Edilkamin Tekno 2 by androutso

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37448 από androutso
Edilkamin Tekno 2 by androutso δημιουργήθηκε από androutso
Αν θα επέλεγα εγώ θα έπαιρνα ένα fouger με λίγα λεφτά και τέλος μετά ζεστή!!!! :) :) :) :) :)
Αλλά η γιαγιά δεν μπορεί να δεχτεί το μικρό τζάκι. Το θέλει χωριάτικο να είναι μεγάλο και ωραίο να μπαίνει ο άλλος στο σαλόνι και να μην χωράει να περάσει από το τζάκι.

Μετά από πόλη ψάξιμο για να βρούμε κάτι να ταιριάζει στα γούστα της γιαγιάς και σε σχέση με την τιμή καταλήξαμε στο TEKNO 2. με κόστος 1750 εύρο χωρίς μοτέρ.
Εγώ έλεγα να πάρουμε το TEKNO 1 με 1530 εύρο χωρίς μοτέρ. Αλλά δεν ταίριαζε στα γούστα της γιαγιάς.

Αφού μετά από τα χίλια ζόρια αποφασίσαμε ποιο θέλουμε. Την τοποθέτηση θα την κάνω εγώ. Ξεκίνησα την περασμένη εβδομάδα με το γκρέμισμα. Όπου γέμισα ένα αγροτικό με μπάζα απίστευτο που είχε τόσα μπάζα δεν το περίμενα. Μετά πάω να κάνω την παραλαβή του τζακιού όπου έκανε 3 εβδομάδες να έρθει από την Ιταλία για τη δεν υπήρχε στην Ελλάδα χωρίς μοτέρ. Όπου έχει έρθει λάθος αντί να έρθει το δεξί που είχα παραγκηλει ήρθε το αριστερό. Πρώτο εγκεφαλικό. Μετά από ένα Μαραθώνα τηλεφώνων τελικά ήρθε το σωστό μετά από 3 μέρες. Παραλαμβάνω το τζάκι και πάω για το χωριό. Φτάνω και διαπιστώνω ότι είναι πολύ βάρη για 4 άτομα να το κατεβάσουμε από το φορτηγό. Ξεκινάω να βγάζω τα νάιλον για να αφαιρέσω βάρος. Όπου βλέπω το μαντέμι κολλημένο στο τσάμι. Δεύτερο εγκεφαλικό. Με τα χίλια ζόρια καταφέρνω να ανοίξω την πόρτα και να βγάλω το μαντέμι χωρίς να κάνω ζημία. Ο κόπανος ο τσάκας το είχε μεταφέρει ξάπλα και μετά το σήκωσε όπου τα μαντέμια χοροπηδάγανε μέσα.. Με τα χίλια ζόρια το κατεβάζουμε από το φορτηγό και με την βοήθεια μιας μπουλντόζας το βάλαμε στο μπαλκόνι του σπιτιού.


Από εχθές ξεκίνησα την τοποθέτηση. Έκανα την τρυπά για τον εξωτερικό αέρα και έβαλα τον πετροβαβακα στην πλάτη. Συνέδεσα τον αγωγό από έξω στο τζάκι και έβαλα την καμινάδα. Δεν άναψα ακόμα δεν είχα χρόνο και θα το κάνω από Δευτέρα.

Εδώ είναι μερικές φωτογραφίας με την ποριά τον εργασιών.


ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37520 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by androutso
Ωραιος , αυτα εχουν τα diy !
Φιλος βαλε γιατι δεν εβαλες εναν εναλλάκτη για 80 ευρο ??? Και εισαι σίγουρος οτι δεν θες μοτερ ????
τεσπα το δεύτερο παντος αν δεν το βαλεις θα μετανιωσεις !!!!
Και παλι nice ....Eμεις το κατεβάσαμε με παλετοφορο.ΜΕτα με κοντρα πλακε μαυρο θαλλασης , ανεβασμα απ τα σκαλια , και το εσειρα μεσα στο σαλονι , το οποιο ειναι ολο απο ξυλο ....Αλλα φωναξα 4 αλανια μπετατζήδες,και απ τον καναπε τους ελεγα πως να το βαλουν !!!!!Και πουσε ,το δικο μου το τζακι δεν εχει ροδακια , 215 κιλα χωρις τα μοτερ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37584 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by androutso
Ούτε το δικό μου είχε ροδακια :P :P :P :P :P :P


Με την φυσική ροή θα δουλέψει το τζάκι. Είναι να ζεστάνει το σαλόνι κουζίνα που είναι 60τμ. Ο δρόμος για τα δωμάτια είναι πολύ δύσκολος σε σχέση με την θέση του τζακιού και την διάταξη του σπιτιού. Δουλεύω λίγο το ενδεχόμενο να πάω στα δωμάτια από το υπόγειο και με το μαμά μοτέρ δεν θα πάει όποτε πρέπει να επιλέξω ένα ποιο δυνατό μοτέρ η μοτέρ αναρροφήσεις. Τώρα για λίγο καιρό θα δουλέψει χωρίς μοτέρ για τη λεφτά δεν υπάρχουν αλλά

Έχω δυο απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας..

1) Το τζάκι έχει αυτές της δυο τάπες από κάτω από τα μαντέμια μια δεξιά και πίσω και μια αριστερά και πίσω. Ξέρει κανείς για τη είναι αυτές και αν πρέπει να της συνδέσω με τον εξωτερικό αέρα?



2) Την οροφή του θερμοθαλαμου που σε ποιο ύψος να το κάνω? Να την κανω στο 1 μέτρο μέτρο το τζάκι και να μονώσω το κομμάτι της καμινάδας από πάνω η να την κάνω στην κορυφή τέρμα πάνω? Τοις περσίδες σε ποιο ύψος να της βάλω? Τέρμα επάνω πρέπει η ποιο κάτω?

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38542 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by androutso
Σημερα εγεινε το πρωτο αναμα. :cheer: :cheer: :cheer:


Πολυ καλη εντηπωση μου εκανε η φωτια πως φενωταν απο το τζαμι και αρκετη ζεστη μπροστα με ακτηνοβολια. το τζαμι δεν μαυρισε καθολου σε 1 ωρα και ο αερας που εμπενε απο επανω εκανε καλη δουλεια. Ειχε πλακα γιατη οταν πας κωντα ακους τον αερα που μπενει απο την αεροκουρτηνα :P :P :P
Μετα απο 1 ωρα καψημο ειχε πολυ μυρουδια το σπιτι και λιγο καπνο. Ο καπνος μαλλον θα ειναι απο την καμηναδα γιατη δεν εβαλα ακομα συληκονι θερμοκρασιας. Εχω παρει την SIKA την γκρη οπου ειναι για 300 βαθμους. Πρεπει να την βαλω και να περημενω να στεγνωση για να αναψω το τζακι ξανα? Η την βαζω και αναβω αμεσος?

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38584 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by androutso
Άντε και καλές καύσεις !!!!

Θέλει να κάψει μερικές φορές για να ξεμυρίσει.

Η γιαγιά θα ευχαριστηθεί ζέστη φέτος.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38638 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by androutso
Καλορίζικο.

Σιλικόνη για 300 βαθμούς, σε καμινάδα που μπορεί να πιάσει και 400? Πάνε πάρε την 1300 βαθμών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ