Kratki Oliwia 18kW by caftis

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130482 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis

eightball2020 έγραψε:

caftis έγραψε: Αυτός που έχω εγώ είναι με φυσική ροή χωρίς βεντιλατερ.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βοηθάει,γιατι ο Αστερης κάπου έλεγε ότι ένας εναλλακτης με φυσικη ροή σε θερμοθάλαμο δεν κερδίζεις κατι,διοτι είναι σαν να προσπαθεις να αυξήσεις την ήδη αυξημένη θερμοκρασία που υπάρχει εντος του θερμοθαλάμου. Εσυ είσαι ικανοποιημένος, βεβαια έχεις και εστία 18kw οποτε για να το συγκρίνεις θα πρέπει να δούμε πολλες παραμέτρους,εσυ τι λες?

Ο Αστέρης έγραφε για άλλου τύπου εναλλάκτη. Αυτόν τον inox που μοιάζει με καζάνι κι έχει μια είσοδο Φ100, που συνδέεται το βεντιλατέρ και δυο εξόδους. Ο εναλλάκτης που έχει βάλει ο Τάκης είναι από μαύρο χάλυβα με αυτιά μεγαλώνοντας την επιφάνεια εναλλαγής ενώ ταυτόχρονα λόγω της μεγαλύτερης θερμικής αγωγιμότητας του μαύρου χάλυβα από το inox δίνει περισσότερη θερμότητα στον θερμοθάλαμο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130485 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ένας εναλλάκτης με βεβιασμένη ροή καταστρέφει τον ελκυσμό της καμινάδας + δημιουργεί πίσσα ...αρκετά επικίνδυνη !!!αντίθετα ο φυσικής ροής δε δημιουργεί τέτοια προβλήματα και σου δίνει απο 1-4% κέρδος απο τις απώλειες του τζακιού !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130550 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Ο Αστέρης έγραφε για άλλου τύπου εναλλάκτη. Αυτόν τον inox που μοιάζει με καζάνι κι έχει μια είσοδο Φ100, που συνδέεται το βεντιλατέρ και δυο εξόδους. Ο εναλλάκτης που έχει βάλει ο Τάκης είναι από μαύρο χάλυβα με αυτιά μεγαλώνοντας την επιφάνεια εναλλαγής ενώ ταυτόχρονα λόγω της μεγαλύτερης θερμικής αγωγιμότητας του μαύρου χάλυβα από το inox δίνει περισσότερη θερμότητα στον θερμοθάλαμο.[/quote]




Και ποιος μας απαγορευει να ειναι το μεσα μπουρι του εναλλακτη απο μαυρη λαμαρινα?
Υγρασια και πισσες εκει ειναι αδυνατον να δημιουργηθουν και αυτο το δειχνει και η πραξη, παρα πολλοι εχουν βαλει ακουσατε κανεναν ΚΑΤΟΧΟ να λεει για τετοιο προβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130552 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Κανείς δεν το απαγορεύει, αυτοί όμως που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι με ινοξ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135244 από kdimitris80
Απαντήθηκε από kdimitris80 στο θέμα Kratki Oliwia 18kW by caftis

caftis έγραψε:

Tο κενο που εχεις αφησει μεταξυ ιζολ και πατωματος δεν θα μονωθει?Επειδη δεν βλεπω την τελικη κατασκευη του θερμοθαλαμου.Αν βαζαμε και στο πατωμα ιζολ δεν θα ηταν καλυτερα?Γνωριζω οτι ο ζεστος αερας ανεβαινει προς τα πανω αλλα δεν θα ηταν καλυτερα?Επισης τι διαστασεις ειναι η περσιδα που εχεις στο παταρακι?Εχεις βαλει διπλη μονωση ιζολ και αν ναι,γιατι???
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by kdimitris80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135245 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Kratki Oliwia 18kW by caftis
Το κενό δεν το έχω μονώσει γιατί εχω δημιουργήσει στο πίσω μέρος μια δίοδο για τον αέρα ανάμεσα σε ιζολ και τοίχο.Εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο ξεκίνα απο κάτω, τώρα στο δάπεδο μην βάλεις ίζολ.Στο πατάρι δεν εχω βάλει ίζολ έχω βάλει ορυκτοβαμβακα και για περσίδα εχω βάλει 2 μια δεξια και μια αριστερά 20×10.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ