LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61464 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε:

Kanteres έγραψε: Δημήτρης
Αγαπητέ φίλε επειδή και οι δικές μου περσίδες δεν βγάζουν πολύ θερμό αέρα εάν θέλεις πες μου, τι βεντιλατέρ έβαλες στην περσίδα, από το αγόρασες και πόσο, που το το τοποθέτησες και πως το συνέδεσες. Θα είμαι υπόχρεος. Ευχαριστώ.

Πριν να κάνεις οποιαδήποτε επέμβαση ψάξε γιατί δεν βγάζουν πολύ θερμό αέρα οι αεραγωγοί. Τοποθετώντας και τρίτο μοτέρ δεν θα καταφέρεις να αυξήσεις την ροή θερμού αέρα. Θα καταφέρεις μόνο να βγαίνει περισσότερος αέρας. Τίποτε άλλο. Προσπάθησε να καταλάβεις αυτό που σου γράφω. Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις, σου γράφω τη μέτρηση που έκανα. Με μέτρια προς χαμηλή φωτιά, με το πρωτεύοντα κλειστό, και το δευτερεύοντα στη μέση, τη κεντρική περσίδα ανοικτή (πάνω από τη πόρτα)και κλειστά τα μοτέρ (φυσική ροή), η θερμοκρασία από τους αεραγωγούς ήταν 100oC. Με ενεργοποιημένα τα μοτέρ στο 1, η θερμοκρασία κατέβηκε στο 92οC. Αν ανέβαζα ταχύτητα θα κατέβαινε η θερμοκρασία. Γιατί αυτό;; Γιατί ο αέρας που έρχεται σε επαφή με τα καυτά μέρη του τζακιού, μένει περισσότερο χρόνο σε αυτά, ανεβάζοντας έτσι τη θερμοκρασία του. Αν όμως τα μοτέρ τον σπρώχνουν, αυτός (ο αέρας), θα παραμείνει λιγότερο σε επαφή με τα καυτά μέρη του τζακιού. Κάποιος άλλος φίλος, έχει να πει κάτι.[/quo


Φίλοι μου μήπως έχετε καταλάβει λάθος το τρίτο βεντιλατερ είναι μονό για μεγαλώσω την ροή στο θερμοθαλαμο (φούσκα),και όχι να ,βοηθήσω τα υπάρχων.


ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61470 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Μήπως δεν έχω καταλάβει εγώ;;; :dry: O kanteres αναφέρει ότι δεν έχει πολύ θερμό αέρα από τις περσίδες. Νομίζω ότι αναφέρεται στις περσίδες που είναι συνδεδεμένες με αεραγωγούς με τις δύο τρύπες που βρίσκονται στο πάνω μέρος του τζακιού, δεξιά και αριστερά της καμινάδας.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62196 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Δημήτρης
Πράγματι το πρόβλημά μου είναι ότι, από τις περσίδες των αεραγωγών που έχουν τοποθετηθεί στις δύο τρύπες πάνω από την εστία δεν βγαίνει αισθητά αέρας, ενώ το μέταλλο των περσίδων καίει. Ζεστός αέρας δεν βγαίνει και όταν κλείνω την επιμήκη περσίδα μπροστά και πάνω από την εστία. Πιό πολύς και πιο ζεστός αέρας βγαίνει από δύο περσίδες που έχω τοποθετήσει στο πάνω μέρος της φούσκας του τζακιού. Σημειώνω ότι κρύος αέρας απέξω και από κάτω από την εστία οδηγείται στην παραλληλόγραμμη τρύπα που έχει η εστία από κάτω (στο κέντρο και πίσω) για την τοποθέτηση του επιπρόσθετου (optional) βεντιλατέρ. Πήγα στον κατάστημα του Κουρμπαλά (οδός Σιώκου 8-10) αλλά βεντιλατέρ για την έξοδο αέρα από τις περσίδες δεν βρήκα. Μου έδειξε δύο βεντιλατεράκια SUNON τετράγωνα χωρίς να γνωρίζει σε τι θερμακρασίες αντέχουν και πόσο αέρα προωθουν. Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη._

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62291 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Kanteres έγραψε: Δημήτρης
Πράγματι το πρόβλημά μου είναι ότι, από τις περσίδες των αεραγωγών που έχουν τοποθετηθεί στις δύο τρύπες πάνω από την εστία δεν βγαίνει αισθητά αέρας, ενώ το μέταλλο των περσίδων καίει. Ζεστός αέρας δεν βγαίνει και όταν κλείνω την επιμήκη περσίδα μπροστά και πάνω από την εστία. Πιό πολύς και πιο ζεστός αέρας βγαίνει από δύο περσίδες που έχω τοποθετήσει στο πάνω μέρος της φούσκας του τζακιού. Σημειώνω ότι κρύος αέρας απέξω και από κάτω από την εστία οδηγείται στην παραλληλόγραμμη τρύπα που έχει η εστία από κάτω (στο κέντρο και πίσω) για την τοποθέτηση του επιπρόσθετου (optional) βεντιλατέρ. Πήγα στον κατάστημα του Κουρμπαλά (οδός Σιώκου 8-10) αλλά βεντιλατέρ για την έξοδο αέρα από τις περσίδες δεν βρήκα. Μου έδειξε δύο βεντιλατεράκια SUNON τετράγωνα χωρίς να γνωρίζει σε τι θερμακρασίες αντέχουν και πόσο αέρα προωθουν. Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη._

Φίλε Δημήτρη, μη περιμένεις να έχεις ροή ζεστού αέρα από τη περσίδα που βρίσκεται στο γραφείο. Τα υπάρχοντα μοτέρ (της μάνας του) δεν είναι για τέτοιες αποστάσεις. Από τη περσίδα που είναι συνδεδεμένη με την άλλη τρύπα της εστίας, πρέπει να έχεις ροή. Κάνε το εξής πείραμα. Στερέωσε μία χαρτοπετσέτα στη περσίδα που είναι συνδεδεμένη με τη τρύπα του τζακιού. Φυσιολογικά πρέπει να την σηκώνει. Αυτό θα δείξει αν έχεις ροή ζεστού αέρα από τις περσίδες του τζακιού. Αυτό έκανα τώρα για να σου γράψω, και σε εμένα, στο άναμα μετά από 15 με 20 λεπτά, υπήρξε μικρό κούνημα της χαρτοπετσέτας, και όσο δυναμώνει η φλόγα (και φυσικά ζεσταίνεται το τζάκι) τόσο σηκώνεται. Δες το μήνυμα Νο 54660 το σκίτσο 2 είναι η σωστή τοποθέτηση της εστίας που έχουμε. Η σωλήνα το εξωτερικού αέρα καύσης πηγαίνει στη στρογγυλή τρύπα κάτω απά το τζάκι. Τα ξύλα σου είναι χωρίς από υγρασία (είναι σηματικό) ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62292 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ :P :P & ΖΕΣΤΑ :lol: :lol:

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73235 από ELEN
Απαντήθηκε από ELEN στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
τωρα που κανει κρυο και την εκαψες αρκετα φανταζομαι εισαι ευαριστημενος?

οταν ανοιγεις την πορτα για να βαλεις ξυλα καπνιζει?

σε ρωταω γιατι εβαλα την ιδια και εχω προβληματα διαβασε τι γραφω και πες μου. ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ