LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46589 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
ΚΑΛΗΜΕΡΑ Σήμερα καθώς καθάριζα την στάχτη, παρατήρησα ότι τα κομμάτια από ironker που είναι μέσα στην εστία, δεν είναι σταθερά τοποθετημένα. Έχουν ένα παίξιμο. Βέβαια, θεωρώ φυσικό να μην είναι ΣΤΑΘΕΡΑ τοποθετημένα, γιατί υπάρχουν μεγάλες συστολές και διαστολές. Συμβαίνει και σ'εσας αυτό. Έχω την 70 crystal.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46603 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Έχω NORDICA CRYSTAL 70. Την τοποθέτησα πρίν 4 μήνες. Ανάβουν τα μοτέρ μετά απο 40' περ. με κανονική καύση. Να ρωτήσω όταν κλείνεται τον λεβιέ πρωτογενούς καύσης, πέφτει η φλόγα;; Γιατί σ'εμένα, παραμένη η ίδια, σε όποια θέση και να είναι ο λεβιές. Την ιδιά ερώτηση έχω κάνει και σε άλλο site.

Αν σκύψεις και κοιτάξεις ακριβώς κάτω από το τζάκι εκεί που υπάρχει η τρύπα για το έξτρα κιτ όπου μπαίνει η τάπα για να λειτουργει το τζάκι με εξωτερικό μονο αέρα, θα χρειαστείς ένα φακό, εκεί μετακινώντας τα λεβιεδάκια της πρωτογεννούς και δευτερογεννούς καύσης θα δεις ν' ανοιγοκλεινουν κάποιες τρύπες. Ψάξτο και θα καταλάβεις τί ακριβώς εννοώ. Όταν έχεις τον αέρα κλειστό θα πρέπει και οι τρύπες να είναι κλειστές.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Pamino.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46612 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Pamino έγραψε:

Έχω NORDICA CRYSTAL 70. Την τοποθέτησα πρίν 4 μήνες. Ανάβουν τα μοτέρ μετά απο 40' περ. με κανονική καύση. Να ρωτήσω όταν κλείνεται τον λεβιέ πρωτογενούς καύσης, πέφτει η φλόγα;; Γιατί σ'εμένα, παραμένη η ίδια, σε όποια θέση και να είναι ο λεβιές. Την ιδιά ερώτηση έχω κάνει και σε άλλο site.

Αν σκύψεις και κοιτάξεις ακριβώς κάτω από το τζάκι εκεί που υπάρχει η τρύπα για το έξτρα κιτ όπου μπαίνει η τάπα για να λειτουργει το τζάκι με εξωτερικό μονο αέρα, θα χρειαστείς ένα φακό, εκεί μετακινώντας τα λεβιεδάκια της πρωτογεννούς και δευτερογεννούς καύσης θα δεις ν' ανοιγοκλεινουν κάποιες τρύπες. Ψάξτο και θα καταλάβεις τί ακριβώς εννοώ. Όταν έχεις τον αέρα κλειστό θα πρέπει και οι τρύπες να είναι κλειστές.

Ναι. Τα είδα τα ανοίγματα που υπάρχουν σε εκείνο το σημείο του τζακιού, τα οποία ανοίγουν 'η κλείνουν ανάλογα με την θέση των λεβιέδων της πρωτογενούς και δευτερογενούς καύσης. Μάλιστα ο λεβιές της δευτερογενούς καύσης έχει δύο τρυπάκια, (εκτός από το τρυγωνάκι) που σε βοηθάνε να έχεις την δευτερογενή καύση μισο-ανοικτή 'η εντελώς ανοικτή.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46942 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε: ΚΑΛΗΜΕΡΑ Σήμερα καθώς καθάριζα την στάχτη, παρατήρησα ότι τα κομμάτια από ironker που είναι μέσα στην εστία, δεν είναι σταθερά τοποθετημένα. Έχουν ένα παίξιμο. Βέβαια, θεωρώ φυσικό να μην είναι ΣΤΑΘΕΡΑ τοποθετημένα, γιατί υπάρχουν μεγάλες συστολές και διαστολές. Συμβαίνει και σ'εσας αυτό. Έχω την 70 crystal.


Ναι, έτσι είναι και στην 80 Crystal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47050 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Zedd έγραψε:

MICK έγραψε: ΚΑΛΗΜΕΡΑ Σήμερα καθώς καθάριζα την στάχτη, παρατήρησα ότι τα κομμάτια από ironker που είναι μέσα στην εστία, δεν είναι σταθερά τοποθετημένα. Έχουν ένα παίξιμο. Βέβαια, θεωρώ φυσικό να μην είναι ΣΤΑΘΕΡΑ τοποθετημένα, γιατί υπάρχουν μεγάλες συστολές και διαστολές. Συμβαίνει και σ'εσας αυτό. Έχω την 70 crystal.


Ναι, έτσι είναι και στην 80 Crystal

Τότε να υποθέσω, ότι οι εστίες που έχουν στο χώρο καύσης ironker, έχουν το ίδιο χαρακτηριστικό. Προφανώς μόνο στα τζάκια τύπου crystal της Nordica έχουν ironker στο χώρο καύσης, για λόγους συστολών και διαστολών.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47550 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Χθες το απόγευμα άναψα το τζάκι για να σπάσει η ψύχρα μέσα στο σπίτι. Η φωτιά δεν ήταν κανονική, μάλλον υποτονική θα έλεγα. Τα μοτέρ ενεργοποιήθηκαν μετά από περ. 45 50 λεπτά. Τοποθέτησα ένα θερμόμετρο στη έξοδο των περσίδων και μου έδειξε 85 βαθμούς όταν ενεργοποιήθηκαν. Λαμβάνοντας αυτά που μέτρησε ο ragavelas οι κασέτες της nordica δεν ενεργοποιούν τα μοτέρ στους 50 βαθμούς, (έτσι είχε ακουστεί) αλλά περ. 85 με 95 βαθμούς. Επίσης τοποθέτησα ένα κούτσουρο στις 9μμ,περ. 2 κιλών. Έκλεισα τους λεβιέδες, και στις 1πμ (δηλαδή 4 ώρες μετά, σήμερα τα ξημερώματα) δεν είχε η εστία, παρά ελάχιστα κάρβουνα που με αυτά δεν θα μπορούσες να ξανά ανάψεις το τζάκι. Όμως τα μοτέρ ήταν ενεργοποιημένα και έβγαζαν από τις περσίδες μερ. 40 βαθμούς θερμοκρασία. Από αυτά συμπεραίνω ότι ενεργοποιούνται τα μοτέρ περ. στους 85 95 βαθμούς αλλά σταματούν περ. στους 40 βαθμούς. Ίσως να απενεργοποιούνται και πιο κάτω από 40 βαθμούς, απλά δεν μπόρεσα να μετρήσω γιατί πήγα να κοιμηθώ. Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος πότε σταματούν σ'αυτόν τα μοτέρ;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ