LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45439 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

geo.hatzel έγραψε: !storm, επειδή δεν μπορώ να το δω στις φωτογραφίες,

1. έχεις κάνει τρύπα μέσα από το τζάκι, στα πυρότουβλα, για είσοδο αέρα κάτω από την σταχτοθήκη της κασέτας για τον πρωτογενή αέρα, σωστά;

2. ο αέρας που βγαίνει από την πάνω περσίδα (και μπαίνει υποθέτω στο σπίτι από το άσπρο στρογγυλό αριστερά από το τζάκι σου όπως το κοιτάμε), πως περνάει από το δωμάτιο μέσα στην φούσκα;

ευχαριστώ.

Τρύπα δεν έκανα στην εστία γιατί είχα μπετό κάτω απο τα πυρότουβλα και προτίμησα να το αποφύγω. Ετσι έφερα αέρα απο το πλάι δίπλα απο την εστία .Αλλά και με αυτό τον τρόπο παίρνει αέρα η εστία.Αυτό που δεν χρειάζεται σίγουρα για όσους έχουν πυρότουβλα είναι να μήν μονώσουν με πετροβάμβακα πίσω και πλάι απο την κασέτα γιατί δεν θα αερίζεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47024 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!
Εδώ θα δeίτε το manual για nordica 70 ventilato

www.jnet.gr/energ/pdf/nordica70gr.pdf
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by !storm!.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geo.hatzel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47119 από geo.hatzel
Απαντήθηκε από geo.hatzel στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!
καλημέρα !storm, πολυ χρήσιμο το pdf. :)

έχεις εντοπίσει τίποτα "ύποπτες" μυρωδιές κατά την καύση (πέρα από τις πρώτες φορές μέχρι να ξεμυρίσει το μαντέμι); από τον πετροβάμβακα ή την γυψοσανίδα πχ.;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47127 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

geo.hatzel έγραψε: καλημέρα !storm, πολυ χρήσιμο το pdf. :)

έχεις εντοπίσει τίποτα "ύποπτες" μυρωδιές κατά την καύση (πέρα από τις πρώτες φορές μέχρι να ξεμυρίσει το μαντέμι); από τον πετροβάμβακα ή την γυψοσανίδα πχ.;


Το τζάκι το έχω ανάψει περίπου 10 φορές.Αν εξαιρέσω τα πρώτα ανάματα που μύριζε μαντέμι δεν έχω πλέον άλλη μυρουδιά.Μάλιστα την τελευταία φορά το μπουμπούνισα κανονικά γιατί έκανα και δοκιμές με μπρικέτα
και είχε φτάσει σε μεγάλες θερμοκρασίες δεν μύρισα κάτι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geo.hatzel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48135 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!
Τελευταίο άναμμα χθές το απόγευμα απο τις 18.30 μέχρι τις 02.30 το πρωί.Κατανάλωση ξύλων περίπου 15 κιλά.Θερμοκρασία χώρου απο 20 βαθμούς ανέβηκε στούς 24c.Εξωτερική θερμοκρασία περίπου 14c.Ακόμη δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα γιατί δεν πιάσανε τα κρύα αλλά αρχίζει και μου αρέσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51175 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato by !storm!

!storm! έγραψε: Τελευταίο άναμμα χθές το απόγευμα απο τις 18.30 μέχρι τις 02.30 το πρωί.Κατανάλωση ξύλων περίπου 15 κιλά.Θερμοκρασία χώρου απο 20 βαθμούς ανέβηκε στούς 24c.Εξωτερική θερμοκρασία περίπου 14c.Ακόμη δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα γιατί δεν πιάσανε τα κρύα αλλά αρχίζει και μου αρέσει.


Παιδια και γω τελικα εβαλα την ιδια κασετα σε ενιαιο χωρο 65τ.μ. με εσωτερικη σκαλα που παει στα υπνοδωματια σε σχετικα καλα μονωμενο σπιτι και δεν μπορω να πω οτι ζεσταινει ανετα τον χωρο. Πρεπει να το δουλευω συνεχεια στην τσιτα, φωτια και βεντιλατερ για να παει στους 19.5 βαθμους με εξωτερικη 5-6-7. Ο μαστορας που μου την τοποθετησε δεν εβγαλε καθολου περσιδες και βγαζει αερα μονο απο αυτες που εχει η κασετα. Τωρα σκεφτομαι να βαλω το εξτρα βεντιλατερ μηπως και ανεβασω λιγο την αποδοση. Το εχει βαλει κανεις να μου πει την γνωμη του και πως μπαινει? Ο τζακας που ρωτησε στον τεχνικο της αντιπροσωπειας του ειπε οτι δεν μπαινει σε κασετα γιατι οταν βιδωθει απο κατω μετα δεν θα μπαινει η κασετα και πρεπει να χαλασεις την επενδυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ