Invicta Minos by diablo

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117078 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Minos by diablo
Δεν έιναι πολλά τα λεφτά . Αν μένεις Αττική μπορώ να σου πω από που να πάρεις.
Πιστεύω κανα 20-25Ε.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117082 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Minos by diablo
Τουλάχιστον στα σημεία που είσαι στον πόντο να μην βάλεις πβ ( θα μυρίζει), όπως σου έγραψε και ο Δημήτρης θα μπορούσες να βάλεις κομμάτια ιζολ. Ακόμη και απλά πυρότουβλα να μπουν, θα είναι καλύτερα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": diablo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117085 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Invicta Minos by diablo
Καλησπέρα και από εμένα.
Να σου γράψω 2-3 σκέψεις μου.
Για αρχή η σιλικόνη η μαύρη να ξέρεις πως δεν θα σου κάνει δουλειά.
Σε 6 μέρες θα έχει γίνει όπως γίνεται το πυροτσιμέντο.
Ουσιαστικά ΔΕΝ είναι σιλικόνη.
Είναι στόκος.
Αν είχες βάλει κόκκινη των 350 ή των 500 βαθμών τότε θα ήταν σιλικόνη. Δλδ θα είχε ελαστικότητα.
Ακόμα και τώρα πάντως όπως σε ότι ενώσεις έχεις που είναι έξω από την χτιστή καμινάδα βάλε κόκκινη σιλικόνη και σφικτήρες.
Νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον αν δε το κάνεις.


Κάτι άλλο.
Στήριξη της καμινάδας?
Δεν βλέπω κανένα απόλύτως στήριγμα.
Μπορεί να την έδεσες επάνω με κάποιον τρόπο όμως νομίζω ΠΡΕΠΕΙ να την στηρίξεις και από κάτω.

ένα τρίτο.
Κλαπέ καυσαερίων?
Πιστέυω ότι είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο.

και μία σκέψη...
Αν σήκωνες όλη σου την καμινάδα άλλο μισό μέτρο θα ήταν πρόβλημα?
Γιατί το λέω αυτό.
Αν δεν είναι πρόβλημα πάρε αυτό το κομάτι του μισού μέτρου ακόμα καμινάδα και βάλτο πάνω στην εστία σου. Ετσι θα την ανακουφίσεις λίγο. Τώρα νομίζω πως την "μπουκώνεις" με 2 γωνίες στο καπάκι.

Τέλος και εγώ νομίζω πως όντως πρέπει να ξανασκεφτείς το να βάλεις άλλη μόνωση εκεί που είσαι πολύ κοντα στην εστία.

Ααα και ένα τελευταίο.
Δεν είμαι σίγουρος για αυτό αλλά νομίζω πως η εστία στο κάτω μέρος της θέλει ένα πόντο αέρα.
Ετσι που την βάλατε είτε θα φαίνεται το τούβλο όταν μπει μπροστά η γυψοσανίδα είτε δεν θα έχει αυτόν τον αέρα.
Μήπως θα έπρεπε να πατήσει σε κάποιον μεταλικό "τάκο" αντί κατευθείαν στο τούβλο?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117089 από diablo
Απαντήθηκε από diablo στο θέμα Invicta Minos by diablo

Stavrax έγραψε: Τουλάχιστον στα σημεία που είσαι στον πόντο να μην βάλεις πβ ( θα μυρίζει), όπως σου έγραψε και ο Δημήτρης θα μπορούσες να βάλεις κομμάτια ιζολ. Ακόμη και απλά πυρότουβλα να μπουν, θα είναι καλύτερα.


Θα δω τι μπορώ να κάνω, αν και ο πετροβάμβακας αυτός δεν μυρίζει και αντέχει στους 650 βαθμούς σύμφωνα με αυτό: www.knauf.gr/www/el/tools_and_downloads/...s_3/insulation_3.php

Είναι δε πολύ πιο συμπαγής από τον απλό 5εκ αλουμινίου και δεν λυγίζει όπως αυτός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117092 από diablo
Απαντήθηκε από diablo στο θέμα Invicta Minos by diablo

Gdevil έγραψε: Καλησπέρα και από εμένα.
Να σου γράψω 2-3 σκέψεις μου.
Για αρχή η σιλικόνη η μαύρη να ξέρεις πως δεν θα σου κάνει δουλειά.
Σε 6 μέρες θα έχει γίνει όπως γίνεται το πυροτσιμέντο.
Ουσιαστικά ΔΕΝ είναι σιλικόνη.
Είναι στόκος.
Αν είχες βάλει κόκκινη των 350 ή των 500 βαθμών τότε θα ήταν σιλικόνη. Δλδ θα είχε ελαστικότητα.
Ακόμα και τώρα πάντως όπως σε ότι ενώσεις έχεις που είναι έξω από την χτιστή καμινάδα βάλε κόκκινη σιλικόνη και σφικτήρες.
Νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον αν δε το κάνεις.


Κάτι άλλο.
Στήριξη της καμινάδας?
Δεν βλέπω κανένα απόλύτως στήριγμα.
Μπορεί να την έδεσες επάνω με κάποιον τρόπο όμως νομίζω ΠΡΕΠΕΙ να την στηρίξεις και από κάτω.

ένα τρίτο.
Κλαπέ καυσαερίων?
Πιστέυω ότι είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο.

και μία σκέψη...
Αν σήκωνες όλη σου την καμινάδα άλλο μισό μέτρο θα ήταν πρόβλημα?
Γιατί το λέω αυτό.
Αν δεν είναι πρόβλημα πάρε αυτό το κομάτι του μισού μέτρου ακόμα καμινάδα και βάλτο πάνω στην εστία σου. Ετσι θα την ανακουφίσεις λίγο. Τώρα νομίζω πως την "μπουκώνεις" με 2 γωνίες στο καπάκι.

Τέλος και εγώ νομίζω πως όντως πρέπει να ξανασκεφτείς το να βάλεις άλλη μόνωση εκεί που είσαι πολύ κοντα στην εστία.

Ααα και ένα τελευταίο.
Δεν είμαι σίγουρος για αυτό αλλά νομίζω πως η εστία στο κάτω μέρος της θέλει ένα πόντο αέρα.
Ετσι που την βάλατε είτε θα φαίνεται το τούβλο όταν μπει μπροστά η γυψοσανίδα είτε δεν θα έχει αυτόν τον αέρα.
Μήπως θα έπρεπε να πατήσει σε κάποιον μεταλικό "τάκο" αντί κατευθείαν στο τούβλο?


Εννοείται πως σε όλες τις υπόλοιπες ενώσεις θα μπει κόκκινη και σφιγκτήρες. Η καμινάδα θα στηριχτεί φυσικά, ψηλά σε 2 σημεία στο ύψος του παταριού. Κλαπέ δεν έβαλα και δεν θα βάλω. Την καμινάδα την σκεφτόμουν για ένα μέτρο ευθεία και μετά οι γωνίες. Δεν χωράει όμως. Ούτε μισού μέτρου. Πολύ αντιαισθητικό το αποτέλεσμα. Στο τελευταίο δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείτε. Η εστία πατάει αριστερά και δεξιά σε μήκος 25 πόντων πάνω σε τούβλα. Στο κάτω μέρος της (στο κάτω χείλος) θα μπεί ένα κομμάτι ακόμα μεταλλικού πλαισίου και θα αφήνει 1,5 πόντο γύρω γύρω από την εστία. Τα τούβλα δεν ακουμπάνε τους κάτω αεραγωγούς της εστίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117093 από diablo
Απαντήθηκε από diablo στο θέμα Invicta Minos by diablo
Το ιζόλ σε τι πάχος βγαίνει; Υπάρχει τέτοιο στο Leroy που είναι στο δρόμο μου; Μένω Θεσσαλονίκη και το τζάκι φτιάχνεται στη Χαλκιδική...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ