Kratki Zuzia 16KW by petergi1

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115917 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1

petergi1 έγραψε:


Αυτό γύρω γύρω από την καμινάδα ΔΕΝ είναι πολυερουθάνη?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115922 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1

petergi1 έγραψε: Οι περσιδες ειναι 19 χ 13,5 εκατοστα.Ειναι μικρες?Ανεβηκα στην σκαλα στους αεραγωγους στα δωματια και μετρησα 95 βαθμους στο κοντινο δωματιο και 85 στα 5μετρα.Η ροη φτανει για να ειναι αισθητη στα 45-50 εκατοστα ευθεια και μακρια απο τους αεραγωγους.Κοντα στα 5 εκατοστα ειναι σαν να φυσαει αερακι...αυτη ειναι η φυσιολογικη ροη η ειναι λιγο?

Νομίζω πως η κάτω περσίδα πρέπει να είναι μικρότερη από την πάνω κατά 20%. Και αν δε κάνω λάθος έχει σχέση με το ότι ο αέρας θερμαινόμενος διαστέλεται.
Σε κάθε περίπτωση πάντως νομίζω πως ο κατασκευαστής θα έπρεπε να έχει στο μάνουαλ τα νούμερα για τα ανοίγματα.
Να ρωτήσω και κανα 2 πράγματα...
Στα δωμάτια ο θερμός αέρας βγαίνει στο ταβάνι?
Στα δωμάτια έχουν ανοιχτεί τρύπες να φεύγει ο κρύος αέρας?
Στους αεραγωγούς η κίνηση του θερμού αέρα γίνεται με κάποιο μοτέρ?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116106 από petergi1
Απαντήθηκε από petergi1 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
Οχι δεν ειναι αφρος πολυουρεθανης ειναι στριμωγμενος υαλοβαμβακας για μονωση. ο Αερας βγαινει στα δωματια 1,2 μετρα κατω απο το ταβανι αλλα 3 μετρα πανω απο το πατωμα μιας και ειπαμε πως ειναι ψιλοταβανο (4,2 μετρα).Στους αεραγωγους η κινηση γινεται με φυσικη ροη και οχι με μοτερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116131 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
οι θερμοκρασιες ειναι φυσιολογικες εδω οι περισσοτεροι που εχουν βαλει εναλλακτη ινοξ στις εξοδους τους εχουν 70-80 βαθμους και απο την κεντρικη περσιδα τους αντε να φτανει τους 100 απλα εσυ εχεις ενα θεμα με το ταβανι που ειναι πολυ ψηλό και ο θερμος αερας πηγαινει πρωτα επανω αν το εχεις αναμμενο 2-3 μερες συνεχεια το τζακι θα εξισσοροπησει η θερμοκρασια εγω σε 3 μερες σε συνεχη καυση (μονο το πρωι απο τις 7 εως τις 3 δεν το αναβω επειδη λειπουμε) εχω θερμοκρασια 21-22 βαθμους σε ολο το σπιτι και πεταω στην εστια 3-4 κιλα καθε 3 ωρες ακομα και το καρβουνο βγαζει ροη αερα μολις δω απο το τουνελ πως κατεβηκε στους 70 βαθμους το θερμομετρο βαζω 1-2 κουτσουρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116132 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
το καλοκαιρι κανε καμμια ψευδοροφη να χαμηλωσεις τα ταβανια οπου μπορεις αν γινεται!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125752 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
petergi1 πως παει το τζακι τωρα με τα κρυα εισαι ικανοποιημένος??
Πές μας τις εντυπώσεις σου!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ