LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45136 από geo.hatzel
Απαντήθηκε από geo.hatzel στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
mediolanos μπορείς να μας περιγράψεις λίγο την εγκατάστασή σου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45404 από gn14667
Απαντήθηκε από gn14667 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε:

gn14667 έγραψε: καλημέρα παιδιά,
πριν απο μια εβδομαδα τοποθετησα μια κασετα inserto crystal 80 ventilato (την τοποθέτησε τζακάς που όπως κατάλαβα δεν είχε ξανατοποθετήσει τη συγκεκριμένη κασέτα).
Την έχω ανάψει 3 φορές. Την τελευταία φορά έκαιγε για 4 ώρες. Ο ανεμιστήρας δεν μπήκε σε λειτουργία. Μήπως έχετε κάποια άποψη?
Επίσης ο αισθητήρας θερμοστάτης που δίνει εντολή για την λειτουργία των μοτερ που βρίσκεται?
Ευχαριστώ πολύ.

Έχω την crystal 70 εγκαταστημένη πριν 4 'η 5 μήνες. Την έχω ανάψει περ. 7 'η 8 φορές για να ξεμυρίσει, καίγοντας την περ. 6 ώρες την φορά. Ο αισθητήρας που δίνει εντολή για την ενεργοποίηση των μοτέρ, πρέπει να είναι κάπου, μέσα που να μην μπορούμε να το ρυθμίσουμε εμείς. Απ' ότι γνωρίζω είναι ρυθμισμένος από την εταιρία. Έχει ένα πινακάκι (το εγκατέστησε ο τζακάς σου σε κάποιο σημείο στο τοίχο) που ρυθμίζεται η ένταση των μοτέρ. Τοποθετώντας το φίς απο το πινακάκι στην πρίζα, πρέπει να ανάψει ένα μπλέ φωτάκι. Αυτό είναι το on off των μοτέρ. Αν πατήσεις το μπουτόν που βρίσκεται αριστερά και ακριβώς δίπλα από το μπλέ φωτάκι, τότε θα σβήσει το μπλέ φωτάκι και θα ανάψει ένα κίτρινο φωτάκι στα δεξιά. Από εκεί ρυθμίζεται η ένταση των μοτέρ απο 1 εως 5. Για να ενεργοποιηθούν τα μοτέρ ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΣΒΗΣΤΟ το μπλέ φωτάκι και ανοικτό ένα απο τα άλλα φωτάκια της κλίμακας 1 εως 5. Αν δεν συμβαίνει αυτό, τότε πάει να πεί, ότι υπάρχει πρόβλημα στη συνδεσμολογία στο πινακάκι. Επίσης η ενεργοποίηση των μοτέρ γίνεται μετά απο 30 'η 40 λεπτά από το άναμα της εστίας. Δηλαδή πρέπει να υπάρχει αρκετή ζέστη μέσα στην εστία. ΔΕΝ ενεργοποιούνται έτσι.


ξέχασα να πω ότι οταν ο τζακας εγκατέστησε την κασέτα άλλαξε την πόρτα από δεξια στα αριστερά, χωρίς όμως να βάλει στη θέση του ένα συρματάκι που υπήρχε μεταξύ των μεντεσέδων της πόρτας, λέγοντας μου ότι δε χρειάζεται. Εχθές κατάφερα να τοποθετήσω στη θέση του το συρματάκι αυτό. Οταν άναψα το τζακι, τα ανεμιστηράκια τέθηκαν σε λειτουργία μετά από 1/2 ώρα. Λέτε αυτο το συρματάκι "να έκανε τη διαφορά"?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45507 από mediolanos
Απαντήθηκε από mediolanos στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Τζακας την εκανε, απο οτι ειδα, εκανε ολες τις απαραίτητες μονώσεις με πετροβαμβακα. Εσπασε τα πυροτουβλα για να μπει η κασεττα, και μετα ενωσε την καμιναδα και εβγαλε τους αεραγωγους. Παιδια, εμενα μου ζητησε 600 για την εγκατασταση, μηπως του εδωσα πολλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45586 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

gn14667 έγραψε:

MICK έγραψε:

gn14667 έγραψε: καλημέρα παιδιά,
πριν απο μια εβδομαδα τοποθετησα μια κασετα inserto crystal 80 ventilato (την τοποθέτησε τζακάς που όπως κατάλαβα δεν είχε ξανατοποθετήσει τη συγκεκριμένη κασέτα).
Την έχω ανάψει 3 φορές. Την τελευταία φορά έκαιγε για 4 ώρες. Ο ανεμιστήρας δεν μπήκε σε λειτουργία. Μήπως έχετε κάποια άποψη?
Επίσης ο αισθητήρας θερμοστάτης που δίνει εντολή για την λειτουργία των μοτερ που βρίσκεται?
Ευχαριστώ πολύ.

Έχω την crystal 70 εγκαταστημένη πριν 4 'η 5 μήνες. Την έχω ανάψει περ. 7 'η 8 φορές για να ξεμυρίσει, καίγοντας την περ. 6 ώρες την φορά. Ο αισθητήρας που δίνει εντολή για την ενεργοποίηση των μοτέρ, πρέπει να είναι κάπου, μέσα που να μην μπορούμε να το ρυθμίσουμε εμείς. Απ' ότι γνωρίζω είναι ρυθμισμένος από την εταιρία. Έχει ένα πινακάκι (το εγκατέστησε ο τζακάς σου σε κάποιο σημείο στο τοίχο) που ρυθμίζεται η ένταση των μοτέρ. Τοποθετώντας το φίς απο το πινακάκι στην πρίζα, πρέπει να ανάψει ένα μπλέ φωτάκι. Αυτό είναι το on off των μοτέρ. Αν πατήσεις το μπουτόν που βρίσκεται αριστερά και ακριβώς δίπλα από το μπλέ φωτάκι, τότε θα σβήσει το μπλέ φωτάκι και θα ανάψει ένα κίτρινο φωτάκι στα δεξιά. Από εκεί ρυθμίζεται η ένταση των μοτέρ απο 1 εως 5. Για να ενεργοποιηθούν τα μοτέρ ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΣΒΗΣΤΟ το μπλέ φωτάκι και ανοικτό ένα απο τα άλλα φωτάκια της κλίμακας 1 εως 5. Αν δεν συμβαίνει αυτό, τότε πάει να πεί, ότι υπάρχει πρόβλημα στη συνδεσμολογία στο πινακάκι. Επίσης η ενεργοποίηση των μοτέρ γίνεται μετά απο 30 'η 40 λεπτά από το άναμα της εστίας. Δηλαδή πρέπει να υπάρχει αρκετή ζέστη μέσα στην εστία. ΔΕΝ ενεργοποιούνται έτσι.


ξέχασα να πω ότι οταν ο τζακας εγκατέστησε την κασέτα άλλαξε την πόρτα από δεξια στα αριστερά, χωρίς όμως να βάλει στη θέση του ένα συρματάκι που υπήρχε μεταξύ των μεντεσέδων της πόρτας, λέγοντας μου ότι δε χρειάζεται. Εχθές κατάφερα να τοποθετήσω στη θέση του το συρματάκι αυτό. Οταν άναψα το τζακι, τα ανεμιστηράκια τέθηκαν σε λειτουργία μετά από 1/2 ώρα. Λέτε αυτο το συρματάκι "να έκανε τη διαφορά"?

Ναι υπάρχει και σ'εμένα ένα ατσαλόσυρμα 2,8mm διάμετρο, από την μεριά των μεντεσέδων, που η μία του άκρη είναι στο πλαινό της πόρτας και η άλλη είναι στο πάνω μέρος της εστίας. Νομίζω όμως ότι αυτό υπάρχει εκεί για να κρατάει τη πόρτα ελάχιστα πιο πάνω από τις 2 ροδέλες που υπάρχουν στο κάτω μεντεσέ. Έτσι, δεν θα τρίβεται η πάνω από τις 2 ροδέλες. Οι άκρες του ατσαλοσύρματος είναι σαν γαντζάκια και τοποθετούνται στα αντίστοιχα ανοίγματα. Θα σου ενεργοποιήθηκαν στα 30 λεπτά τα μοτέρ, ίσως από την δυνατότερη αρχική φωτιά που έβαλες.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45598 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mediolanos έγραψε: Τζακας την εκανε, απο οτι ειδα, εκανε ολες τις απαραίτητες μονώσεις με πετροβαμβακα. Εσπασε τα πυροτουβλα για να μπει η κασεττα, και μετα ενωσε την καμιναδα και εβγαλε τους αεραγωγους. Παιδια, εμενα μου ζητησε 600 για την εγκατασταση, μηπως του εδωσα πολλα?

Και σ'μένα τόσο περίπου μου πήγε. Τοποθέτησε ανοξείδωτη καμινάδα μέσα στην υπάρχουσα παλιά, έβγαλε της πέτρες από το εμπρός μέρος της φούσκας, τοποθέτησε διαστολή για την καμινάδα και δύο 45αρες γωνίες, έβγαλε 2 περσίδες στην φούσκα, μόνωσε την φούσκα και την έκλεισε όπως ήταν. Το κενό που δημιουργήθηκε μεταξύ της νέας καμινάδας και της παλαιάς, τα σφράγισε,για να μην υπάρχουν απώλειες θερμότητας και αέρα. Τα σφραγίσματα έγιναν το ένα μέσα στη φούσκα και το άλλο εκεί που τελειώνει νέα ανοξείδωτη καμινάδα, λίγο πριν το στο καπέλο. Έσπασε τα πυρότουβλα της παλιάς εστίας. Άνοιξε οπή στον εξωτερικό τοίχο και τοποθέτησε περσίδα ανοιγοκλεινόμενη για τον αέρα τροφοδοσίας της εστίας. Επίσης άνοιξε μία οπή, τοποθετησε περσίδα, για την αποσυμπίεση της υπάρχουσας φούσκας, λόγω του ότι αυτή ήταν όλη καπνοθάλαμος. Τα υλικά δικά του.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45857 από gn14667
Απαντήθηκε από gn14667 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mediolanos έγραψε: Τζακας την εκανε, απο οτι ειδα, εκανε ολες τις απαραίτητες μονώσεις με πετροβαμβακα. Εσπασε τα πυροτουβλα για να μπει η κασεττα, και μετα ενωσε την καμιναδα και εβγαλε τους αεραγωγους. Παιδια, εμενα μου ζητησε 600 για την εγκατασταση, μηπως του εδωσα πολλα?



και σε μενα 600 € πήρε, με τα υλικά δικά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ