Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119993 από johnnybo
Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo δημιουργήθηκε από johnnybo
Να προσθεσω λοιπον και εγω με την σειρα μου οτι ειμαι κατοχος του εν λογω τζακιου 1 χρονο τωρα.Ο τεχνικος λοιπον μου συνδεσε με σπιραλ το βεντιλατερ με τον εξωτερικο αερα (οποτε τραβαει νωπο αερα για να στελνει απ τους αεραγωγους) και μεσα στο σπιτι μου αφησε απλα μια περσιδα που δεν συνδεεται πουθενα να τραβαει αερα για καυση (φανταζομαι!).Επιπροσθετα ομως ζητησα αλλη μια τρυπα να γινει απ εξω χωρις σπιραλ σκεπτομενος οτι ειναι καλο να τραβαει και κρυο αερα για καυση...κι αν χρειαστει περιοριζεται.Κατα τα αλλα αποδιδει αλλα δεν ξερω σε τι θερμοκρασιες πρεπει να βγαινει ο αερας απ τους αεραγωγους.Σε χαλαρο στυλ βγαζει 60-70 βαθμους αλλα αν του δωσεις φαι ειδα στο πυρομετρο και 125 βαθμους απλα τοτε αρχισε να μυριζει λιγο το μαντεμι....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120001 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
Σου εχει κανει περσιδες για εκτονωση της φουσκας;
Εχει μονωσει τον θερμοθαλαμο.
Ο αερας ο εξτρα που εχεις ανοιξει απ εξω λογικα πρεπει να τον συνδεσεις
με σπιραλ κατω απο την εστια για να περνει για καυση και η απο μεσα περσιδα
σε συνδιασμο με τις πανω περσιδες(αν εχεις) ειναι για εκτονωση της ζεστης που εσωκλυεται
μεσα στον θαλαμο.
Γιαυτο μαλλον σου καπνιζει οταν βαζεις αποροφητηρα.
Λογικα δεν πρεπει γιατι ειναι κλειστη εστια και οχι ανοικτο τζακι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120005 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
εχω περσιδες για εκτονωση της ζεστης που εσωκλυεται στον θαλαμο.Ο αερας που ερχεται απεξω επικοινωνει με την περσιδα που εχω στον εσωτερικο χωρο χωρις σπιραλ ομως.Η μονωση του θερμοθαλαμου και ολου του τζακιου εσωτερικα εχει γινει με ενα πυραντοχο σκληρο ασπρο υλικο που μου το χε πει "ιζολ" νομιζω."Οι περσιδες για εκτονωση της φουσκας"? εδω θελω βοηθεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120008 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo

johnnybo έγραψε: εχω περσιδες για εκτονωση της ζεστης που εσωκλυεται στον θαλαμο.Ο αερας που ερχεται απεξω επικοινωνει με την περσιδα που εχω στον εσωτερικο χωρο χωρις σπιραλ ομως.Η μονωση του θερμοθαλαμου και ολου του τζακιου εσωτερικα εχει γινει με ενα πυραντοχο σκληρο ασπρο υλικο που μου το χε πει "ιζολ" νομιζω.Σωστος...το ιζολ θεωρω οτι ειναι πολυ καλο μονωτικο."Οι περσιδες για εκτονωση της φουσκας"? εδω θελω βοηθεια

Η εκτονωση της φουσκας εννοω του θερμοθαλαμου(συγνωμη αν σε μπερδεψα)


Τωρα για να καταλαβω εχεις ενα αερα απ εξω που επικοινωνει με την περσιδα μεσα χωρις σπιραλ;;
Δηλαδη υπαρχει κενο κατω απο την εστια και ο εξωτερικος αερας περναει και μπαινει στο σπιτι μεσα

Δηλαδη για να επιτευχθει η φυσικη ροη και κατ επεκταση η εκτονωση του θερμοθαλαμου,χρειαζονται περσιδες
χαμηλα κατω απο το τζακι και πολλαπλασια πανω και κοντα στο ταβανι,και το βασικοτερο να κυκλοφορει ο αερας στον ιδιο χωρο.
Δηλαδη η κατω περσιδα να περνει τον κρυο αερα του σπιτιου να τον ζεσταινει το τζακι και ο αερας αυτος να βγαινει απο την πανω περσιδα ζεστος.
Τωρα με μπερδεψες με την κατω περσιδα που επικοινωνει με τον εξω αερα..Αυτο θεωρω οτι ειναι λαθος.(Αν καταλαβα καλα..)
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GGEOR7777.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120013 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
Οι περσιδες πανω ειναι δυο.Για την ακριβεια εχω δυο ορθογωνεια κιβωτια που στο μισο τους ειναι συνδεδεμενοι οι δυο αεραγωγοι του βεντιλατερ και στο υπολοιπο μισο τους εκτονωνεται με φυσικη ροη ο αερας που ζεσταινεται απο τον θερμοθαλαμο.Σαν κιβωτια ειναι πιο μεγαλα απο το κατω κιβωτιο-περσιδα που παιρνει αερα απο το εσωτερικο του σπιτιου.

Τωρα για αυτην την περσιδα-κατω κιβωτιο βοηθιεται με επικοινωνια με τον εξω αερα ο οποιος ομως μπορει να κλειστει και τελειως αν χρειαστει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120019 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by Johnnybo
οκ παμε λοιπον..
Αρα εχεις δυο περσιδες πανω. μπορεις να μετρησεις μηκος και πλατος για να βγαλουμε τα κυβικα;
και μια πιο μικρη κατω η οποια επικοινωνει με την απ εξω(αυτο ειναι λαθος)
ΜετρΗσε αν μπορεις και την κατω.
Στο manual της κασετας λεει ακριβως της διαστασεις σε κυβικα που χρειαζεται η κασετα για να
δουλεψει αν το εχεις αλλιως να το βρουμε στο internet.
Tωρα οσο αφορα τηον αερα απ εξω πρεπει να δουμε ο κατασκευαστης τι λεει για τον αερα που πρεπει να παει
για την καυση και δεν πρεπει να εχει καμια σχεση με τον αερα που παει στον θερμοθαλαμο.
(Μπορει για φτο να σου καπνιζει με τον αποροφητηρα)

Τωρα ειδα το manoual αλλα ειναι στα ιταλικα :angry:
Η εισοδο απ εξω πρεπει να κουμπωσει με σπιραλ με το κουτι του βεντιλατερ.
Τωρα δεν ξεκαθαριζω αν απο τον ιδιο αερα και μεσω του βεντιλατερ παει καποιο ποσο αερα και στην καυση..η κατω απο το τασακι παιρνει αερα απο τις γρυλλιες που εχει.
Η περσιδα κατω απο το τζακι πρεπει να ειναι το λιγοτερο 30x15 καθαρη και πανω η εκτονωση καθαρη 60x15 αφου εβαλες izol .
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GGEOR7777.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ