Invicta Minos by diablo

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117056 από diablo
Απαντήθηκε από diablo στο θέμα Invicta Minos by diablo

liakjim έγραψε: 5 σκέψεις:
1. Το σιλικονουχο δαχτυλίδι των inox έπρεπε να βγει , τουλ στα πρώτα μέτρα . Μπορείς να τα βγάλεις τώρα?
2. Από την τελευταία φωτο , νομίζω ότι σε έπαιρνε να φύγεις αρχικά ευθεία για 1 μέτρο και μετά το σπάσιμο.
3. Η γωνία πόσες μοίρες είναι? Η invicta λέει όχι πάνω από 20.
4. Η Φ180 για 5 μέτρα ίσως είναι μικρή. Βέβαια αφού δεν έβαλες καπνό λογικά είναι οκ. Απλά να το προσέξεις.
5. Η εξωτερική τρύπα είναι τουλ Φ120? Από τις φωτο μου φαίνεται μικρή. Ισως κάνω λάθος.


1. Όχι δεν μπορεί να βγει τώρα.
2. Εννοείς 1μ πάνω από την εστία; Αυτό θα ήταν πολύ άσχημο πραγματικά. Αν εννοείς από το έδαφος, είμαι στους 90 πόντους περίπου.
3. Η γωνία του καπνοσωλήνα εννοείς; Ελάχιστη είναι.Για λίγο δεν μας βγήκε κάθετα.
4. Το μήκος της καμινάδας είναι 6x ίσιοι του 1μ συν οι 2 45άρες που δίνουν άλλο μισό και κάτι μέτρο.
5. Ναι η εξωτερική είναι 125

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117058 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Minos by diablo
1. Να ξέρεις ότι θα λιώσουν. Δεν ξέρω τι θα γίνει.
2. Εννοώ , εστία , 1 μέτρο καμινάδα , γωνιά και μετά ευθεία πάνω.
3. Εννοώ η γωνία μην υπερβαίνει στις 20 μοίρες.
4. Άρα 6,5, οπότε θα είσαι οκ.
5. Οκ.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117059 από diablo
Απαντήθηκε από diablo στο θέμα Invicta Minos by diablo

liakjim έγραψε:

diablo έγραψε: Ερωτήσεις:
1. Το παταράκι να έχει κάποια κλίση προς τα πάνω ή να είναι οριζόντιο;
2. Δυο αεραγωγοί 10x10 αριστερά – δεξιά για το πατάρι είναι αρκετοί;
3. Η Invicta έχει στο manual 4dm² είσοδο και 10dm² έξοδο στη φούσκα. Με 4,5 και 9 αντίστοιχα είμαι καλυμμένος πιστεύετε;
4. Ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε στο σχεδιασμό, ήταν ότι ήθελα τους 2 αεραγωγούς (15x30 με κινούμενες περσίδες και κλείσιμο, από Leroy) να τους βάλω δίπλα δίπλα. Αυτό όμως είναι εν τέλει αδύνατο. Θεωρείτε καλύτερα να τους βάλω κάθετα ή τον ένα πάνω στον άλλο;
5. Ο πετροβάμβακας στις γωνίες της εστίας πίσω απέχει έναν πόντο. Θα τραβάει ένα ζόρι, αλλά όχι υπερβολικό, συμφωνείτε;
6. Σκέφτομαι στα σημεία που ενώνονται 2 κομμάτια πετροβάμβακα, αντί για ταινία αλουμινίου (της 3Μ έχω) να χρησιμοποιήσω αλουμινόχαρτο (sanitas-sanitas διπλή εγγύηση :) ) που θα κολλήσω με κόκκινη σιλικόνη. Θα έχω κάποιο πρόβλημα;
7. Το ίδιο ακριβώς λέω να κάνω και σε όλο το ύψος όπου ο πετροβάμβακας απέχει έναν πόντο από τη γωνία της εστίας; Η ενίσχυση αυτή θα προστατέψει ακόμη περισσότερο τον πετροβάμβακα, έτσι δεν είναι;

Αυτά προς το παρόν! Παρακαλώ για τις όποιες παρατηρήσεις σας και αν μου έρθει και κάποια άλλη ερώτηση θα την παραθέσω!


1. Οριζόντιο Συγγνώμη , με κλίση προς τα πάνω , κοίτα εδώ www.invicta-sa.com/portail/images/storie...ice-generaleGREC.pdf
2. Ναι. Αν θες μπορείς να μονώσεις την inox στο τμήμα του παταριού και να μην άνοιξεις καθόλου.
Σε εμένα δεν έιχα κανένα πρόβλημα , κοίτα www.energ.gr/media/kunena/attachments/558/PA206591.JPG
3. Λογικά θα έισαι οκ. Θα θέλει βέβαια παρακολούθηση.
4. Οι περσίδες πρέπει να μπουν όσο πιο ψηλα στο παταράκι γίνεται αλλιως θα σου εγλωβίζει ψηλά ζεστό αέρα.
Άρα το κάθετο δεν μου κάθετε καλά. Αλλιώς γίνεται? Πχ στις πλευρές χωράει?
5. Θα έχεις πρόβλημα. Κανονικά θες minimun 6εκ από πλάτη και 3 από πλευρές. Αν μπορείς βάλε κάποιο άλλο υλικό πχ izol της κρατκι στα σημεία αυτά και πετροβάμβακα από εκεί και πάνω. Κοίτα πώς το έκανα σε εμένα
www.energ.gr/media/kunena/attachments/558/PA206590.JPG
6. Βάλε αλουμινιοτανία.
7. Δεν ξέρω. Κοίτα απάντηση 5.


1. Ναι αυτό είχα δει κι εγώ και ρώτησα για επιβεβαίωση. Φαντάζομαι δεν χρειάζεται μεγάλη κλίση..
2-3. Έχω δει την ωραία παρουσίασή σου, μάλλον θα βάλω αεραγωγούς όμως
4. Οι περσίδες εννοείται θα μπουν στο ψηλότερο σημείο, αμέσως πριν το παταράκι. Έχω 2x 15x30 με οριζόντια ρυθμιζόμενα σε κλίση πτερύγια και κλείσιμο. Ήθελα να τις βάλω δίπλα δίπλα δηλαδή συνολικό "σχήμα" ας πούμε 15x60. Αυτό δεν γίνεται γιατί στο πάνω μέρος (κάτω από το παταράκι) θα έχω διαθέσιμους 40 και κάτι πόντους σε μήκος. Άρα θα μπουν ή κάθετα η μία δίπλα στην άλλη ή οριζόντια η μία κάτω από την άλλη. (το οριζόντια και κάθετα αναφέρεται στην διάταξη των περσίδων. Το άνοιγμα και στις δυο περιπτώσεις θα είναι 30x30).
5. Εννοώ την απόσταση από την ακμή της εστίας έτσι; Αμέσως μετά τη γωνία, η απόσταση αυξάνεται με γωνία 45 μοιρών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117060 από diablo
Απαντήθηκε από diablo στο θέμα Invicta Minos by diablo

liakjim έγραψε: 1. Να ξέρεις ότι θα λιώσουν. Δεν ξέρω τι θα γίνει.
2. Εννοώ , εστία , 1 μέτρο καμινάδα , γωνιά και μετά ευθεία πάνω.
3. Εννοώ η γωνία μην υπερβαίνει στις 20 μοίρες.
4. Άρα 6,5, οπότε θα είσαι οκ.
5. Οκ.


3. Η γωνία του καπνοσωλήνα (σ' αυτήν αναφέρεται το μανιουαλ της Invicta, αν καταλαβαίνω καλά) είναι ελάχιστη. Πολύ πολύ λιγότερο από 20. Η γωνία της γυψοσανίδας δεν ξέρω. Θα το δω αύριο, αν έχει σημασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117063 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Minos by diablo
4. Αφού έχεις 40εκ μήκος , βάλε μια 40Χ30.
5. Προσωπικά δεν θα είχα στον 1 πόντο το φύλλο από την ακμή. Υπάρχουν και άλλα υλικά πχ ιζολ όπως είπα , silka κ.α. (που δεν τα ξέρω χαχαχα)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": diablo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117073 από diablo
Απαντήθηκε από diablo στο θέμα Invicta Minos by diablo

liakjim έγραψε: 4. Αφού έχεις 40εκ μήκος , βάλε μια 40Χ30.
5. Προσωπικά δεν θα είχα στον 1 πόντο το φύλλο από την ακμή. Υπάρχουν και άλλα υλικά πχ ιζολ όπως είπα , silka κ.α. (που δεν τα ξέρω χαχαχα)


Το θέμα είναι ότι τις έχω αγοράσει ήδη. Θα δω τι θα κάνω... Σ' ευχαριστώ πολύ για όλα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ