Τζακι νερου

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137567 από BillyVan
Απαντήθηκε από BillyVan στο θέμα Τζακι νερου

Savvas έγραψε: 40C είναι πολύ χαμηλά. Τόσο βάζουν τους κυκλοφορητές πετρελαίου. Στο τζάκι θα είναι καλό να τον ρυθμίσεις να ανοίγει πάνω απο τους 50C (εγώ το έχω στους 55 ) γιατί αλλιώς σύντομα θα σου γεμίσει το τζάκι με πίσσες (γϊνεται υγροποίηση των καπναερίων μέσα στο χώρο καύσης απο το κρύο μέταλλο).

Η θέρμανση των σωμάτων δεν έχει θέμα. Γϊνεται φυσικά αρκετά πιο αργά απο το πετρέλαιο, αλλά αυτή είναι η λογική της λειτουργίας του υδραυλικού τζακιού. Χαμηλότερες θερμοκρασίες λειτουργίας (60-70C) για περισσότερο χρόνο λειτουργίας. Αυτό που λέμε αργά και σταθερά. Αντίθετα το πετρέλαιο δουλεύει πιο ψηλά (70-80C) και κόβει συχνά.
Συνοψίζω, άνοιγμα κυκλοφορητή στους 55-60C και φροντίζεις να κρατάς τη θερμοκρασία των νερών (ρυθμίζοντας το πόσα ξύλα θα βάζεις μέσα) μεταξύ 60-75C ανάλογα το κρύο και τις συνθήκες που θέλεις μέσα στο σπίτι.
Καλώς να τα δεχτείτε.



Καλησπέρα.
Διαβαζω και παρακολουθω το φορουμ κανα 2 χρονια αλλα πριν λιγο καιρο εκανα εγγραφη.

Εχω και εγω ενα ανοιχτο τζακι νερου 22 χρονια τωρα και φετος αποφασισα και το εκλεισα με πορτα και ειδα

τρομακτικα καλυτερη αποδοση τις 4-5 φορες που το εχω αναψει μεχρι τωρα (Θεσσαλονίκη στα ψηλα ειμαι).

Το τζακι ειναι παραλληλα με τον λεβητα συνδεδεμενα και με βανες χειροκ απομονωνω αν θελω το 1 ή το άλλο.

Με ανοιχτο δοχειο διαστολης ενιαιο και για τζακι και για καυστηρα οπως επισης και ενιαιο κυκλοφορητη με

2 θερμοστατες επαφης στο ζεστο (τζακιου αλλα και καυστηρα).

Συνηθως δεν απομονωνω οταν καιω το τζακι τον καυστηρα...δε με πειραζει να πηγαινει το ζεστο νερο μεχρι

εκει αφου ετσι πηγαινει και στο μποιλερ οποτε εχω και ζεστο νερο, στην αντιθετη περιπτωση κλεινω την

βανα του τζακιου και ειμαι οκ.

Πως μπορω να ελεγχω με ακριβεια το ανοιγμα κλεισιμο των ζεστων νερων για να μην εχω πισα στις σωληνες?

Επειδη οπως ειπα οταν καιω το τζακι ο θερμοστατης ανοιγει στους 50 βαθμους τα νερα ελα ομως που λογο του

μποιλερ αφηνω τη βανα ανοιχτη για τον καυστηρα με αποτελεσμα οταν το νερο παει 45 να κλεινει ο

θερμοστατης του τζακιου αλλα να μενει ανοιχτος ο θερμοστατης του λεβητα έτσι ο κυκλοφορητης δεν σταματα

οποτε εχω και πισα μεσα στις σωληνες του τζακιου.

Ξερω θα μου πειτε κλεινε τη βανα αλλα δεν εχω λυση για το μποιλερ τοτε.

Αν ρυθμισω και τον θερμοστατη του καυστηρα και εκεινον στους 50 ή 55 ειναι κατι λαθος?

Υπαρχει προβλημα?

Ελπιζω να περιεγραψα σωστα και την εγκατασταση αλλα και το προβλημα μου.

Σας ευχαριστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137599 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Τζακι νερου
Υπάρχουν τρόποι (ήδη σκέφτομαι 2) αλλά θέλει εκτεταμένες υδραυλικές παρεμβάσεις και συνεπάγεται και το ανάλογο κόστος.

Αν κάνεις αυτό που λες να ανεβάσεις τον υδροστάτη του πετρελαίου ψηλότερα (καλό θα ήταν να το συνδυάσεις και με μια αντεπίστροφη βαλβίδα για να αποφύγεις τη φυσική κυκλοφορία), πιθανά θα πετύχεις το σκοπό σου, αλλά θα πληρώσεις το τίμημα ότι θα σου μένει αναξιοποίητη θεμική ενέργεια που την πληρώνεις ακριβά (πετρέλαιο). Πρέπει να τα βάλεις κάτω, να υπολογίσεις κόστη και οφέλη απο την κάθε κίνηση και να δεις τι σε συμφέρει.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BillyVan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138584 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου
...καλο χειμωνα να χουμε παιδια...
...μεγαλη διαφορα σε σχεση με το ανοιχτο τζακι που ειχα....με 10 ξυλα ζεσταθηκε/ται το σπιτι...τα σωματα ειναι πυρωμενα...
να συνεχισουμε ετσι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ