LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54901 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

!storm! έγραψε: Καταρχήν θα ήταν χρήσιμο να ανεβάσεις και φωτό απο την κατασκευή αν υπάρχουν.Οι δύο περσίδες που βγαίνουν στη φούσκα και συνδέονται με την κασέτα για μένα χρειάζονται για να μην τρώς όλη τη ζέστη στη μούρη όταν κάθεσαι κοντά στο τζάκι από τις μπροστινές εξόδους της κασέτας.Οσο για την φούσκα ο κατασκευαστής το γράφει στο εγχειρίδιο ότι χρειάζεται μόνωση με πετροβάμβακα και απαραίτητα περσίδα εκτόνωσης ψηλά.Ετσι θα κερδίσεις αρκετό ζεστό αέρα φυσικής ροής.Οπως επίσης θέλει πολύ καλή μόνωση μεταξύ τής καμινάδας ινοξ και της τρύπας στο ταβάνι.Τώρα όσον αφορά τον αέρα καλώς τον έχει φέρει κάτω απο την εστία γιατί ετσι και θα ψύχεις την κασέτα και θα έχεις περισσότερο ζεστό αέρα απο την περσίδα εκτόνωσης.Τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεσαι έξτρα βεντιλατέρ.Αν προσέξεις στην πρώτη σελίδα ΄το βίντεο που έβαλα θα δείς ότι και αρκετή ροή αέρα βγαίνουν απο τις δύο περσίδες χαμηλά στη φούσκα και μάλιστα με τα βεντιλατέρ στην πρώτη σκάλα χωρίς ιδιαίτερα μεγάλη φωτιά αλλά δές και τον αέρα που βγαίνει απο την εκτόνωση ψηλά.Νομίζω ότι με μία καλή εγκατάσταση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.


Μιλαμε για 65 τ.μ. με 3μ. μεσω ορο υψος και εσωτερικη σκαλα. Τα βεντιλατερ που εχει οπως οι περισσοτερες κασετες, να φανταστεις οταν απομακρυνθεις λιγο απ'το τζακι ουτε καν καταλαβαινεις το αερα που βγαζουν, με την σκαλα στο 5. Αν και καυτος δεν εχουν την δυναμη να τον φθασουν μεχρι την αλλη ακρη που ειναι η κουζινα. Αν σκεφτεις λογικα στον ιδιο χωρο υπαρχει ενα αιρ κοντισιον 24αρι. Μολις το αναψω ακομα και στο χαμηλο τον ζεσταινει αμεσως τον χωρο. Ο αερας ειναι σχεδον χλιαρος και σε χτυπαει στα 5 μετρα απεναντι απο αυτο. Λεω λοιπον οτι λογω του ογκου που πρεπει να καλυφθει ενα πιο δυνατο βεντιλατερ σε συνδυασμο με τις 3 περσιδες οπως εχεις εσυ θα κανει δουλεια. Μονωση ακριβως πανω απο την κασετα δεν ξερω αν λεγεται φουσκα αυτο εκανε, οπως και γυρω απο το τζακι. Αναμεσα στην καμιναδα και στο ταβανι που μου λες σε μενα δεν μπορει να γινει γιατι ολη η κατασκευη προεξεχει απο το σπιτι σαν να κρεμεται δηλαδη και απο ενα σημειο και μετα βγαινει σκετη η ινοξ καμιναδα μεσα απο την οποια εχει περαστει αλλη λογω της νεας εγκαταστασης. Ανεβαζω και φωτο για να καταλαβεις καλυτερα. Παντως αυτες τις μερες που κανει κρυο και την δουλευα στην τσιτα μετα βιας να παει στους 18 βαθμους.

Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε



Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε



Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55088 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!
Φίλε dim_73 να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Η συγκεκριμένη κασέτα σύμφωνα με τον κατασκευαστή μπορεί να καλύψει ένα χώρο περίπου 90-100τ.μ οπότε ενα χώρο 65 τ.μ ενιαίο που είναι ο δικό σου νομίζω ότι τον καλύπτει άνετα.Τώρα τα δύο ενσωματωμένα βεντιλατέρ που έχει η κασέτα βγάζουν αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 200-230 κυβικά αέρα δεν είναι πολύ αλλά ούτε και λίγο.Το δικό μου σπίτι είναι 90 τ.μ και ο ενιαίος χώρος πού έχω το τζάκι είναι 55 τ.μ .Χωρίς να το τσιτώνω μου βγάζει 23-24 βαθμούς στήν σαλονοτραπεζαρία και 21c στα δωμάτια.Το σπίτι ειναι πολύ καλά μονωμένο.Τώρα για τη για την μόνωση της φούσκας και γιά τούς αεραγωγούς πάνω σε αυτήν σου στέλνω μιά διεύθυνση για να δείς τις φωτο της εγκατάστασης. Και το τελευταίο και ποιό σημαντικό που αναφέρεις είναι ότι έχει περαστεί η καινούργια καμινάδα μέσα απο την παλιά. Εχουν μονωθεί καλά μεταξύ τους ώστε να μην υπάρχει διάκενο και περνάει ο αέρας απο το κενό ; γιατί τότε εχεις μεγάλες απώλειες απο εκεί.
www.thermochoros.gr/index.php?cPath=90

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57525 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

!storm! έγραψε: Φίλε dim_73 να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Η συγκεκριμένη κασέτα σύμφωνα με τον κατασκευαστή μπορεί να καλύψει ένα χώρο περίπου 90-100τ.μ οπότε ενα χώρο 65 τ.μ ενιαίο που είναι ο δικό σου νομίζω ότι τον καλύπτει άνετα.Τώρα τα δύο ενσωματωμένα βεντιλατέρ που έχει η κασέτα βγάζουν αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 200-230 κυβικά αέρα δεν είναι πολύ αλλά ούτε και λίγο.Το δικό μου σπίτι είναι 90 τ.μ και ο ενιαίος χώρος πού έχω το τζάκι είναι 55 τ.μ .Χωρίς να το τσιτώνω μου βγάζει 23-24 βαθμούς στήν σαλονοτραπεζαρία και 21c στα δωμάτια.Το σπίτι ειναι πολύ καλά μονωμένο.Τώρα για τη για την μόνωση της φούσκας και γιά τούς αεραγωγούς πάνω σε αυτήν σου στέλνω μιά διεύθυνση για να δείς τις φωτο της εγκατάστασης. Και το τελευταίο και ποιό σημαντικό που αναφέρεις είναι ότι έχει περαστεί η καινούργια καμινάδα μέσα απο την παλιά. Εχουν μονωθεί καλά μεταξύ τους ώστε να μην υπάρχει διάκενο και περνάει ο αέρας απο το κενό ; γιατί τότε εχεις μεγάλες απώλειες απο εκεί.
www.thermochoros.gr/index.php?cPath=90


Ευχαριστω για την διευθυνση. Οι φωτο ειναι πολυ κατατοπιστικες. Μονο σε μενα προφανως ειναι καπως δυσκολο να γινει η ιδια διαδικασια τοποθετησης, γι'αυτο μαλλον επελεξε ο μαστορας να την αποφυγει. Πανω απο το τζακι εχει γυψοσανιδα και πισω απο την γυψοσανιδα εχει τοιχο. Οποτε για να κανει τις μονωσεις και να βγαλει αεραγωγους πρεπει εκτος απ'την γυψοσανιδα να σπασει και τον τοιχο. Μονωση μεταξυ των δυο καμιναδων δεν εκανε. Οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται γιατι ειναι μονωμενη η υπαρχουσα καμιναδα. Δηλαδη η καινουργια ξεκινωντας απ'το τζακι ανεβαινει σκετη μεσα απο την χτιστη καμιναδα μεχρι που βρισκει την μεγαλη ανοξειδωτη η οποια εχει διπλα τοιχωματα με μονωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57636 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

dim_73 έγραψε:

!storm! έγραψε: Φίλε dim_73 να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Η συγκεκριμένη κασέτα σύμφωνα με τον κατασκευαστή μπορεί να καλύψει ένα χώρο περίπου 90-100τ.μ οπότε ενα χώρο 65 τ.μ ενιαίο που είναι ο δικό σου νομίζω ότι τον καλύπτει άνετα.Τώρα τα δύο ενσωματωμένα βεντιλατέρ που έχει η κασέτα βγάζουν αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 200-230 κυβικά αέρα δεν είναι πολύ αλλά ούτε και λίγο.Το δικό μου σπίτι είναι 90 τ.μ και ο ενιαίος χώρος πού έχω το τζάκι είναι 55 τ.μ .Χωρίς να το τσιτώνω μου βγάζει 23-24 βαθμούς στήν σαλονοτραπεζαρία και 21c στα δωμάτια.Το σπίτι ειναι πολύ καλά μονωμένο.Τώρα για τη για την μόνωση της φούσκας και γιά τούς αεραγωγούς πάνω σε αυτήν σου στέλνω μιά διεύθυνση για να δείς τις φωτο της εγκατάστασης. Και το τελευταίο και ποιό σημαντικό που αναφέρεις είναι ότι έχει περαστεί η καινούργια καμινάδα μέσα απο την παλιά. Εχουν μονωθεί καλά μεταξύ τους ώστε να μην υπάρχει διάκενο και περνάει ο αέρας απο το κενό ; γιατί τότε εχεις μεγάλες απώλειες απο εκεί.
www.thermochoros.gr/index.php?cPath=90


Ευχαριστω για την διευθυνση. Οι φωτο ειναι πολυ κατατοπιστικες. Μονο σε μενα προφανως ειναι καπως δυσκολο να γινει η ιδια διαδικασια τοποθετησης, γι'αυτο μαλλον επελεξε ο μαστορας να την αποφυγει. Πανω απο το τζακι εχει γυψοσανιδα και πισω απο την γυψοσανιδα εχει τοιχο. Οποτε για να κανει τις μονωσεις και να βγαλει αεραγωγους πρεπει εκτος απ'την γυψοσανιδα να σπασει και τον τοιχο. Μονωση μεταξυ των δυο καμιναδων δεν εκανε. Οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται γιατι ειναι μονωμενη η υπαρχουσα καμιναδα. Δηλαδη η καινουργια ξεκινωντας απ'το τζακι ανεβαινει σκετη μεσα απο την χτιστη καμιναδα μεχρι που βρισκει την μεγαλη ανοξειδωτη η οποια εχει διπλα τοιχωματα με μονωση.


Αυτό που θέλω να σου πώ για την καμινάδα είναι εάν η καινούργια καμινάδα κούμπωσε με την παλιά στο σημείο που βρίσκει η μία την άλλη ή υπάρχει κενό στο σημείο που περναει η καινούργια στην παλιά ; Το συγκεκριμένο σημείο πρέπει να μονωθεί δηλαδή να το στουμπώσει με κεραμοβάμβακα ή κάποιο άλλο υλικό διαφορετικά θα έρχεται κρύος αέρας απο την καμινάδα και θα σου κρυώνει την εστία με αποτέλεσμα να μην έχεις ζέστη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57992 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

!storm! έγραψε:

dim_73 έγραψε:

!storm! έγραψε: Φίλε dim_73 να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Η συγκεκριμένη κασέτα σύμφωνα με τον κατασκευαστή μπορεί να καλύψει ένα χώρο περίπου 90-100τ.μ οπότε ενα χώρο 65 τ.μ ενιαίο που είναι ο δικό σου νομίζω ότι τον καλύπτει άνετα.Τώρα τα δύο ενσωματωμένα βεντιλατέρ που έχει η κασέτα βγάζουν αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 200-230 κυβικά αέρα δεν είναι πολύ αλλά ούτε και λίγο.Το δικό μου σπίτι είναι 90 τ.μ και ο ενιαίος χώρος πού έχω το τζάκι είναι 55 τ.μ .Χωρίς να το τσιτώνω μου βγάζει 23-24 βαθμούς στήν σαλονοτραπεζαρία και 21c στα δωμάτια.Το σπίτι ειναι πολύ καλά μονωμένο.Τώρα για τη για την μόνωση της φούσκας και γιά τούς αεραγωγούς πάνω σε αυτήν σου στέλνω μιά διεύθυνση για να δείς τις φωτο της εγκατάστασης. Και το τελευταίο και ποιό σημαντικό που αναφέρεις είναι ότι έχει περαστεί η καινούργια καμινάδα μέσα απο την παλιά. Εχουν μονωθεί καλά μεταξύ τους ώστε να μην υπάρχει διάκενο και περνάει ο αέρας απο το κενό ; γιατί τότε εχεις μεγάλες απώλειες απο εκεί.
www.thermochoros.gr/index.php?cPath=90[/quot
Ευχαριστω για την διευθυνση. Οι φωτο ειναι πολυ κατατοπιστικες. Μονο σε μενα προφανως ειναι καπως δυσκολο να γινει η ιδια διαδικασια τοποθετησης, γι'αυτο μαλλον επελεξε ο μαστορας να την αποφυγει. Πανω απο το τζακι εχει γυψοσανιδα και πισω απο την γυψοσανιδα εχει τοιχο. Οποτε για να κανει τις μονωσεις και να βγαλει αεραγωγους πρεπει εκτος απ'την γυψοσανιδα να σπασει και τον τοιχο. Μονωση μεταξυ των δυο καμιναδων δεν εκανε. Οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται γιατι ειναι μονωμενη η υπαρχουσα καμιναδα. Δηλαδη η καινουργια ξεκινωντας απ'το τζακι ανεβαινει σκετη μεσα απο την χτιστη καμιναδα μεχρι που βρισκει την μεγαλη ανοξειδωτη η οποια εχει διπλα τοιχωματα με μονωση.


Αυτό που θέλω να σου πώ για την καμινάδα είναι εάν η καινούργια καμινάδα κούμπωσε με την παλιά στο σημείο που βρίσκει η μία την άλλη ή υπάρχει κενό στο σημείο που περναει η καινούργια στην παλιά ; Το συγκεκριμένο σημείο πρέπει να μονωθεί δηλαδή να το στουμπώσει με κεραμοβάμβακα ή κάποιο άλλο υλικό διαφορετικά θα έρχεται κρύος αέρας απο την καμινάδα και θα σου κρυώνει την εστία με αποτέλεσμα να μην έχεις ζέστη.


Η εγκατασταση της καμιναδας εγινε οπως την περιγραφω παραπανω, χωρις καμια μονωση δηλαδη, παρα μονο εκει που τελειωνει και μπαινει το περιστρεφομενο καπελο, στουμπωσε μερικα κομματια πετροβαμβακα. Αερας απο αλλου δεν νομιζω οτι μπορει να μπει, εκτος απ'το σημειο που ειχε το παλιο τζακι, δηλαδη κατω απο εκει που ηταν η σχαρα και το δοχειο της σταχτης, αλλα αυτο οπως ειπες και εσυ ειναι καλο για να μην υπερθερμενετε η κασετα.
Τελικα για να γινει σωστη δουλεια πρεπει να γκρεμισεις ολο τον τοιχο πανω απ'το τζακι, να γινουν κανονικα οι μονωσεις και να μπουν οι αεραγωγοι, πραγμα που δεν εγινε για να αποφυγουμε τα χαλασματα. Αλλα αν ηξερα οτι θα ειχα προβλημα με την αποδοση θα τα χαλουσα. Τωρα παμε για σπασιμο απο την εξω μερια για να μπει το εξτρα βεντιλατερ και σπασιμο απο μεσα σε ενα σημειο απο οτι μου ειπε για τους αεραγωγους.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dim_73.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67165 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

dim_73 έγραψε:

!storm! έγραψε: Καταρχήν θα ήταν χρήσιμο να ανεβάσεις και φωτό απο την κατασκευή αν υπάρχουν.Οι δύο περσίδες που βγαίνουν στη φούσκα και συνδέονται με την κασέτα για μένα χρειάζονται για να μην τρώς όλη τη ζέστη στη μούρη όταν κάθεσαι κοντά στο τζάκι από τις μπροστινές εξόδους της κασέτας.Οσο για την φούσκα ο κατασκευαστής το γράφει στο εγχειρίδιο ότι χρειάζεται μόνωση με πετροβάμβακα και απαραίτητα περσίδα εκτόνωσης ψηλά.Ετσι θα κερδίσεις αρκετό ζεστό αέρα φυσικής ροής.Οπως επίσης θέλει πολύ καλή μόνωση μεταξύ τής καμινάδας ινοξ και της τρύπας στο ταβάνι.Τώρα όσον αφορά τον αέρα καλώς τον έχει φέρει κάτω απο την εστία γιατί ετσι και θα ψύχεις την κασέτα και θα έχεις περισσότερο ζεστό αέρα απο την περσίδα εκτόνωσης.Τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεσαι έξτρα βεντιλατέρ.Αν προσέξεις στην πρώτη σελίδα ΄το βίντεο που έβαλα θα δείς ότι και αρκετή ροή αέρα βγαίνουν απο τις δύο περσίδες χαμηλά στη φούσκα και μάλιστα με τα βεντιλατέρ στην πρώτη σκάλα χωρίς ιδιαίτερα μεγάλη φωτιά αλλά δές και τον αέρα που βγαίνει απο την εκτόνωση ψηλά.Νομίζω ότι με μία καλή εγκατάσταση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dim_73.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ