Invicta Minos by diablo

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117035 από diablo
Invicta Minos by diablo δημιουργήθηκε από diablo
Γεια σας! Μετά από πολύ διάβασμα και τις συμβουλές σας, αποφάσισα να εγκαταστήσω τελικά στον χώρο μου την Invicta Minos και όχι την 600 Τurbo. Το γκρέμισμα του παλιού χτιστού τζακιού και η εγκατάσταση του νέου έγινε από μένα μαζί με ένα φίλο. Εμπειρία ανάλογου project, από ελάχιστη ως καμία και για τους δύο! Εγώ στα 32 μου, μόνος ως “βοηθός” σε μερεμέτια με τον πατέρα και τον παππού μου είχα συμμετάσχει ως τώρα, ενώ ο φίλος και παλιός συμμαθητής μου έβαζε παλαιότερα απλά ανοικτά τζάκια και κυρίως ασχολιόταν με μαρμάρινες επενδύσεις αυτών.

Ξεκινήσαμε λοιπόν το γκρέμισμα του παλιού, αφού τοποθετήσαμε διπλές κούτες στο πάτωμα και νάιλον για να απομονώσουμε το χώρο...





Αποκαλύπτεται το εσωτερικό της παλιάς φούσκας. Φυσικά, σπιράλ καπνοδόχος και σύνδεση με πυροτσιμέντο (μάλλον) με την κορυφή του προκάτ τζακιού και την είσοδο της ελενίτ καμινάδας...



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117037 από diablo
Απαντήθηκε από diablo στο θέμα Invicta Minos by diablo
Αφού τρίψαμε τον παλιό στόκο να φύγει η καπνίλα, ανοίξαμε την είσοδο εξωτερικού αέρα και στοκάραμε ξανά...





Η τρύπα καταλήγει σε έναν χτιστό καναπέ-αποθηκούλα ξύλων στη βεράντα (χωράει 5-6 τσουβάλια), ο οποίος διέθετε ήδη δύο αεραγωγούς διαμέτρου 10εκ. στις δυο πλευρές του...



Περάσαμε τα 3,5 περίπου πλακάκια που χρειαζόμασταν, τσιμεντάραμε και ισιώσαμε το υπόλοιπο και χτίσαμε τη βάση. Ο χώρος σε σχέση με την προηγούμενη εγκατάσταση μεγάλωσε κατά 1/3 του τετραγωνικού. Καθόλου άσχημα για ένα μικρό σαλονάκι των 9 τετραγωνικών (και ίσως λέω και πολλά)! Στο πάνω μέρος των τούβλων βάλαμε μια στρώση μαύρης σιλικόνης 1200º από την προηγούμενη μέρα, ώστε να “βεντουζάρει” καλύτερα η εστία πάνω στο τούβλο, αλλά και για σχετικά καλύτερη απορρόφηση πιθανών μικροκραδασμών...

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117040 από diablo
Απαντήθηκε από diablo στο θέμα Invicta Minos by diablo
Η καμινάδα... αχ αυτή καμινάδα. Καταρχήν ξέρω ότι δεν συνίσταται να ξεκινάει με γωνίες, αλλά λόγω χώρου, δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς. Ήταν αδύνατο να μη δοθεί κλίση στην κατασκευή (λόγω κουρτινόξυλου και στοριού) και αν έβαζα κομμάτι μισού ή ενός μέτρου, όπως ίσως θα έπρεπε, το αισθητικό αποτέλεσμα θα ήταν ιδιαίτερα άσχημο, αφού θα έπρεπε να ξεκινήσει από αρκετά ψηλά η κλίση. Δεύτερο και σοβαρότερο πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε ήταν ότι, βλέποντας μέσα από την φ200 ελενίτ με φακό, διαπιστώσαμε ότι σε κάποιο ύψος οι δυο ενώσεις είχαν κλίση από κακή τοποθέτηση! Άρα είχαμε σοβαρή πιθανότητα να μη μπορέσουμε να περάσουμε από μέσα την φ180 inox! Γι' αυτό πήρα την απόφαση να μη χρησιμοποιήσω σφιγκτήρες στις ενώσεις των καμινάδων (τα παξιμάδια των οποίων ίσως έβρισκαν στη γωνία με κίνδυνο ακόμα και να μείνει μέσα η inox και να αχρηστευτεί όλη η κατασκευή) και απλώς να προσθέσω επιπλέον κόκκινη πυράντοχη σιλικόνη εσωτερικά των αγωγών (διέθεταν ήδη δαχτυλίδι σιλικόνης από κατασκευής). Ευελπιστώντας να μπορέσει να περάσει έστω κι έτσι. Εν τέλει σπρώξε σπρώξε περάσαμε τα 5 κομμάτια που χρειαστήκαμε (+1 που φαίνεται). Λόγω της κλίσης της ελενίτ όπως ίσως μπορείτε να δείτε, έχει μια μικρή απόκλιση η πρώτη γωνία στην ένωση με την εστία και η δεύτερη στην ένωση με την ίσια. Η κλίση αυτή είναι λιγότερο από εκατοστό στην τελική της θέση και θα καλυφτεί όλη πριν κλείσει η κατασκευή με μαύρη σιλικόνη...





Ξεκινήσαμε την κατασκευή του σκελετού της γυψοσανίδας και λίγο αργότερα ήρθε η ώρα της αλήθειας. Έχοντας τοποθετήσει μόνο στους πλαϊνούς τοίχους πετροβάμβακα (Knauf Chimenea S 3εκ.) το άναψα για να το δοκιμάσω...





Το έκαψα μόνο για κανένα 3ωρο. Σύνολο 3 κούτσουρα (2 δρυς σκισμένα, 1 χοντρό κλαδί ελιάς) και 2 (νομίζω) μπριγκέτες (τις φτηνές του Leroy). Σιγά σιγά εννοείται, ώστε να αυξηθεί σταδιακά η θερμοκρασία και στο τέλος σχετικό φόρτωμα (η 1,5 μπριγκέτα έκαιγε ταυτόχρονα με την μισή ελιά που είχε απομείνει). Τότε το τζάκι βέβαια έβγαλε μπόλικη μαντεμίλα και ανοίξαμε πόρτα και μπαλκονόπορτα για να κάνει ρεύμα. Μέχρι τότε, η ζέστη ήταν υπεραρκετή (σε σπίτι που δουλεύαμε όλη μέρα και ήταν ανοικτό), ώστε να κάθομαι πολύ άνετα με το φανελάκι! Όσες φορές άνοιξα την πόρτα για να συμπληρώσω το έκανα ακολουθώντας τις συμβουλές σας, με μικρό άνοιγμα στην αρχή για την απαραίτητη αποσυμπίεση και μετά κανονικά. Καμία καπνίλα, καμία μυρωδιά ξύλου δεν μας έγινε αντιληπτή, καθ' όλη την πρώτη αυτή καύση του τζακιού. Επίσης γινόταν ιδιαίτερα αισθητή η διαφορά στην καύση με ανοικτό ή κλειστό τον αέρα, κάθε φορά που το ανοιγόκλεινα...

Συνέβη και κάτι που δεν περίμενα. Επειδή όταν το έκαψα υπήρχε απόλυτη ησυχία στον εξωτερικό χώρο αργά το βράδυ γαρ), βγαίνοντας έξω να δω αν τραβάει, άρχισα να ακούω ένα “κρακ κρακ” που ερχόταν από την καμινάδα! Λέω μέσα μου, αμάν ξεκούμπωσαν οι καμινάδες από τη ζέστη και σπάει η ελενίτ! Φωνάζω τον φίλο μου που καθόταν μέσα και του λέω ακούς το κρακ; Την πατήσαμε! Ποιο κρακ μου λέει ρε; Δεν ακούω τίποτα! Πάει λέω, ακούω φωνές! Βγες Νικόλα ν' ακούσεις κι εσύ γιατί θα τρελαθώ! Βγαίνει, ησυχία! Τίποτα! Λέω βρε μπας; Του λέω, πάω μέσα. Μόλις ακούσεις θόρυβο, κάνε μου νόημα να σου πω τι ακούγεται από μέσα! Ξέρετε τι ήταν; Το πατ πατ που κάνουν τα ξύλα καμιά φορά όταν υπάρχει θύλακας οξυγόνου παγιδευμένος σε κάποιο σημείο! Η καινούρια και λεία καμινάδα το μεγέθυνε τόσο πολύ που ακουγόταν σαν σπάσιμο!

Αφού πήγε η καρδιά μου στη θέση της, συνεχίσαμε το πλαίσιο, αλλά δεν το ολοκληρώσαμε. Δεν υπήρχε άλλος χρόνος. Αύριο το πρωί θα πάμε πάλι και ελπίζω μέχρι την Κυριακή να έχουμε τελειώσει...



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117044 από diablo
Απαντήθηκε από diablo στο θέμα Invicta Minos by diablo
Τι μένει τώρα να κάνουμε... να τελειώσουμε τον σκελετό, να δημιουργήσουμε το παταράκι, να ντύσουμε με πετροβάμβακα την όλη κατασκευή, να βάλουμε μαύρη σιλικόνη γύρω από τις ενώσεις, να δοκιμάσουμε ξανά την καύση και τέλος να κλείσουμε με πυράντοχη γυψοσανίδα.

Ερωτήσεις:
1. Το παταράκι να έχει κάποια κλίση προς τα πάνω ή να είναι οριζόντιο;
2. Δυο αεραγωγοί 10x10 αριστερά – δεξιά για το πατάρι είναι αρκετοί;
3. Η Invicta έχει στο manual 4dm² είσοδο και 10dm² έξοδο στη φούσκα. Με 4,5 και 9 αντίστοιχα είμαι καλυμμένος πιστεύετε;
4. Ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε στο σχεδιασμό, ήταν ότι ήθελα τους 2 αεραγωγούς (15x30 με κινούμενες περσίδες και κλείσιμο, από Leroy) να τους βάλω δίπλα δίπλα. Αυτό όμως είναι εν τέλει αδύνατο. Θεωρείτε καλύτερα να τους βάλω κάθετα ή τον ένα πάνω στον άλλο;
5. Ο πετροβάμβακας στις γωνίες της εστίας πίσω απέχει έναν πόντο. Θα τραβάει ένα ζόρι, αλλά όχι υπερβολικό, συμφωνείτε;
6. Σκέφτομαι στα σημεία που ενώνονται 2 κομμάτια πετροβάμβακα, αντί για ταινία αλουμινίου (της 3Μ έχω) να χρησιμοποιήσω αλουμινόχαρτο (sanitas-sanitas διπλή εγγύηση :) ) που θα κολλήσω με κόκκινη σιλικόνη. Θα έχω κάποιο πρόβλημα;
7. Το ίδιο ακριβώς λέω να κάνω και σε όλο το ύψος όπου ο πετροβάμβακας απέχει έναν πόντο από τη γωνία της εστίας; Η ενίσχυση αυτή θα προστατέψει ακόμη περισσότερο τον πετροβάμβακα, έτσι δεν είναι;

Αυτά προς το παρόν! Παρακαλώ για τις όποιες παρατηρήσεις σας και αν μου έρθει και κάποια άλλη ερώτηση θα την παραθέσω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117045 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Minos by diablo
5 σκέψεις:
1. Το σιλικονουχο δαχτυλίδι των inox έπρεπε να βγει , τουλ στα πρώτα μέτρα . Μπορείς να τα βγάλεις τώρα?
2. Από την τελευταία φωτο , νομίζω ότι σε έπαιρνε να φύγεις αρχικά ευθεία για 1 μέτρο και μετά το σπάσιμο.
3. Η γωνία πόσες μοίρες είναι? Η invicta λέει όχι πάνω από 20.
4. Η Φ180 για 5 μέτρα ίσως είναι μικρή. Βέβαια αφού δεν έβαλες καπνό λογικά είναι οκ. Απλά να το προσέξεις.
5. Η εξωτερική τρύπα είναι τουλ Φ120? Από τις φωτο μου φαίνεται μικρή. Ισως κάνω λάθος.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117053 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Minos by diablo

diablo έγραψε: Ερωτήσεις:
1. Το παταράκι να έχει κάποια κλίση προς τα πάνω ή να είναι οριζόντιο;
2. Δυο αεραγωγοί 10x10 αριστερά – δεξιά για το πατάρι είναι αρκετοί;
3. Η Invicta έχει στο manual 4dm² είσοδο και 10dm² έξοδο στη φούσκα. Με 4,5 και 9 αντίστοιχα είμαι καλυμμένος πιστεύετε;
4. Ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε στο σχεδιασμό, ήταν ότι ήθελα τους 2 αεραγωγούς (15x30 με κινούμενες περσίδες και κλείσιμο, από Leroy) να τους βάλω δίπλα δίπλα. Αυτό όμως είναι εν τέλει αδύνατο. Θεωρείτε καλύτερα να τους βάλω κάθετα ή τον ένα πάνω στον άλλο;
5. Ο πετροβάμβακας στις γωνίες της εστίας πίσω απέχει έναν πόντο. Θα τραβάει ένα ζόρι, αλλά όχι υπερβολικό, συμφωνείτε;
6. Σκέφτομαι στα σημεία που ενώνονται 2 κομμάτια πετροβάμβακα, αντί για ταινία αλουμινίου (της 3Μ έχω) να χρησιμοποιήσω αλουμινόχαρτο (sanitas-sanitas διπλή εγγύηση :) ) που θα κολλήσω με κόκκινη σιλικόνη. Θα έχω κάποιο πρόβλημα;
7. Το ίδιο ακριβώς λέω να κάνω και σε όλο το ύψος όπου ο πετροβάμβακας απέχει έναν πόντο από τη γωνία της εστίας; Η ενίσχυση αυτή θα προστατέψει ακόμη περισσότερο τον πετροβάμβακα, έτσι δεν είναι;

Αυτά προς το παρόν! Παρακαλώ για τις όποιες παρατηρήσεις σας και αν μου έρθει και κάποια άλλη ερώτηση θα την παραθέσω!


1. Οριζόντιο Συγγνώμη , με κλίση προς τα πάνω , κοίτα εδώ www.invicta-sa.com/portail/images/storie...ice-generaleGREC.pdf
2. Ναι. Αν θες μπορείς να μονώσεις την inox στο τμήμα του παταριού και να μην άνοιξεις καθόλου.
Σε εμένα δεν έιχα κανένα πρόβλημα , κοίτα www.energ.gr/media/kunena/attachments/558/PA206591.JPG
3. Λογικά θα έισαι οκ. Θα θέλει βέβαια παρακολούθηση.
4. Οι περσίδες πρέπει να μπουν όσο πιο ψηλα στο παταράκι γίνεται αλλιως θα σου εγλωβίζει ψηλά ζεστό αέρα.
Άρα το κάθετο δεν μου κάθετε καλά. Αλλιώς γίνεται? Πχ στις πλευρές χωράει?
5. Θα έχεις πρόβλημα. Κανονικά θες minimun 6εκ από πλάτη και 3 από πλευρές. Αν μπορείς βάλε κάποιο άλλο υλικό πχ izol της κρατκι στα σημεία αυτά και πετροβάμβακα από εκεί και πάνω. Κοίτα πώς το έκανα σε εμένα
www.energ.gr/media/kunena/attachments/558/PA206590.JPG
6. Βάλε αλουμινιοτανία.
7. Δεν ξέρω. Κοίτα απάντηση 5.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ