LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60633 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

princeofsolitude έγραψε: Τα ξύλα μου τα έχω σε σκεπασμένο χώρο εδώ και 1,5 μήνα (και πιο μπροστά από εκεί που τα πήρα στεγασμένα ήταν αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ).

Όσον όμως αφορά τις πάνω περσίδες με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι δεν βγαίνει αέρας!

To τζάκι το καίω ουσιαστικά τα απογεύματα 5.30 με 10-11!

Αν τα ξύλα σου έχουν υγρασία τότε υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Δεν έχει σημασία αν τα ξύλα είναι σκεπασμένα τώρα. Όταν ενεργοποιούνται τα μοτέρ από την κεντρική περσίδα (βρίσκεται ακριβώς πάνω από τη πόρτα) υπάρχει ροή ζεστού αέρα. Αν σηκώσεις ένα λαμάκι που υπάρχει μέσα στη κεντρική περσίδα (δηλαδή την κλείσεις) ο αέρας αυτός βγαίνει από τις περσίδες. Ίσως με λιγότερη ροή. Βάλε ταχύτητα στο 5, για να καταλάβεις αν φυσάει. Όπως λες δεν βγαίνει αέρας. Τότε 'η δεν έχει ανοίξει τις τρύπες στο πάνω μέρος του τζακιού (λίγο απίθανο) 'η δεν έχει ενώσει τις τρύπες με αεραγωγούς με τις αντίστοιχες περσίδες. Στην δεύτερη περίπτωση, έχει ανοίξει τις τρύπες και ο ζεστός αέρας πηγαίνει μέσα στη φούσκα, και ίσως να χάνεται από κάποιο κενό της καμινάδας. Ή μπορεί να μην υπάρχει κενό, αλλά μέχρι να ζεσταθεί επαρκώς ο αέρας μέσα στη φούσκα και να αρχίσει να βγαίνει ζεστός αέρας από τις περσίδες κλείνεις το τζάκι. Διάβασε το μήνυμα του mtbmtb13 που αναφέρει για τα ξύλα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60645 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mtbmtb13 έγραψε: Το τζάκι μου το ανάβω από 5 μέχρι 11,30 ,η θερμοκρασία χώρου 19 βαθμούς στο ξεκίνημα και φτάνει 24,5 σε 2 ώρες,
το τζάκι το ανάβω με λίγα προσανάμματα και 2 μπριγκέτες,σε 30 -35 λεπτά ξεκινάνε τα βεντιλατερ τα ξύλα τα αγόρασα
150 τον τόνο άλλα τα καίω και μπριγκέτες δοκιμάστε για δείτε την διαφορά ,έχω αγοράσει υγρασιομετρο και τα ξύλα
που βάζω στο τζάκι έχουν υγρασία κάτω 17%. Και κυριότερο που δεν θυμάμαι άμα το έχω αναφέρει στο σπίτι έχει
κέλυφος μόνωση πριν 2 χρόνια δεν ξέρω άμα παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση του τζακιού.
και κάτι τελευταίο κάθε πότε βαζεται ξύλα στο τζάκι,αφού ο κατασκευαστής δεν το πουλάει με θερμόμετρο,μήπως πρέπει
να βάλετε και εσείς.γιατί εγώ βάζω ξύλα όταν η θερμοκρασία του θαλάμου καύσης πεση κάτω από 100 βαθμούς.
Ίσως για όλα αυτά που σας ανέφερα να μην έχω κανένα παράπονό La Nordica Inserto 80 Crystal Ventilato,

Εγώ το ανάβω περισσότερη ώρα. Από που αγόρασες υγρασιόμετρο;; Η απόδοση του τζακιού στα Kw είναι συγκεκριμένη. Αλλά το ότι έχεις θωρακίσει το σπίτι σου αυτό είναι σημαντικό, γιατί ΔΕΝ έχεις απώλειες. Έτσι λοιπόν το τζάκι ανεβάζει πιο γρήγορα τη θερμοκρασία του χώρου. Ποιές μπρικέτες έχεις αγοράσει;; Έχω αγοράσει και εγώ (λίγες για δοκιμή) αλλά ακόμα δεν τις έχω ανάψει. Είναι κάτι Αυστριακές. Εγώ κάνω το εξής, όταν ανέβει η θερμοκρασία εκεί που θέλω (22 βαθμούς), τότε κάνω μία συντήρηση της φωτιάς. Δεν χρησιμοποιώ θερμόμετρο για την εστία. Δεν μου απάντησες. Το δουλεύεις με τη τροποποίηση που είχες κάνει 'η όχι

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60676 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Φίλε μου Μιχάλη το δούλευέ φυσικά με τις τροποποίησης γιατί ελέγχω σωστά τον θάλαμο καύσης ,
έχω κάνει άλλη μια τροποποίηση δηλ έβαλα βαντιλατερ ίδιο με αυτό που έχει η κασέτα και τον
συνδέσει παράλληλα όταν παίρνουνε μπροστά της κασέτας παίρνει και αυτό,στην περσιδα η
διαφορά είναι πολύ μεγάλη η χαρτοπετσέτα γυρνάει περίπου 180 μοίρες,
Τώρα για τις μπριγκέτες αύριο μεσημέρι θα της φωτογραφίσω ,και γράψω πόση ώρα
κρατάει η καθεμία και την τιμή τους,

ΜΙΧΑΛΗΣ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60699 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Δημήτρης
Αγαπητέ φίλε επειδή και οι δικές μου περσίδες δεν βγάζουν πολύ θερμό αέρα εάν θέλεις πες μου, τι βεντιλατέρ έβαλες στην περσίδα, από το αγόρασες και πόσο, που το το τοποθέτησες και πως το συνέδεσες. Θα είμαι υπόχρεος. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60710 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Το βεντιλατερ το αγόρασα απο την Αθήνα εδώ www.kourlaba.gr/eshop/index.php?cPath=14...cso8v0crdpaeb9e6i000 20 euro και το συνδέσει παράλληλα δηλ
πάνω στα βύσματα του υπάρχοντος βεντιλατερ άμα το σβήσω θα βγάλω φωτογραφία.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60826 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mtbmtb13 έγραψε: Φίλε μου Μιχάλη το δούλευέ φυσικά με τις τροποποίησης γιατί ελέγχω σωστά τον θάλαμο καύσης ,
έχω κάνει άλλη μια τροποποίηση δηλ έβαλα βαντιλατερ ίδιο με αυτό που έχει η κασέτα και τον
συνδέσει παράλληλα όταν παίρνουνε μπροστά της κασέτας παίρνει και αυτό,στην περσιδα η
διαφορά είναι πολύ μεγάλη η χαρτοπετσέτα γυρνάει περίπου 180 μοίρες,
Τώρα για τις μπριγκέτες αύριο μεσημέρι θα της φωτογραφίσω ,και γράψω πόση ώρα
κρατάει η καθεμία και την τιμή τους,

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ Τις μπρικέτες που έχω αγοράσει, αλλά δεν έχω ακόμη δοκιμάσει ακόμη, είναι Μπρικέτα ξύλου, λευκής ελάτης SCHWEIGHOFER Πιστοποίηση ÖNORM M 7135 and DINplus 7A040 Αυστριακές. Αγορά 1 τόνου ήταν 320Ε, αν θυμάμαι καλά, με παράδοση στο σπίτι. Είδα τις φωτογραφίες, δηλαδή το τζάκι δουλεύει με 3 μοτέρ. Τα δύο μοτέρ ,της μάνας του, είναι περ.200 κυβικά/ώρα. Τώρα εσύ πρέπει να έχει 300 κυβ/ώρα. Από που αγόρασες το υγρασιόμετρο;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ