Kratki Zuzia 16KW by petergi1

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114693 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
πιστεύω πως είναι σε φυσιολογικα πλαίσια τι ξύλα καίς? και με πόση υγρασια περίπου! γιατι εχει σημασια εγω που έχω άλλη εστία αλλα όλα τ αλλα εναλλακτες τουνελ κλπ είναι όπως της κρατκι όταν καίω μπρικέτα ή πολύ ξερη οξιά έχω τρελές θερμοκρασιες!!!ή ροη σε μενα έτσι ειναι στα 5-10 ίσως και 20 εκατοστα αισθανεσαι ενα αερακι..αλλα εχω τουνελ πιο μικρα ειναι απο εσενα όσο στενευεις την εξαγωγη τοσο μακρυτερα φυσαει!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114743 από petergi1
Απαντήθηκε από petergi1 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
Απο ξυλα βαζω οξια και 1-2 μπριγκετες μαζι.Αρα η ροη του αερα τοση ειναι ε?Καταλαβα δεν θα ζεστανω ουτε το μισο σπιτι...Οι θερμοκρασιες ειναι αυτες που ειπα παραπανω μετα απο 1μιση ωρα καψιματος και ψιλογεματο.Οταν το αφηνω με λιγα κουτσουρα βγαζει 90 απο την φουσκα και περιπου 70 στις περσιδες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114808 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
Καλα θές σε 1.30 ώρα να ζεστάνεις το σπίτι??απλά θα κάνεις υπομονη και θα το φωρτώνεις σιγά σιγα κανεις δεν αναβει τζάκι με 10 μπρικέτες για να πιέσει την εστία να ζεσταθεί.
τα μαντέμια πρέπει να ζεσταίνονται σιγά σιγα και να διαστελονται σιγα σιγα για αρχη καλά το πας μετα απο 1.30 ωρες πέτα 4 μπρικέτες ή 3 μεγάλα κουτσουρα οξυας και θα δεις διαφορα! η ποσοτητα που λές για τις θερμοκρασιες ειναι πολυ καλη.
Για να φανταστεις εγω έχω το ινβικτα 14 kw που δεν είναι τόσο καλο σαν το δικό σου και ζεσταίνω καλά 100 τετραγωνικα χωρις αεραγωγους μετα απο 5 ώρες με θερμοκρασια στο τουνελ μου στους 120-130 βαθμους ο θερμος αερας σιγα σιγα απλωνεται επισης και κατι ακομα οταν εισαι κοντα στην εστια και μετα πας σε αλλο δωματιο νομιζεις πως ειναι κρυο ενω εχει 20-22 βαθμους βαλε και θερμομετρα σε 1-2 ξεχωριστους χωρους για να βλεπεις πως ανεβαινει η θερμοκρασια τους.Απλα μόλις δεις πως αρχίζουν τα κρύα αναψε το τζακι και μη το σβησεις επισης οταν ζεσταθει καλα θα δεις πως θα ζηταει λιγοτερο ξυλο ή μπρικέτα η κατασκευη σου ειναι πολυ καλη και δε θα εχεις προβλημα!απο μόνωση στο σπίτι πώς πάς??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115388 από petergi1
Απαντήθηκε από petergi1 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
Ναι το εχω καψει για 3 ωρες Max και ανεβασε ολο το σπιτι κατα 1 βαθμο...λιγο δεν ειναι?το δωματιο στο οποιο ειναι ανεβηκε 3 βεβαια αλλα τα αλλα 2 δωματια λιγοτερ...θελει δηλαδη πολλες ωρες ε?Τρεις ωρες που το εβαλα ειχα καψει 10 κιλα περιπου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115400 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
10 κιλα ξύλο ή μπρικέτες? ναι θέλει ώρες να αναβει αλλα να ξέρεις αν ζεσταθούν τα μαντέμια και ο εναλλάκτης θα έχεις καλύτερη απόδοση αλλα σημαντικό ρόλο παίζει η μόνωση!! εγω τις θερμοκρασιες σου τις βλέπω καλά! πάντως η μπρικέτα δινει μεγαλες θερμοκρασιες γιατι ειναι και σιγουρα στεγνη.ασε 8 ωρες αναμενο το τζακι και δες τι γινεται..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115543 από petergi1
Απαντήθηκε από petergi1 στο θέμα Kratki Zuzia 16KW by petergi1
Αναμεικτα τα βαζω...Λοιπον σημερα ειχα ενα θεμα με το τζακι.Εβρεχε καρεκλες σημερα και ειπα μιας και θα ειμαι σπιτι να το καψω για κανα 6ωρο να δω τι παιζει.Με το που το αναψα και εκλεισα την πορτα ενω δεν ειχε νερα καθολου ξαφνικα ριχνει "ψιχαλες" στο τζαμι του τζακιου απο την μεσα πλευρα και αρχιζει να βγαζει καπνους απο το πανω μερος της αεροκουρτινας προς το δωματιο!!!Πανικοβληθηκα ανοιξα την πορτα και το κλαπετο το αφησα κανα 5 λεπτο να ανεβασει λιγο θερμοκρασια η καμιναδα ξαναεκλεισα και απο τοτε ολα οκ. Τι παιχτηκε?γιατι ψιλοχεστηκα πανω μου λεω παει μπαζει νερα το τζακι και θα πεθανω απο την καπνουρα μεσα στο σπιτι μου....Το αναμα εγινε με 2 μπριγκετες και ενα ξυλο οξιας στεγνο απο πανω.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by petergi1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ