Invicta Selenic 700 by liakjim

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150139 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Invicta Selenic 700 by liakjim
Για φέτος απλά αλλάξαμε χρωματάκι ( να κάνω μαύρες τις περσίδες? ) .
Δεν το βλέπω να ανάβει με το πετρέλαιο σε τέτοια τιμή.



Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150140 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Invicta Selenic 700 by liakjim
Πρωσωπικά δε με χαλανε οι ασπρες περσιδες ισως λογω του ασπρου "περιβάλλοντος τοιχου" ΙΣΩΣ να δοκιμαζα το "μολυβι" που είναι γυρο από την εστια...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150141 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim

Fokion έγραψε: Πρωσωπικά δε με χαλανε οι ασπρες περσιδες ισως λογω του ασπρου "περιβάλλοντος τοιχου" ΙΣΩΣ να δοκιμαζα το "μολυβι" που είναι γυρο από την εστια...


Βασικά κρεμ είναι χεχε. Το μολυβί δύσκολα να το πετύχω. Το μαύρο εύκολο.
Θα το δω.

Manos01 έγραψε:

theoilia έγραψε:
με ελληνικούς χαρακτήρες σε παρακαλώ


Nai, exeis dikio. Sygnommi alla auti tin stigma paleuo me ena Galliko pliktrologio.... Prepei na agoraso ena Elliniko.... αλλα χάρι στο Greeklish link που μου έδωσες:

Αγαπητέ liakjim, συγχαρητήρια για το τζάκι και για τοις εξηγήσεις που έδωσες για την "κατυασκευει" του.

Έχω μια ερώτηση γιατί σκέφτομαι να βάλω ένα παρόμοιο (700 Μηνός) στο παλιό μου τζάκι και έχω το ίδιο πρόβλημα> Η βάση του "τζακιου" είναι πyrotoubla και είναι πιο εύκολο να παραμείνει με την συνέπεια να μην μπορώ να ανοίξω τρυπα εισαγωγής αέρα από κάτω.

Είδα ότι ούτε εσύ έκανες τρυπα εισαγωγής κάτω από το τζάκι αλλα απλά το σήκωσες μερικά εκατοστά.

Είσαι (ακόμα) ευχαριστημένος με την λύση που έκανες???

Και μια επιπλέον ερώτηση: Πως στερέωσες το τζάκι σου??? Απλά το ακουμπάς πάνω στο μάρμαρο Η το στερέωσες (κάσση εάν ναι, πως?)??

Σε ευχάριστο,

Μανος


Χίλια συγγνώμη, δεν είναι καθόλου το μήνυμά σου.

Φυσικά και έκανα τρύπα από κάτω. Δες στην 1η σελίδα.



Ο αέρας έρχεται από έξω



Επίσης έχω είσοδο και από το σπίτι .
Δεν φαίνεται στις φωτό αλλά είναι κάπως ετσι 20Χ20=400cm^2 ( κόκκινο τετράγωνο ).



Επίσης η εστία, πάτησε σε πυρότουβλα και σηκώθηκε 1-2 εκ.

Τέλος η εστία έχει ΔΕ κι ΑΡ 2.5cm κενά Χ 52cm ύψος + 1cm σήκωμα Χ 70cm πλάτος = 330cm^2.

Άρα συνολικά έχω 730cm^2 .

Η Invicta στο νέο manual , θέλει 800τ.εκ.

Άρα επειδή έχω και εναλλάκτη, ίσως να θέλει και άλλο.

Προς το παρόν όμως δεν νομίζω ότι θα το πειράξω.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Manos01

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #153123 από panosv
Απαντήθηκε από panosv στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
liakjim, έχω μια ερωτησούλα. Τη καμινάδα στο παταράκι σου πως την έχει τυλίξει? Εννοώ η εσωτερική πλευρά που ακουμπάει στη καμινάδα δεν έχει πρόβλημα με θερμοκρασία να μυρίζει? Φαντάζομαι εκει θα έχει τρελές θερμοκρασίες γιατι δε παίρνει καθόλου αέρα.
Ρωτάω γιατί η μόνωση στο παταράκι μου δεν ήταν καλή και το άνοιξα τώρα να την ξανατοποθετήσω. Στο παταράκι εγώ έχω μόνωση μόνο στο πίσω μέρος στις γυψοσανίδες. Η καμινάδα μου δεν είναι μονωμένη μέσα στο παταράκι και επίσης δεν έχω μόνωση στη πλευρά του τοίχου (πάντα μιλάμε για το παταράκι).
Μέχρι στιγμής από τη περσίδα εκτόνωσης έχω μετρήσει μέχρι 50 βαθμούς και ας είναι μικρή και ας είναι και μονή (έχω μόνο μια στη μία πλευρά και όχι δύο να κυκλοφορεί ο άερας όπως πρέπει).
Η σκέψη είναι αν χρειάζεται μόνωση και ο τοίχος γιατί έτσι όπως το έχω ανοίξει δεν είναι καθόλου έυκολο να το κάνω. Σκέφτηκα μήπως να μονώσω τη καμινάδα όπως έκανες εσύ αλλα γιατί να χάσω και τη λίγη θερμοκρασία που θα βγαίνει από τη περσίδα εκτόνωσης.
Καμία γνώμη? :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #153124 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Όχι ,δεν έχω μυρωδιές ούτε υψηλές θερμοκρασίες. Την έχω τυλίξει με πετροβάμβακα.
Με πιστόλι υπερύθρων, δεν έχω δει ποτέ πάνω από ~40C ακόμα κ από μπουμπούνισμα ωρών.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #153125 από panosv
Απαντήθηκε από panosv στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Μάλλον δε το έθεσα σωστά :-)
Θερμοκρασίες εννοώ στη καμινάδα εκέι που ακουμπάει η μέσα μεριά της μόνωσης. Εκεί εννοώ θα έχει μεγάλες θερμοκρασίες. Και πάνω στη καμινάδα ακουμπάει απ'ευθείας γυμνός πετροβάμβακας?
Πιστεύεις αν αφήσω γυμνή τη καμινάδα μου σε αυτό το σημείο και αμονωτο τον τοίχο θα έχω θέμα?
Έχω και περσίδα εκτόνωσης οπότε φαντάζομαι δε χρειάζεται να μονώσω κάτι. Απλά ρωτάω γνώμη.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ