρία κομμάτια. Σκέφτομαι να το ξαναδοκιμάσω εφέτος με καινούριο τζάμι, ίσως μπορέσω να κολλήσω τα κομμάτια του παλιού πάνω για να το κάνω πιο εύρωστο. Δεν ξέρω τι να βάλω για να το στεριώσω στο πλαίσιο, δεν θέλω κορδόνι αμιάντου και μια πυρίμαχη σιλικόνη τελικά ξεραίνεται.
Ερωτήσεις:
Τι πυρίμαχα τζάμια υπάρχουν; Αυτό που πήρα εγώ, ένα φτενό λίγων χιλιοστών 80χ56 το πλήρωσα κοντά 200€.
Υπάρχει κόλα διαφανής να κολλήσει τα δυο τζάμια, για να μην κλαίω τα λεφτά που έδωσα για το πρώτο;
Τι να βάλω στο στόμιο της εστίας ώστε να σφραγίζει όσο γίνεται καλύτερα όταν το τοποθετώ μπροστά.
Καθαρισμός καμινάδας:
Ένα είδος ‘ελεγχόμενης έκρηξης’. Μια φορά το χρόνο βάζω μια αφάνα στη βάση της και της βάζω φωτά. Βγαίνω γρήγορα έξω για να δω το θέαμα, σπίθες και καπνός για λίγα δευτερόλεπτα. Έτσι καίγεται ένα μέρος της καπνιάς, η καμινάδα παραμένει ακέραιη καλυμμένη από την υπόλοιπη καπνιά και εγώ ξεμπερδεύω εύκολα. Το να αλλάξω τους αμιαντοσωλήνες είναι ένας μεγάλος μπελάς.
Απόψεις.








Εδώ εικόνες ηφαιστίου από πέρσι: Κουτσούρα ελιάς με κουφάλα στη μέση... ένα ωραίο θέαμα.



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148837 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Απλό Τζάκι
jorgos: Το δούλεψα όπως όπως πέρσι γιατί μου έσπασε το τζάμι προσπαθώντας να το στηρίξω στο πλαίσιο για να μην τρίζει, και τώρα είναι τρία κομμάτια. Σκέφτομαι να το ξαναδοκιμάσω εφέτος με καινούριο τζάμι, ίσως μπορέσω να κολλήσω τα κομμάτια του παλιού πάνω για να το κάνω πιο εύρωστο. Δεν ξέρω τι να βάλω για να το στεριώσω στο πλαίσιο, δεν θέλω κορδόνι αμιάντου και μια πυρίμαχη σιλικόνη τελικά ξεραίνεται.

Μπορείς να στερεώσεις το τζάμι χωρίς σιλικόνες και κορδόνια, μόνο με μεταλλικά ελάσματα τα οποία από τη μία πλευρά θα είναι βιδωμένα στο πλαίσιο εσωτερικά και η άλλη πλευρά θα σπρώχνουν το τζάμι πάνω στο πλαίσιο, όπως στις φωτογραφίες που ανεβάζω.





Κόλλες για τζάμια υπάρχουν πολλές υπάρχουν πολλές. Μπορείς να δοκιμάσεις με καμιά φτηνή και αν δεν σου αρέσει αισθητικά ή αν ξανασπάσει τότε αγοράζεις καινούριο. Τιμές για πυράντοχα τζάμια δεν ξέρω, αλλά σίγουρα είναι ακριβότερα.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jorgos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148870 από ΡΟΔΙΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΡΟΔΙΤΗΣ στο θέμα Απλό Τζάκι
γεια σου jorgos θα σου προτεινα να το κοψεισ στα τρια να εκμεταλευτεισ τα δυο κομματια αριστερα δεξια και να αγορασεισ ενα κομματι μονο. να εφτιαχνεσ και ενα σιδερενιο διακοσμητικο ωστε να μην φτανουν τα ξυλα στην πορτα καλου κακου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148878 από jorgos
Απαντήθηκε από jorgos στο θέμα Απλό Τζάκι
Ευχαριστώ πολύ, καλή λύση. Στο μεταξύ βρήκα κάτι για υαλοκόρδονα, θα το ελέγξω.
Η κόλα δεν πρέπει να λιώνει σε εκείνη την ψηλή θερμοκρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148880 από jorgos
Απαντήθηκε από jorgos στο θέμα Απλό Τζάκι
Γειά σου Ροδίτη. Δυστυχώς είναι κομένα ακανόνιστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149093 από jorgos
Απαντήθηκε από jorgos στο θέμα Απλό Τζάκι
Τίποτα άλλο παιδιά;
κάποια άλλη απάντηση, άποψη; Έρχεται χειμώνας βλέπετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ