LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51832 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

dim_73 έγραψε:

!storm! έγραψε: Τελευταίο άναμμα χθές το απόγευμα απο τις 18.30 μέχρι τις 02.30 το πρωί.Κατανάλωση ξύλων περίπου 15 κιλά.Θερμοκρασία χώρου απο 20 βαθμούς ανέβηκε στούς 24c.Εξωτερική θερμοκρασία περίπου 14c.Ακόμη δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα γιατί δεν πιάσανε τα κρύα αλλά αρχίζει και μου αρέσει.


Παιδια και γω τελικα εβαλα την ιδια κασετα σε ενιαιο χωρο 65τ.μ. με εσωτερικη σκαλα που παει στα υπνοδωματια σε σχετικα καλα μονωμενο σπιτι και δεν μπορω να πω οτι ζεσταινει ανετα τον χωρο. Πρεπει να το δουλευω συνεχεια στην τσιτα, φωτια και βεντιλατερ για να παει στους 19.5 βαθμους με εξωτερικη 5-6-7. Ο μαστορας που μου την τοποθετησε δεν εβγαλε καθολου περσιδες και βγαζει αερα μονο απο αυτες που εχει η κασετα. Τωρα σκεφτομαι να βαλω το εξτρα βεντιλατερ μηπως και ανεβασω λιγο την αποδοση. Το εχει βαλει κανεις να μου πει την γνωμη του και πως μπαινει? Ο τζακας που ρωτησε στον τεχνικο της αντιπροσωπειας του ειπε οτι δεν μπαινει σε κασετα γιατι οταν βιδωθει απο κατω μετα δεν θα μπαινει η κασετα και πρεπει να χαλασεις την επενδυση.


Καταρχήν ο μάστορας για να τοποθετεί κασέτα της nordica ή άλλης εταιρείας πρέπει να έχει διαβάσει της οδηγίες που δίνει ο κατασκευαστής, και μάλλον ο συγκεκριμένος όπως και άλλοι ξερόλες σαν και αυτόν ούτε που μπαίνουν στην διαδικασία αυτή. Σου επισυνάπτω το pdf με της οδηγίες του κατασκευαστή και εκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες .Πρόσεξε την εικόνα 14 και διάβασε όλες της οδηγίες.

www.jnet.gr/energ/pdf/nordica70gr.pdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53060 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!
Μήπως υπάρχει και το αντίστοιχο φυλλάδιο σε pdf στα Ελληνικα για τα μοντέλα La Nordica insert crystal?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53072 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

Pamino έγραψε: Μήπως υπάρχει και το αντίστοιχο φυλλάδιο σε pdf στα Ελληνικα για τα μοντέλα La Nordica insert crystal?


Ναι υπάρχει με την πρώτη ευκαιρία θα το ανεβάσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53120 από geo.hatzel
Απαντήθηκε από geo.hatzel στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!
καλημέρα,

είπα να μην ανοίξω καινούργιο ποστ, μιας και το τζάκι μου είναι αντιγραφή της περίπτωσης του storm,
τον οποίο και ευχαριστώ για τις πληροφορίες του (πήρα ίδια κασέτα και ίδιο συνεργείο εγκατάστασης).

ήθελα να ζεστάνω ένα καθιστικό 50τμ στην Ανω Γλυφάδα σε διαμέρισμα 2ου ορόφου
(τριόροφης πολυκατοικίας) με καλή μόνωση (όταν έξω έχει 10 βαθμούς, μέσα έχει 18).
στον ίδιο χώρο υπάρχει ένα κλιματιστικό inverter 24btu το οποίο ζεσταίνει μια χαρά.

οι λόγοι που βάλαμε την κασέτα :
1. ανεξαρτησία από την δεη/πετρέλαιο
2. οικονομία στα ξυλα
3. να αποφύγουμε την κάπνα μέσα στο σπίτι
4. ομοιόμορη θέρμανση στον χώρο

όπως είπα και πριν, είναι φωτοτυπία της περίπτωσης του storm,
μόνο που σε εμένα δεν μπήκε καθόλου πετροβάμβακας,
απλώς σοβαντίστηκε με γύψο και ασβέστη η φούσκα εσωτερικά και
ταπώθηκε η φούσκα 20 πόντους πριν το ταβάνι.

από το πρώτο άναμμα έχω πολύ καλές εντυπώσεις, φυσικά μυρωδιά από μαντέμι στην αρχή που έκαιγε πιο δυνατά (από 14:00-20:00),
αλλά όταν στην συνέχεια έκαιγε χαμηλά, δεν είχαμε καθόλου μυρωδιές.
στις 22:00 μάλιστα βάλαμε μόνο μια μπρικέτα, η οποία έκαιγε για 1,5 ώρα και δεν πέσαμε κάτω από 24 βαθμούς μέχρι τις 24:00.
εντυπωσιακός ο έλεγχος της καύσης από τους σχετικός μοχλούς.
οι ανεμιστήρες δεν μου φάνηκαν ενοχλητικοί αν και τη πιο πολύ ώρα τους είχαμε σβηστούς.
το τζάκι μπορούμε να το πλησιάσουμε σε αντίθεση με πριν όταν ήταν ανοιχτό,
καίει μόνο η ίδια η συσκευή και ο αέρας που βγαίνει από το πάνω μέρος.

όπως είπε και ο storm ο θερμοθάλαμος για την φυσική ροή ροή είναι απαραίτητος,
πιο πολύς ζεστός αέρας βγαίνει από εκεί παρά από τα βαντιλατέρ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53148 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

geo.hatzel έγραψε: καλημέρα,

είπα να μην ανοίξω καινούργιο ποστ, μιας και το τζάκι μου είναι αντιγραφή της περίπτωσης του storm,
τον οποίο και ευχαριστώ για τις πληροφορίες του (πήρα ίδια κασέτα και ίδιο συνεργείο εγκατάστασης).

ήθελα να ζεστάνω ένα καθιστικό 50τμ στην Ανω Γλυφάδα σε διαμέρισμα 2ου ορόφου
(τριόροφης πολυκατοικίας) με καλή μόνωση (όταν έξω έχει 10 βαθμούς, μέσα έχει 18).
στον ίδιο χώρο υπάρχει ένα κλιματιστικό inverter 24btu το οποίο ζεσταίνει μια χαρά.

οι λόγοι που βάλαμε την κασέτα :
1. ανεξαρτησία από την δεη/πετρέλαιο
2. οικονομία στα ξυλα
3. να αποφύγουμε την κάπνα μέσα στο σπίτι
4. ομοιόμορη θέρμανση στον χώρο

όπως είπα και πριν, είναι φωτοτυπία της περίπτωσης του storm,
μόνο που σε εμένα δεν μπήκε καθόλου πετροβάμβακας,
απλώς σοβαντίστηκε με γύψο και ασβέστη η φούσκα εσωτερικά και
ταπώθηκε η φούσκα 20 πόντους πριν το ταβάνι.

από το πρώτο άναμμα έχω πολύ καλές εντυπώσεις, φυσικά μυρωδιά από μαντέμι στην αρχή που έκαιγε πιο δυνατά (από 14:00-20:00),
αλλά όταν στην συνέχεια έκαιγε χαμηλά, δεν είχαμε καθόλου μυρωδιές.
στις 22:00 μάλιστα βάλαμε μόνο μια μπρικέτα, η οποία έκαιγε για 1,5 ώρα και δεν πέσαμε κάτω από 24 βαθμούς μέχρι τις 24:00.
εντυπωσιακός ο έλεγχος της καύσης από τους σχετικός μοχλούς.
οι ανεμιστήρες δεν μου φάνηκαν ενοχλητικοί αν και τη πιο πολύ ώρα τους είχαμε σβηστούς.
το τζάκι μπορούμε να το πλησιάσουμε σε αντίθεση με πριν όταν ήταν ανοιχτό,
καίει μόνο η ίδια η συσκευή και ο αέρας που βγαίνει από το πάνω μέρος.

όπως είπε και ο storm ο θερμοθάλαμος για την φυσική ροή ροή είναι απαραίτητος,
πιο πολύς ζεστός αέρας βγαίνει από εκεί παρά από τα βαντιλατέρ.



Μια μικρή συμβουλή σχετικά με τους ανεμιστήρες έγραψες ότι κλεινής νομίζω ότι δεν πρέπει γιατί ανεβάζει μεγάλες
θερμοκρασίες το διαπίστωσα στην δίκη κασέτα την 80 που έχω τοποθέτηση θερμόμετρο,όταν κλείνω τους ανεμιστήρες
ανεβαίνει πάρα πολύ γρήγορα και πάρα πολύ ψηλά η θερμοκρασία της εστίας.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53158 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!
Κανονικά δεν θα έπρεπε να σας αφήνει να κλείνετε την πρώτη σκάλα ποτέ. Κασέτα πήρατε, όχι foyer, την θέλει την ροή για την υγεία της...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ