Kratki Zuzia 16KW by petergi1

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115604 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1

petergi1 έγραψε: Αναμεικτα τα βαζω...Λοιπον σημερα ειχα ενα θεμα με το τζακι.Εβρεχε καρεκλες σημερα και ειπα μιας και θα ειμαι σπιτι να το καψω για κανα 6ωρο να δω τι παιζει.Με το που το αναψα και εκλεισα την πορτα ενω δεν ειχε νερα καθολου ξαφνικα ριχνει "ψιχαλες" στο τζαμι του τζακιου απο την μεσα πλευρα και αρχιζει να βγαζει καπνους απο το πανω μερος της αεροκουρτινας προς το δωματιο!!!Πανικοβληθηκα ανοιξα την πορτα και το κλαπετο το αφησα κανα 5 λεπτο να ανεβασει λιγο θερμοκρασια η καμιναδα ξαναεκλεισα και απο τοτε ολα οκ. Τι παιχτηκε?γιατι ψιλοχεστηκα πανω μου λεω παει μπαζει νερα το τζακι και θα πεθανω απο την καπνουρα μεσα στο σπιτι μου....Το αναμα εγινε με 2 μπριγκετες και ενα ξυλο οξιας στεγνο απο πανω.




Προσωπικα εγω δεν εχω δει ακομα καπελο στην αγορα να μην βαζει νερα, με αποτελεσμα να φτιαξω καλουπια και να βαζω καπελα δικα μου. Σιγουρα για μενα ηταν ΝΕΡΑ, μακαρι να μην ειναι ετσι αλλα προσεξε το για να μην σου κανει ζημια στο τζακι. Ισως ετυχε λογω της πολλης βροχης, αλλα αφου σου εδειξε σιγουρα θα μπαζει εστω και λιγα και δεν θα το ξερεις, δεν θα φτανουν κατω αλλα η ζημια σιγα σιγα θα γινεται..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115606 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
Στις επομενες βροχες πριν το αναψεις τσεκαρε απο το ημιταφ αν εχει νερα,για να λεει ο κος Στέλιος πως μπορει να μπαζει κατι ξερει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115609 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
Την λύση στο πρόβλημα σου την είπες μόνο σου.
Τα μπουρια είναι ανάποδα οπότε η τα ξανατοποθετεις η τους βάζεις σιλικόνη πυραντοχη στις ενώσεις και κάθε χρόνο τα φρεσκαρεις.
Καλα..γιατι μπήκαν ανάποδα.
Εντωμεταξύ μια λες ότι τα ξύλα είναι ξερά μια χλωρά...τι είναι τελικά..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115611 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
τα νερά που σου κατέβασε ήταν σίγουρα από πλευρικούς ανέμους που είχατε εχθές στην Πάτρα (εχω την γιαγια μου εκεί και μας το έλεγε) .
η κάπνα που είδες να σου βγαίνει απο την αεροκουρτίνα είναι αυτό που σου έχω επισημάνει απο την αρχή που είδα το ποστ σου !!το χωρίς μόνωση ημιτάφ και τα λίγα μέτρα καμινάδας που έχεις ευθύνονται για αυτό !άντε και λύνεις αυτό το θέμα ανοίγοντας το κλαπέτο κατά το άναμμα .όταν το τζάκι σου όμως θα βρίσκετε στο σβήσιμο τι θα κάνεις ??? αν υπάρχει ξύλο που δεν έχει καεί καλά τα καπναέρια θα είναι αρκετά στο θάλαμο με αποτέλεσμα ανάλογα και με την εξωτερική θερμοκρασία να υπάρχει περίπτωση να σου γυρνάνε πάλι προς την αεροκουρτίνα !!!

και κάτι που είδα ρίχνοντας άλλη μια ματιά στις φωτογραφίες !!δεν έχεις ημιτάφ αλλά 90 αρα μέσα και ταφ έξω αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για να έχεις το σωστό εφελκυσμό το λιγότερο που πρέπει να έχεις σε κάθετα κομμάτια καμινάδας είναι 4,5 μέτρα + 3 για τις 2 90 αρες γωνίες .εσύ στην καλύτερη απο ότι μπορώ να διακρίνω δεν έχεις ούτε 4 στο σύνολο.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115614 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1

GGEOR7777 έγραψε: Τα μπουρια είναι ανάποδα οπότε η τα ξανατοποθετεις η τους βάζεις σιλικόνη πυραντοχη στις ενώσεις και κάθε χρόνο τα φρεσκαρεις.


Και στην δικιά μου περίπτωση , έτσι τις έβαλα.
Μάλιστα είχε και βελάκι με την φορά των καπναερίων , από κάτω προς τα πάνω με το αρσενικό κάτω και το θηλυκό πάνω.
Επίσης αν διαβάσουμε στο λινκ παρακάτω , στο Α/Α 6 έτσι λέει να μπουν :
www.kaminades-inox.gr/topothetisi.html

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115630 από petergi1
Απαντήθηκε από petergi1 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
Ναι δημητρη εχεις δικιο δεν εχω ημιταφ αλλα ταφ.Συνολο εχω 2,5 μετρα εξω και 2 μετρα μεσα.Αρα θελω κανα 2 μετρα ακομα σωστα?Οκ θα δω τι μπορω να κανω για να βαλω αλλα 2 μετρα και να βγαλω το ταφ και να βαλω μονωμενο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ