Re:Re:Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33764 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG

Panos έγραψε: δηλαδή θα καίει 28kw/ώρα : (4.1 Χ 0,7) συντελ. απόδοσης = 9,756 κιλά ξύλου ανά Χ 12 ώρες λειτουργίας = 117,07 κιλά ξύλα την ημέρα. Όταν ο πωλητής του τζακολέβητα έλεγε ότι "θα ιδρώνεις" διαφημίζοντας το προϊόν, μάλλον ευνοούσε από την άρση βαρών!
Εγώ πάντως εύχομαι καλές καύσεις!

LEONAS έγραψε: Eγω απορω που τα βρηκε τα 28 kw :ohmy:


Οι βούλγαροι το δηλώνουν 28+5, δηλαδή 28 στο νερό και 5 στον αέρα. Λογικά είναι η μάξιμουμ θερμική, δηλαδή η μέγιστη ποσότητα θερμότητας που παράγεται μέσα στην εστία αν την γεμίσουμε ξύλα, κατά την διάρκεια της μέγιστης καύσης. Κοινώς η εστία από 28 max πρέπει να είναι ούτε 14 ονομαστική (συν 3 στον αέρα) και αυτά σαν θερμική πάντα, άρα πρέπει να πολλαπλασιάσουμε με την απόδοση για να βρούμε την ωφέλιμη. Άντε να το παίξω γενναιόδωρος και να βάλω 70% απόδοση (αν και πιστεύω ότι πάνω από 50-55% δεν είναι...), οπότε η εστία γίνεται 10kW στο νερό συν 2 στο αέρα.

Ο Χρήστος8 μας έχει πει ότι ούτε 4-5 σώματα δεν ζέσταιναν σε εγκαταστάσεις που έκανε, οπότε αν τελικά είναι 8+2, πάλι καλά θα είναι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33817 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
μόνο που σε αυτή την περίπτωση έχεις μεγάλες απώλειες και σπατάλη θερμότητας, ακόμα και έτσι όμως θα θερμαίνει μια χαρά! εύχομαι και σε σένα καλές καύσεις!


KiNG έγραψε: Panos το 28 αν είναι αληθές, πρέπει να είναι το μέγιστο, εγώ θα καίω όσο χρειάζεται για να κρατάει το σπίτι ζεστό και από τις δοκιμές που έχω κάνει έως τώρα, πιστευω ότι δεν θα ξεπερνάει τα 50 κιλά το 12ωρο. Όταν πέσει η θερμοκρασία σε κανονικά επίπεδα χειμώνα και τις ολοκληρώσω θα τις αναρτήσω.

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33818 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
Μακαρι φιλε μου να δουλεψει οπως επιθυμεις αλλα ειδη
εχουμε αρκετα παραδειγματα που δεν δουλεψε για τα kw που
λενε οι Βουλγαροι.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #59870 από KiNG
Απαντήθηκε από KiNG στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG


Αυτό είναι το τζάκι μου λοιπόν στην τελική του μορφή.
Μετά από δοκιμές διαπίστωσα ότι είναι πολύ ποιο μεγάλο από τις ανάγκες του διαμερίσματός μου και σύνδεσα και το διαμέρισμα του κάτω ορόφου που μένουν οι γονείς μου, προς το παρών όμως λειτουργούν τα 4 από τα 8 καλοριφέρ γιατί δεν χρειάζεται να ζεσταίνει όλο το διαμέρισμα. Έχω κλείσει και στο δικό μου 2 που δεν χρειάζονται γιατί είναι στο χώρο που είναι το τζάκι, συνολικά 6+4,10 καλοριφέρ.

Στην αρχή βάζω 8-10 κιλά ξύλα για να ζεστάνει το νερό γρήγορα μέχρι τους 65-70 C. Μετά κλείνω τον αέρα στο πάνω μέρος. Έχω μετρήσει ότι καίει την ώρα 2-3 κιλά ξύλα για να κρατάει το νερό στους 55-60 C. Η θερμοκρασία στα δωμάτια είναι περίπου στους 22 C.

Πιστεύω ότι είναι μια φτηνή και καλή λύση η Prity, ζεσταίνω πολύ οικονομικά δύο διαμερίσματα.
Τώρα για την αξιοπιστία της που την αμφισβητείτε θα την δούμε σε βάθος χρόνου, αν και εγώ δεν αμφιβάλω γιατί ξέρω Βούλγαρους που τις χρησιμοποιούν χρόνια :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κροκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61140 από κροκος
Απαντήθηκε από κροκος στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
μπορουμε να μαθουμε και αλλες πληροφοριες, απο που ακριβως το πηρες, και πως το κουβαλησες; ενδιαφερομαι και εγω και δεν εχω καμμια ακρη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61441 από KiNG
Απαντήθηκε από KiNG στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
Έχω γνωστούς επάνω, το αγόρασαν και μου το έστειλαν με μεταφορική. Τα μαγαζιά της Prity στη Βουλγαρία είναι Εδώ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κροκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ