Invicta Selenic 700 by liakjim

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116971 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Το τζάκι τελειωσε.
Το αποτέλεσμα με ικανοποιεί μεν αλλά όχι απόλυτα δε.
Η απειρία μου σε δουλειές γυψοσανίδας φαίνεται από το γεγονός ότι υπό συγκεκριμένες γωνίες πρόσπτωσης φωτός , φαίνονται τα σημεία ένωσης της γυψοσανίδας. Έπρεπε μάλλον να το είχα στοκάρει καλύτερα.
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι μόνο εγώ τα βλέπω γιατί ξέρει το μάτι μου που να προσέξει.
Όσο για την τεχνοτροπία ,τα νερά φαίνονται αλλά και ατά από κοντά. Μου αρέσει πάντως.








Έδω φαίνεται η πλαινή περσίδα διαστάσεων 20Χ20=400cm2 η οποία μαζί με τα πλαινά κενά της εστίας με τα μάρμαρα + το σήκωμα της εστίας μου δίνουν εμδασό εισόδου 735cm2.
Από κάτω είναι το κουτί που καλύπτει τον σωλήνα που ΄φερνει αέρα από το μπαλκόνι.



Και εδώ το πριν και το μετά.




Τέλος να πω ότι με τόσες βροχές τις τελευταίες μέρες, το καπέλο δεν έβαλε σταγόνα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117097 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Kai ούτε θα μπάσει!! μια χαρα το βλέπω !!!πολύ ωραίο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117098 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΕΛΑΡΑΣ στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Μπραβο.Πολυ καλο.
Καλο χειμωνα με αφθονη ζεστη,θαλπωρη και υγεια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117117 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Ευχαριστώ πάρα πολύ .
Ανταποδίδω!!!

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117767 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΌπως είχα υποσχεθεί παραθέτω το κοστολόγιο μετατροπής του τζακιού μου σε ενεργειακό :

A/A.....Περιγραφή................................................................ Τιμή
1.......Εστία Selenic 700......................................................... 462
2.......Inox Φ200 6m................................................................. 83
3...... Καπέλο............................................................................. 66
4...... Πετροβάμβακας 15 φύλλα ........................................... 45
5...... Εναλλάκτης+μαύρος χάλυβας 1μ + 2 γωνιές 45ο..... 148
6...... Περσίδες............................................................................45
7...... Πυροτσιμέντο 5Kg..............................................................5
8...... Σιλικόνη 1200C μαύρη......................................................5
9...... Σιλικόνη 300C κόκκινη......................................................6
10..... Οδηγοί γυψοσανίδας 20m ..............................................10
11..... Βίδες γυψοσανίδας........................................................... 5
12..... Φύλλο γυψοσανίδας 1τεμ.................................................5,5
13..... Στόκος γυψοσανίδας 5Kg................................................2
14..... Izol 2 φύλλα.......................................................................26
15..... Αλουμινοταινίες 10τεμ......................................................9
........................................................................................................922,5Ε μαζί με ΦΠΑ

Προφανώς είναι μόνο τα υλικά. Τα εργατικά ήταν μηδενικά μιας και έγινε με προσωπική δουλειά από εμένα και κυρίως του αδερφού μου.

Τέλος να πώ ένα τεράστιο ευχαριστώ στους:
Asteris (αλήθεια που χάθηκε) o οποίος πριν από 2 χρόνια με πήρε χεράκι χεράκι και με τους οδηγούς του έκανε κατανοητό τον όρο "ενεργειακό τζάκι" ,
Σταύρο (Stavrax) πού έσκυψε πάνω από το θέμα μου σε κάθε βήμα και ως πανάξιος συνεχιστής με τις απαντήσεις του και οδηγίες του σε άλλα θέματα , πήρα ιδέες
και όλα τα υπόλοιπα παιδιά , Pontios74, Caftis (o οποίος έβαλε το κλαπέ στον εναλλάκτη μου :) ) , Δημήτρη της Kratki , Βασίλη ,Στέλιο1, Dimlyk και όποιον άλλο ξεχνώ ώστε να φτάσει το forum εδώ που έιναι και να βοηθιέται ο κόσμος σε τόσο δύσκολους καιρούς.

Καλό και ζεστό χειμώνα σε όλους.

Υ.Γ.
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119262 από kk_kostas
Απαντήθηκε από kk_kostas στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Εχω διαβασει στο φορουμ ολη την παρουσιαση που εκανες
για το τζακι σου,ειναι super!!!! και για μενα ειναι μεγαλη βοηθεια !!!
Θα ηθελα να σε ρωτησω,
την μαυρη σιλικονη που την εβαλες? στην καμιναδα?
τα υλικα ( περσιδες, καμιναδα, καπελο, σιλικονες) τα πηρες απο Αθηνα?

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ