Εναλλάκτης υπεραπόδοσης by Στελιος1

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107501 από Stavrax
Εγώ θα το έκανα πιο απλά. Μια είσοδο φ100 απ'έξω. Θα την οδηγούσα σε ενα ταυ με ελεύθερη την άλλη είσοδο του να τραβάει από τον εσωτερικό χώρο κάτω από το τζάκι. Η έξοδος θα οδηγηθεί στον εναλλάκτη. Για τον εσωτερικό αέρα μια είσοδος από το πλάι, τουλάχιστον φ140, νομίζω ότι είναι απαραίτητη. Με αυτόν τον τρόπο το τζάκι θα λειτουργεί σωστά σε όλες τις συνθήκες. Είτε με ανοιχτό είτε με κλειστό τον εναλλάκτη, καλύπτοντας όλες τις περιπτώσεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107553 από Στελιος1

Stavrax έγραψε: Εγώ θα το έκανα πιο απλά.
Μια είσοδο φ100 απ'έξω. Θα την οδηγούσα σε ενα ταυ με ελεύθερη την άλλη είσοδο του να τραβάει από τον εσωτερικό χώρο κάτω από το τζάκι. Η έξοδος θα οδηγηθεί στον εναλλάκτη.μπερδευτηκα εδω, η κοινη εξοδος του ΤΑΦ να τροφοδοτει τον εναλλακτη λες? Γιατι αυτο, ο εναλλακτης να αναθερμαινει θελω, ενω τον αερα για καυση θα τον δωσω ολον απο επανω να κανει αεροκουρτινα. Επισης οπως ειπα δεν θα σφραγισει απολυτα η πορτα οποτε θα τραβαει αερα η εστια κ εσωτερικο. Για τον εσωτερικό αέρα μια είσοδος από το πλάι, τουλάχιστον φ140, νομίζω ότι είναι απαραίτητη. Με αυτόν τον τρόπο το τζάκι θα λειτουργεί σωστά σε όλες τις συνθήκες. Είτε με ανοιχτό είτε με κλειστό τον εναλλάκτη, καλύπτοντας όλες τις περιπτώσεις.

Ο εναλλακτης ειμαι σιγουρος (επειδη ειναι το αλλο φυσικης ροης) οτι θα δουλευει συνεχως στο φουλ.
Αυτο που με νοιαζει ειναι κυριως να κανω τις λιγοτερες τρυπες στ επενδυση, οποτε σκεφτομαι..1. μια μονο στην πετρα κατω (αυτη για τροφοδοσια-αναθερμανση φυσικης ροης, 20χ20 εκ θα φτασει? η πετρα ειναι ενα ζητημα και φοβαμαι μην κανω ζημια) 2. μια τρυπα εξω χαμηλα ιδια 20χ20 εκ που στ περσιδα της θα εχει ενα σπιραλ Φ100 να δινει αερα στ εστια για καυση και η υπολοιπη διατομη ελευθερη να τραβα οσο αερα θελει ο χωρος.. 3. Ο εναλλακτης γινεται να εχει αναροφηση δικη του κατω δεξια του τζακιου απο μεσα (δινει χωρο και ευτυχως ειναι τουβλο), καπως ετσι καταληγω, η εσωτερικη τρυπα στην μεση για αναθερμανση φυσικης ροης ομως θα φτασει αν ειναι 20χ20 εκ? Κολλησα λιγο εδω, γιατι αφ ενος δεν βγαζει (απ οτι μου ειπαν) αρκετο αερα ψηλα οταν καιει (ενω εχει ανοιγμα εξω κατω και 2 μεσα ψηλα) κ αφ εταιρου οταν παω να το κανω δεν ξερω τι θα συναντησω, ενω εγω πρεπει να εχω τα στομια τ περσιδων ηδη ετοιμα. Σ ευχαριστω για τ γνωμες, οσο το συζηταω τοσο το κλωσαω στ μυαλο κ εμπεδωνω πραγματα.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Στελιος1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107555 από Stavrax
Σε αυτήν την δημοσίευση έχω κάνει ένα σχήμα με τον τρόπο που σου έχω περιγράψει. Όταν είναι σε λειτουργία το βεντυλατέρ τραβάει κυρίως εσωτερικό αέρα συν τον εξωτερικό που φεύγει είτε από τις χαραμάδες είτε από την καμινάδα. Περισσότερο εξωτερικό δεν μπορεί να βάλει καθώς δεν έχει την δυνατότητα να μεταβάλλει την πίεση, παρά μόνο ελάχιστα. Όταν είναι σβηστό, μέσω του ταφ, ανανεώνεται ο αέρας που φεύγει από το σπίτι (καύση, χαραμάδες) καθώς και πάλι η ισορροπία της πίεσης έσω/έξω το επιβάλλει.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107559 από Στελιος1

Stavrax έγραψε: Σε αυτήν την δημοσίευση έχω κάνει ένα σχήμα με τον τρόπο που σου έχω περιγράψει. Όταν είναι σε λειτουργία το βεντυλατέρ τραβάει κυρίως εσωτερικό αέρα συν τον εξωτερικό που φεύγει είτε από τις χαραμάδες είτε από την καμινάδα. Περισσότερο εξωτερικό δεν μπορεί να βάλει καθώς δεν έχει την δυνατότητα να μεταβάλλει την πίεση, παρά μόνο ελάχιστα. Όταν είναι σβηστό, μέσω του ταφ, ανανεώνεται ο αέρας που φεύγει από το σπίτι (καύση, χαραμάδες) καθώς και πάλι η ισορροπία της πίεσης έσω/έξω το επιβάλλει.




Καταλαβα τωρα τι λες, οχι ο εναλλακτης θα τραβα αερα απο μεσα σαν ανεξαρτητο κυκλωμα και δεν θα εχει σχεση με πιεσεις τ χωρου κτλ, αυτα θα τα αναλλαβουν οι αλλες εισοδοι- εξοδοι ωστε ειτε υπαρχει η δεν υπαρχει ρευμα (ΔΕΗ) τ τζακι να δουλευει. Την μικροτερη δυνατη διασταση περσιδας εισοδου αναθερμανσης φυσικης ροης ψαχνω τωρα, ποια να ειναι? 20χ20 εκ η 20χ30 το πολυ ισως ρισκαρωντας να μπορει να γινει, ακομα κ αν δεν φτασει η ποσοτητα ο εναλλακτης θα δημιουργει μια διαφορα θερμικου δυναμικου (την ανοδικη πορεια τ θερμοτητας θα την ενισχυει δημιουργωντας θερμοκρασιακη διαφορα) και θα αποδιδει νομιζω τ συστημα. Το καλο οπως ειπα παραπανω ειναι οτι το σπιτι δεν εχει απαιτησεις, οπως και οι ιδιοκτητες (εχουν αεριο και θελουν να καψουν αντι για εναν που εκαιγαν σε απλο τζακι, 3 τονους ξυλα). Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το γιατι να μην βγαζει ζεστο αερα επανω ενω τα ανοιγματα υπαρχουν και το τζακι δεν καπνιζε, τραβουσε..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gstratos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107563 από Stavrax
Γιατί δεν είχε είσοδο από το εσωτερικό του σπιτιού και δεν μπορούσε να γίνει ανακυκλοφορία. Έτσι ο αέρας που κυκλοφορούσε ήταν ίσος σε όγκο με τον αέρα που έφευγε από το σπίτι μέσω της καμινάδας και των απωλειών. Είχε δηλαδή πολύ μικρή ροή και σε μεγαλύτερη θερμοκρασία καθώς έμενε περισσότερη ώρα στον θερμοθάλαμο. Η ισορροπία της πίεσης υπερισχύει όλων των υπόλοιπων φαινομένων.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107595 από Στελιος1

Stavrax έγραψε: Γιατί δεν είχε είσοδο από το εσωτερικό του σπιτιού και δεν μπορούσε να γίνει ανακυκλοφορία. Έτσι ο αέρας που κυκλοφορούσε ήταν ίσος σε όγκο με τον αέρα που έφευγε από το σπίτι μέσω της καμινάδας και των απωλειών. Είχε δηλαδή πολύ μικρή ροή και σε μεγαλύτερη θερμοκρασία καθώς έμενε περισσότερη ώρα στον θερμοθάλαμο. Η ισορροπία της πίεσης υπερισχύει όλων των υπόλοιπων φαινομένων.


Και τα υπολοιπα φαινομενα ρυθμιζουν την ισορροπια της πιεσης, οταν λεω οτι το κλιμακοστασιο σε μια οικοδομη πιθανοτατα ανταγωνιζεται την καπνοδοχο γιατι δεν το καταλαβαινει κανεις? Φυσικα κ εχεις δικιο, αλλα.. 200-300 κυβικα η καπνοδοχος σε ανοιχτο τζακι τα πεταει ανετα εξω, δεν τα ενιωθε? Η εστια ειναι καθισμενη σε τουβλα και εξωτερικα η επενδυση ειναι με χτιστη πετρα και δεν μπορω να δω, καμια πατατα θα κρυβει εκει μεσα. Θα κανω την κατω εσωτερικη περσιδα 20χ30 εκ,η πλευρα ειναι νοτια και αποκειεται να εχει περιεργα ρευματα που να επηρεασουν τις μεσα-εξω περσιδες. Ειναι τριπλευρο και η εταζερα του δεν χωραει συρομενη πορτα, ανοιγομενη δεν ηθελαν κ ετσι καταλληξαμε να τροποποιησω μια ισια που εχω ιδιας μαρκας και χωραει εκει ωστε να σωθει η εταζερα και να παρω πισω αυτην που θα βγαλουμε, οποτε την φτιαχνω με την ησυχια μου, το βραδακι θα δειξω μερικες φωτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ