Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120022 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
Σωστα.Λοιπον σου γραφω τα εσωτερικα μηκη των περσιδων(ανοιγματα αερα δλδ)παμε .
Πανω περσιδες δυο με ανοιγματα 28χ13 εκ η καθε μια και κατω ενα με ανοιγμα 18χ13 εκ.

Ο αερας που παει στον θερμοθαλαμο δεν ειναι αυτος που τραβιεται σε μενα απο την κατω περσιδα στο εσωτερικο του σπιτιου και απο μια μικρη απεξω?Ενω ο αερας που τραβιεται απο το βεντιλατερ (εξωτερικος)ζεσταινεται απο την θερμοκρασια της εστιας επαγωγικα και βγαινει απο τους αεραγωγους.Καλα δεν εχω καταλαβει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120026 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
Τωρα ειδα το manoual αλλα ειναι στα ιταλικα :angry:
Η εισοδο απ εξω πρεπει να κουμπωσει με σπιραλ με το κουτι του βεντιλατερ.
Τωρα δεν ξεκαθαριζω αν απο τον ιδιο αερα και μεσω του βεντιλατερ παει καποιο ποσο αερα και στην καυση..η κατω απο το τασακι παιρνει αερα απο τις γρυλλιες που εχει.
Η περσιδα κατω απο το τζακι πρεπει να ειναι το λιγοτερο 30x15 καθαρη και πανω η εκτονωση καθαρη 60x15 αφου εβαλες izol .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120036 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo

johnnybo έγραψε: Σωστα.Λοιπον σου γραφω τα εσωτερικα μηκη των περσιδων(ανοιγματα αερα δλδ)παμε .
Πανω περσιδες δυο με ανοιγματα 28χ13 εκ η καθε μια και κατω ενα με ανοιγμα 18χ13 εκ.Οι αεραγωγοι σου ειναι φ140 απο οτι ειδα στο manual δηλαδη εχουν διαμετρο 14cm οποτε μενουν λιγα για την εκτονωση..αα..
δε μου λες οι αεραγωγοι κουμπονουν πανε σε κουτι και εκει ερχεται και κουμπωνει η περσιδα;Αν ειναι ετσι τοτε δεν εχεις εκτονωσει απο το υπολοιπο που μενει θες καινουργια περσιδα(το μονο ευκολο)


Ο αερας που παει στον θερμοθαλαμο δεν ειναι αυτος που τραβιεται σε μενα απο την κατω περσιδα στο εσωτερικο του σπιτιου και απο μια μικρη απεξω?
Ο Αερας του θερμοθαλαμου αλλο θερμοθαλαμος τζακιου και αλλο του χωρου μεσα στο τζακι φουσκα δηλ)πρεπει να μπαινει απο την κατω περσιδα και να ζεστενεται και να βγαινει απο την πανω(φυσικη ροη που την κανεις extra αμα θες γιατι το τζακι σου ειναι μονομπλοκο) ή να μπαινει με σπιραλ και μονο και να κουμπωνει στο βεντιλατερ και να βγαινει απο τους αεραγωγους(και αυτο ευκολο)Ενω ο αερας που τραβιεται απο το βεντιλατερ (εξωτερικος)ζεσταινεται απο την θερμοκρασια της εστιας επαγωγικα και βγαινει απο τους αεραγωγους.Καλα δεν εχω καταλαβει?

Σωστα μπορεις να το δουλευεις και με αερα απ εξω αλλα πιστευω οτι ειναι καλυτερα πιο πολυ απο μεσα αν θες να ζεσταθεις πιο γρηγορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120039 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
Αν διαβαζω καλα στο μανιουαλ η πανω πρεπει αν ειναι μονη να ναι 36χ9 και η κατω 18χ9.Βεβαια μονο στα ιταλικα το εγχειριδιο οντως.το 60χ15 και 30χ15 σε ποια σελιδα το δες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120041 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
οι αεραγωγοι κουμπωνουν σε κουτια που εχουν διαμετρο για δυο σωληνες φ140 το καθενα.αρα σε καθε κουτι(κιβωτιο)μενει μια διαμετρο φ140 απο καθε μερια για να εκτονωνεται ο αερας του θερμοθαλαμου με φυσικη ροη εκτος των αεραγωγων του βεντιλατερ.σε ολο αυτο κουμπωνει η καθε μια περσιδα.εγω να σου πω την αληθεια σκεφτομουν να βαζα στην κατω περσιδα ενα μικρο ανεμιστηρακι με ντιμερ μπας και εκανα λιγο βεβιασμενη την φυσικη ροη του προθερμασμενου αερα απο τον θερμοθαλαμο.τι λες μλκ θα κανα η θα κερδιζα κατι?επισης η κοφτρα ολο τον καιρο ηταν στην πρωτη σκαλα και προχθες την εβαλα στην τριτη θεση μπας και καθυστερησω λιγο τα καυσαερια και ζεσταινω πιο πολυ την εστια.μεχρι στιγμης δεν καπνιζει παντως χαχαχα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120089 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
Μιας και εχω και γω μονομπλοκο θα σου πω την διασυνδεση για να καταλαβεις.
Εχω ενα βεντιλατερ κατω απο το τζακι σε ενα κουτι απο οπου μια φ125 συνδεετε στο κουτι και παει εξω στο μπαλκονι σε περσιδα και αλλη μια φ125 συνδεετε στο κουτι και με περσιδα και πουφαει μεσα απο το σπιτι.(και οι δυο περσιδες ρυθμιζομενες και ητε δουλευω τον αερα να ρουφαει μεσα απο το σπιτι ητε απο εξω.
Αυτα για τον αερα που μπαινει μεσα στο μεταλικο θερμοθαλαμο του τζακιου,ζεσταινετε και βγαινει απο αεραγωγους που οδηγουντε σε διαφορα σημεια του σπιτιου.
Επισεις εχω μονωσει με izol και εγω τον θαλαμο την γυψοσανιδα και τον τοιχο γυρω απο το τζακι και ετσι εχω φτιαξει ενα extra θερμοθαλαμο απο αυτον του τζακιου που με μια περσιδα χαμηλα στην γυψοσανιδα 30x15 καθαρη και αλλες δυο χωριστα 30x15 ψηλα πανω στο ταβανι εκμεταλευομε την ζεστη που εχει ο χωρος γυρω απο το τζακι και ετσι κερδιζω σε ζεστη και εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης η εστια γιατι δεν καταπονητε απο την πολυ ζεστη
Ελπιζω να σε βοηθησα....αφου να φανταστεις εχω μια karcher 1200w να δουλευει μαζι με τον αποροφητηρα και δεν καπνιζει τιποτα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ