Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120098 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo

GGEOR7777 έγραψε: Μιας και εχω και γω μονομπλοκο θα σου πω την διασυνδεση για να καταλαβεις.
Εχω ενα βεντιλατερ κατω απο το τζακι σε ενα κουτι απο οπου μια φ125 συνδεετε στο κουτι και παει εξω στο μπαλκονι σε περσιδα και αλλη μια φ125 συνδεετε στο κουτι και με περσιδα και πουφαει μεσα απο το σπιτι.(και οι δυο περσιδες ρυθμιζομενες και ητε δουλευω τον αερα να ρουφαει μεσα απο το σπιτι ητε απο εξω.
Αυτα για τον αερα που μπαινει μεσα στο μεταλικο θερμοθαλαμο του τζακιου,ζεσταινετε και βγαινει απο αεραγωγους που οδηγουντε σε διαφορα σημεια του σπιτιου.
Επισεις εχω μονωσει με izol και εγω τον θαλαμο την γυψοσανιδα και τον τοιχο γυρω απο το τζακι και ετσι εχω φτιαξει ενα extra θερμοθαλαμο απο αυτον του τζακιου που με μια περσιδα χαμηλα στην γυψοσανιδα 30x15 καθαρη και αλλες δυο χωριστα 30x15 ψηλα πανω στο ταβανι εκμεταλευομε την ζεστη που εχει ο χωρος γυρω απο το τζακι και ετσι κερδιζω σε ζεστη και εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης η εστια γιατι δεν καταπονητε απο την πολυ ζεστη
Ελπιζω να σε βοηθησα....αφου να φανταστεις εχω μια karcher 1200w να δουλευει μαζι με τον αποροφητηρα και δεν καπνιζει τιποτα...


Το δικο σου ειναι συνδεδεμενο το ιδιο;
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GGEOR7777.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120286 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
μα το κουτι του βεντιλατερ εχει μια αναρροφηση που την συνδεεις με τον εξωτερικο αερα ετσι δεν ειναι?εγω εχω φ180 εισαγωγη για το βεντιλατερ (η πιο πανω που λεω) μια εισαγωγη απο το σπιτι μεσα με περσιδα 20χ15 αλλη μια εισαγωγη εξωτερικου αερα φ120 και δυο ψηλα περσιδες με ανοιγματα 30χ15 που στο καθενα κουμπωνουν οι δυο αεραγωγοι φ140 του βεντιλατερ και μενουν και δυο κενοι χωροι με φ140 ο καθενας για να εκτονωνει ο θερμοθαλαμος με φυσικη ροη.αυτα εχω...δεν φτανουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125737 από theochr
Απαντήθηκε από theochr στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
Καλησπερα σε ολους σας κ καλη χρονια να εχουμε.

Τυγχάνει να εχω το ιδιο τζακι για εναν χρονο ποια (1ος χειμωνας) κ συγκεκριμμενα το μοντελο με το βεντιλατερ. Σχετικα με οσα αναφερετε κ στα δυο τοπικ για το εν λογω τζακι εχω να προσθεσω οτι εχω παρατηρησει κ εγω οτι το τζακι να καπνιζει οταν εχω ανοιχτο τον απορροφητηρα χωρις ανοιχτο παραθυρο. Ο απορροφητηρας εχει παροχη 820 κυβικα αερα ανα ωρα. Οποτε απο πλευρας μου θεωρω λογικο το καπνισμα λογω της διαφορας πιεσης στον χωρο, μιας κ το σαλονι ειναι εννιαιος χωρος με την κουζινα.
Σχετικα με το λερωμα του τζαμιου εχω παρατηρησει οτι λερωνεται σχετικα αργα (καθαρισμα ανα 2 εβδομαδες καθημερινης χρησης 5-6 ωρων), αναλογα παντοτε με την ποιοτητα των ξυλων. Παντοτε βεβαια εχω ανοιχτο τον αερα του τζαμιου μεσω του μπροστινου συρτη.
Οσον αφορα την χρηση στην αρχη παντα το δουλεω με ανοιχτο το νταμπερ του εξωτερικου αερα κ μολις πυρωσουν τα ξυλα τον κλεινω ωστε να δουλευει η επανακυκλοφορια. Επειτα συμπληρωμω ξυλα ωστε να διατηρησω την θερμοκρασια. Δεν χρησιμοποιω καποιο θερμομετρο για να δω την εξοδο στους αεραγωγους (1 στο σαλονι κ 2 στα πισω υπνοδωματια) αλλα ειναι στα αμεσα σχεδια μου, απλα δουλευω τον θερμοστατη στον αυτοματο.

Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by theochr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125739 από theochr
Απαντήθηκε από theochr στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo

GGEOR7777 έγραψε: Τωρα ειδα το manoual αλλα ειναι στα ιταλικα :angry:
Η εισοδο απ εξω πρεπει να κουμπωσει με σπιραλ με το κουτι του βεντιλατερ.
Τωρα δεν ξεκαθαριζω αν απο τον ιδιο αερα και μεσω του βεντιλατερ παει καποιο ποσο αερα και στην καυση..η κατω απο το τασακι παιρνει αερα απο τις γρυλλιες που εχει.
Η περσιδα κατω απο το τζακι πρεπει να ειναι το λιγοτερο 30x15 καθαρη και πανω η εκτονωση καθαρη 60x15 αφου εβαλες izol .


Σχετικα με τα μανουαλ τα εχω στα ελληνικα αν τα θελετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125775 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
Καλησπερα και απο μενα!Ο απορροφητήρας μου εχει παρόμοια παροχή οπότε καταλαβαίνω το θέμα του καπνίσματος.Τώρα οσον αφορά τον μπροστινό σύρτη που λες ειναι για να ρυθμίζεις την καύση και οχι για το τζάμι.Το μήκος των αεραγωγών προς τα δωμάτια ποσο απέχει απ το τζάκι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125795 από theochr
Απαντήθηκε από theochr στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
Χμμ ναι ε?? Λαθος θυμομουν τοτε. Παρολαυτα ο αερας που εισερχεται δεν προστατευει το τζαμι απ το να λερωνεται?? Ο πρωτος αγωγος παει ακριβως στο δωματιο πισω απ το τζακι κ ο δευτερος αγωγος εχει μηκος 2μετρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ