Nordpeis Panama EU Straight High with Q-23FL

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136699 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Nordpeis Panama EU Straight High with Q-23FL
Καλόκαυτο και να το χαρείς με υγεία.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136700 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Nordpeis Panama EU Straight High with Q-23FL
Καλόκαυτο.Να σε ρωτήσω κάτι,αν μου επιτρέπεις. Έχει εργοστασιακή επένδυση σε όλη την πλάτη κατά μήκος?Σε ρωτάω γιατί στο δικό μου Acropolis ένα μεγάλο μέρος της πλάτης του τζακιού πάνω από την εστία δεν έχει επένδυση και ακουμπάει στον τοίχο μόνο στο πλάι.
Σε ευχαριστώ.
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136702 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Nordpeis Panama EU Straight High with Q-23FL
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές. Sakpanoss ναι, έχει εργοστασιακή επένδυση και σε όλη την πλάτη κατά μήκος.
Η εστία είχε βγει στην ευρωπαϊκή αγορά τέλη του 2013, ενώ η τελική μορφή της επένδυσης του τζακιού μόλις πριν 2-3 μήνες. Από ότι μου είπαν από τη fireblue, αλλά και ο τοπικός αντιπρόσωπος, είναι το πρώτο Panama που εισάγεται και τοποθετείται στην Ελλάδα.
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136752 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Nordpeis Panama EU Straight High with Q-23FL
Άλλη μια φωτογραφία μετά την επιστροφή των επίπλων στη θέση τους.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139770 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Nordpeis Panama EU Straight High with Q-23FL
Έπειτα από τα πρώτα ανάμματα, (αν και δε πιάσαν ακόμη τα κρύα) άρχισα σιγά-σιγά να σχηματίζω μια γνώμη για το τζάκι που τοποθέτησα. Τολμώ να πώ ότι οι πρώτες εντυπώσεις είναι άκρως θετικές καθότι σε ένα σπίτι συνολικής επιφάνειας 88 τ.μ. ζεσταίνει γρήγορα και με πολύ μικρή κατανάλωση σε ξύλα τον ενιαίο χώρο περίπου 45 τ.μ. του σπιτιού μου, ενώ τα πιο απομακρυσμένα δωμάτια αργούν λίγο περισσότερο να ζεσταθούν. Μέσα σε 2-3 ώρες καύσης μέτρησα (με την εξωτερική θερμοκρασία να κυμαινεται από 7 έως 10 βαθμούς) στον ενιαίο χώρο που βρίσκεται το τζάκι περίπου 25-26 ββαθμούς ενώ στα πιο απομακρυσμένα δωμάτια 21-22 βαθμούς. Η αλήθεια είναι ότι μιας και είναι φυσικής ροής η ζέστη ταξιδεύει αργά, αλλά αποτελεσματικά προς τους πιο απομακρυσμένους χώρους και όσο περνάει η ώρα η διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ των διοαφορετικών χώρων του σπιτιού μετριάζεται.
Από πρόχειρες μετρήσεις που έκανα, μου καίει γύρω στα 2 κιλά ξερά ξύλα την ώρα, μέτρησα στην περσίδα εξαγωγής ζεστού αέρα 120 βαθμούς, ενώ πολύ μεγάλη είναι η θερμότητα που εκπέμπει και μέσω ακτινοβολίας. Ένα άλλο σημαντικό χαρακτηριστικό είναι ότι λειτουργεί και θερμοσυσωρευτικά με αποτέλεσμα να βγάζει θερμό αέρα (με μικρότερη βέβαια ταχύτητα και θερμοκρασία) από την περσίδα εξόδου έως και 9 ώρες μετά αφού βάλω το τελευταίο ξύλο.
Έτσι, για την ώρα θα έλεγα ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, θα περιμένω και τα κρύα για να βγάλω ασφαλέστερα συμπεράσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139771 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Nordpeis Panama EU Straight High with Q-23FL
Από εμφάνιση σκίζει το σχέδιο.
Καλορίζικο και καλόκαυτο.
Το τζάκι είναι και φυσικής ροής και θερμοσυσσώρευσης?
Δηλαδή η επένδυση είναι από βαρύ υλικό και παίζοντας με τις ρυθμίσεις στις γρίλιες επιλέγεις αν θα το δουλέψεις με φυσική ροή ή συσσώρευση?
Δοκίμασες να το φορτώσεις λίγο παραπάνω και να μετρήσεις για πόση ώρα διατηρεί υψηλή θερμοκρασία και ακτινοβολεί?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ