LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60838 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Έκανα σήμερα τη δοκιμή με τη χαρτοπετσέτα. Έκλεισα τη κεντρική περσίδα του τζακιού. Τοποθέτησα μία χαρτοπετσέτα σε κάθε περσίδα. Τα μοτέρ ΔΕΝ έχουν ενεργοποιηθεί ΑΚΟΜΗ, Είναι περ. 30 λεπτά από το άναμμα του τζακιού. Οι χαρτοπετσέτες σηκώνονται με φυσική ροή από 30ο μέχρι 60ο. Η φωτιά δεν είναι έντονη. Υπάρχουν στην εστία δύο κούτσουρα περ. 2 κιλά συνολικά. Όταν ανάψει κανονικά το τζάκι θα απενεργοποιήσω τα μοτέρ για να δω τη φυσική ροή. Υ.Γ. Έβγαλα την μία χαρτοπετσέτα και τοποθέτησα χαρτί Α4. Αλλά λόγω βάρους του και του τσακίσματος που έκανα για να το σφηνώσω (στερεώσω), το σήκωμά του είναι πολύ λιγότερο.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60844 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Δημήτρης
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα κοιτάξω να αγοράσω και εγώ ένα τέτοιο βεντιλατέρ. Δεν κατάλαβα όμως σε ποιά θέση το έχεις τοποθετήσει και πως έκανες τη συνδεσμολογία. Σχετικά με τις μπρικέττες του είδους που γράφεις από ποιόν τις αγόρασες; Εάν κατάλαβα καλά, υπάρχει θερμόμετρο για τη μέτρηση της θερμοκρατσίας μέσα στο χώρο καύσης της εστίας; Εάν ναι, ποιό είναι και από που το προμηθευτήκατε;
Θα είμαι υπόχρεος για για διευκρίνηση- απάντηση._

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61043 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Kanteres έγραψε: Δημήτρης
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα κοιτάξω να αγοράσω και εγώ ένα τέτοιο βεντιλατέρ. Δεν κατάλαβα όμως σε ποιά θέση το έχεις τοποθετήσει και πως έκανες τη συνδεσμολογία. Σχετικά με τις μπρικέττες του είδους που γράφεις από ποιόν τις αγόρασες; Εάν κατάλαβα καλά, υπάρχει θερμόμετρο για τη μέτρηση της θερμοκρατσίας μέσα στο χώρο καύσης της εστίας; Εάν ναι, ποιό είναι και από που το προμηθευτήκατε;
Θα είμαι υπόχρεος για για διευκρίνηση- απάντηση._



Δημήτρη το βεντιλατερ το έχω βάλει μέσα στο θερμοθαλαμο όπως δείχνουν οι φωτογραφίες για την σύνδεση θα ανεβάσω
φωτογραφίες αύριο σήμερα δεν πρόλαβα,
της μπριγκέτες της αγόρασα από το Μενίδι,280euro ο τόννος.
Σχετικά με το θερμοστάτη έχω βάλει BS 874 SIVAR,75 euro,

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61092 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα προσπαθήσω να κάνω και εγώ τις επεμβάσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61392 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Kanteres έγραψε: Ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα προσπαθήσω να κάνω και εγώ τις επεμβάσεις.




φίλε μου Δημήτρη όταν βγάλεις την σήτα η δεξιά η αριστερά όπου σε βολεύει να βάλεις το βεντιλατερ , στην
φωτογραφία που σου ανεβασα βλέπεις 3 καλώδια πλέε κάφε και κίτρινο,το γκρι είναι που συνδεσα στο
καινούριο βεντιλατερ,

ΜΙΧΑΛΗΣ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61431 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Kanteres έγραψε: Δημήτρης
Αγαπητέ φίλε επειδή και οι δικές μου περσίδες δεν βγάζουν πολύ θερμό αέρα εάν θέλεις πες μου, τι βεντιλατέρ έβαλες στην περσίδα, από το αγόρασες και πόσο, που το το τοποθέτησες και πως το συνέδεσες. Θα είμαι υπόχρεος. Ευχαριστώ.

Πριν να κάνεις οποιαδήποτε επέμβαση ψάξε γιατί δεν βγάζουν πολύ θερμό αέρα οι αεραγωγοί. Τοποθετώντας και τρίτο μοτέρ δεν θα καταφέρεις να αυξήσεις την ροή θερμού αέρα. Θα καταφέρεις μόνο να βγαίνει περισσότερος αέρας. Τίποτε άλλο. Προσπάθησε να καταλάβεις αυτό που σου γράφω. Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις, σου γράφω τη μέτρηση που έκανα. Με μέτρια προς χαμηλή φωτιά, με το πρωτεύοντα κλειστό, και το δευτερεύοντα στη μέση, τη κεντρική περσίδα ανοικτή (πάνω από τη πόρτα)και κλειστά τα μοτέρ (φυσική ροή), η θερμοκρασία από τους αεραγωγούς ήταν 100oC. Με ενεργοποιημένα τα μοτέρ στο 1, η θερμοκρασία κατέβηκε στο 92οC. Αν ανέβαζα ταχύτητα θα κατέβαινε η θερμοκρασία. Γιατί αυτό;; Γιατί ο αέρας που έρχεται σε επαφή με τα καυτά μέρη του τζακιού, μένει περισσότερο χρόνο σε αυτά, ανεβάζοντας έτσι τη θερμοκρασία του. Αν όμως τα μοτέρ τον σπρώχνουν, αυτός (ο αέρας), θα παραμείνει λιγότερο σε επαφή με τα καυτά μέρη του τζακιού. Κάποιος άλλος φίλος, έχει να πει κάτι.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ