Brunner 53/166 by daskman

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120583 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Brunner 53/166 by daskman
Σας ευχαριστώ όλους!το αποτέλεσμα είναι όπως το φανταζόμουν όταν το σχεδίαζα.οσο αφορά το τζακι χρειάζεται να μεγάλωσε σίγουρα την πάνω περσιδα που είναι τώρα 760 cm2 (4 επι 190 cm)να γίνει 1000 τουλάχιστον όπως ορίζει ο κατασκευαστής ο αέρας που βγαίνει είναι 90-100 βαθμούς όπως τον μέτρησα η γυψοσανιδα είναι κρύα παντού και μόνο ψηλά πάνω στν έξοδο την νιώθεις ζέστη .στον κάτω όροφο είμαστε με τα κοντομανικα στον πάνω όροφο το δωμάτιο που περνάει η καμινάδα είναι ζεστό παρόλο που είναι το βόρινο. Το υπνοδωμάτιο μασ που είναι το πιο μακρινό ζεστενεται ελάχιστα .εγκλωβιζεται ο ζεστός αέρας στον κάτω όροφο γιατί έκανα μαλακια και έβαλα τζάμια στην σκάλα από κάγκελο που είχα και κόβεται κάποια ροή; Στην αρχή το αναβω με καμία 10αρια κιλά φουλ ανοιχτά αέρας και ταμπερ καυσαεριων και μετά κάνω συντήρηση με ένα ξύλο.η εισαγωγή αέρα σφραγίζει τελείως .εγω την δουλεύω στην μέση και το ταμπερ καυσαεριων κλειστό κατα 2/3 το τζαμί δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου .το καθαρίζω μια φορά την βδομάδα .οταν ανάβει φωτίζει όλο το σπιτι ιδανικό για διακοπή ρεύματος είναι . :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120588 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Brunner 53/166 by daskman
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by daskman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120589 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Brunner 53/166 by daskman
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120591 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Brunner 53/166 by daskman
Καλησπέρα και συγχαρητήρια και από εμένα.
Πολύ όμορφη δουλειά.
Για την ακρίβεια ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ δουλειά.
:cheer:
Να ρωτήσω και 2 - 3 πράγματα?
α) αυτό που φαίνεται εδώ τι είναι? αισθητήριο θερμοκρασίας?



β)αυτό εδώ? Με αέρα δουλεύει το τάμπερ?



γ) εισαγωγή αέρα στον θερμοθάλαμο απο που γίνεται? δε βλέπω κάποια περσίδα :huh:

δ) στα αριστερά και δεξιά της εστίας βλέπω δύο γκρι πλάκες φάρδους 10 περίπου πόντους. Είναι κάποιο μονωτικό που ήρθε με την εστία?


Και μία μικρή παρατήρηση.
Το δέρμα που έχεις στο πάτωμα μπροστά στην εστία καλά θα είναι να το πας λίγο πίσω. Δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να πεταχτεί όταν γεμίζεις ξύλα την εστία.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120595 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Brunner 53/166 by daskman
Ευχαριστώ πολύ!
όχι δεν ειναι αισθητήρες θερμοκρασίας το ταμπερ καυσαεριων είναι .εβγαινε μπροστά στον λευκό τοίχο προβολής και έκανα πατέντα εγω με επεκταση και έδρανα ρουλεμαν και το έβγαλα στο πλάι.αμα δεις σε μια φωτό φαίνεται ένας ινοχ γαντζος δίπλα στην τηλεόραση.
Όχι δεν είναι με αέρα .το ταμπερ ήρθε μαζί με το τζακι απλά έχει επένδυση από φιλμ σιλικονης το συρματοσχοινο
Η κάτω εισαγωγή του αέρα είναι κρυφή βρίσκεται εκεί που βλέπεις το μπλε φως led το αντέγραψα από κάποιον που το έκανε εδώ μέσα . :P Απλά το γκρι κομμάτι γυψοσανιδας την κρύβει..
Ποιες εννοείς γκρι πλάκες;τις κολωνες του τζακιου;
Ευχαριστώ για την παρατήρηση .την κυνηγαω την γυναίκα μου να το πάρει απο κεί αλλά το design μας μαρανε..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ