LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59799 από princeofsolitude
Απαντήθηκε από princeofsolitude στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Απλά γενικά δεν έχω την αίσθηση ότι βγάζει έντονο αέρα ούτε από το τάμπερ και σίγουρα από τις επάνω περσίδες! Όσο για το αν άνοιξε τις τρύπες στους αεραγωγούς, είναι κάτι για το οποίο δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αλλά πιστεύω πως ναι καθώς γενικά μου έκανε καλή δουλειά! Και τώρα δλδ που το καίω οι επάνω περσίδες ουσιαστικά αέρα δεν βγάζουν!

Till Death

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60182 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Φίλοι μου άμα το τζάκι σας μέσα σε 2 ώρες δεν έχει ζεστάνει το χώρο που είναι κάτι δεν πρέπει να έχει γίνει σωστά,
πρώτον η τοποθέτησης του δεύτερον η μόνωση του σπιτιού ,και τρίτον τα ξύλα ,που μερικοί φίλοι εδώ μέσα δεν
δίνουν και πολύ σημασία,στην δική μου κατασκευή όπως έχω ξαναγράψει λειτουργεί άψογα,δηλ μέσα 1,30
στο χώρο που το τζάκι ανεβάζει 4,5 βαθμούς και υπόλοιπος χώρους 1,5 βαθμούς, και όλα αυτά με κόστος 3 ευρώ την ημέρα νομίζω σας έχω παρουσίαση το τζάκι μου με κάθε λεπτομέρεια ,για να διορθώσετε τις ατέλειες σας για να πάρετε τα
αποτελέσματα σαν και τα δικά μου ,δεν μπορώ να βλέπω φίλους να κάνουν παράπονα για μοντέλο αυτό, και μην
προσπαθούν να δούνε το λάθος της τοποθέτησης,

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60227 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mtbmtb13 έγραψε: Φίλοι μου άμα το τζάκι σας μέσα σε 2 ώρες δεν έχει ζεστάνει το χώρο που είναι κάτι δεν πρέπει να έχει γίνει σωστά,
πρώτον η τοποθέτησης του δεύτερον η μόνωση του σπιτιού ,και τρίτον τα ξύλα ,που μερικοί φίλοι εδώ μέσα δεν
δίνουν και πολύ σημασία,στην δική μου κατασκευή όπως έχω ξαναγράψει λειτουργεί άψογα,δηλ μέσα 1,30
στο χώρο που το τζάκι ανεβάζει 4,5 βαθμούς και υπόλοιπος χώρους 1,5 βαθμούς, και όλα αυτά με κόστος 3 ευρώ την ημέρα νομίζω σας έχω παρουσίαση το τζάκι μου με κάθε λεπτομέρεια ,για να διορθώσετε τις ατέλειες σας για να πάρετε τα
αποτελέσματα σαν και τα δικά μου ,δεν μπορώ να βλέπω φίλους να κάνουν παράπονα για μοντέλο αυτό, και μην
προσπαθούν να δούνε το λάθος της τοποθέτησης,

Σημαντικό είναι επίσης (εκτός αυτών που ανέφερες) ότι το τζάκι πρέπει να είναι σε συνεχή λειτουργία. Αν το βράδυ σβήσει (αναφέρομαι στα τζάκια μην ΣΥΝΕΧΟΥΣ καύσης)δε έγινε και τίποτε. Ας μείνει 2 'η και 3 'η και'4 ώρες σβηστό. Όχι όμως να σβήσει το βράδυ και το επόμενο απόγευμα να το ανάψουμε και να θέλουμε να έχουμε απόδοση αμέσως. Πιστεύω ότι στη περίπτωση που ανάφερα, εκτός της μειωμένης απόδοσης, σε βάθος χρόνου θα έχουμε και μεγαλύτερη κατανάλωση. Και εγώ δεν έχω πρόβλημα μέχρι αυτή τη στιγμή, πιστεύω να μην έχω και στο μέλλον. Είναι εγκατεστημένο σε ενιαίο χώρο 60τμ που συγκοινωνεί με διάδρομο και κουζίνα. Μάλιστα τα θερμαντικά σώματα που βρίσκονται στον ενιαίο χώρο και στη κουζίνα έχουν απομονωθεί. mtbmtb13 το δουλεύεις με την τροποποίηση που είχες κάνει 'η όχι;; Σχετικά με τα 3 ευρώ κατανάλωση την ημέρα. Αν έχεις αγοράσει τα ξύλα 0,20 λεπτά/κιλό, χρειάζεσαι 15 κιλά/ημέρα. Πόσες ώρες το έχεις αναμένω/ημέρα;;

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60238 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

princeofsolitude έγραψε: Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Απλά γενικά δεν έχω την αίσθηση ότι βγάζει έντονο αέρα ούτε από το τάμπερ και σίγουρα από τις επάνω περσίδες! Όσο για το αν άνοιξε τις τρύπες στους αεραγωγούς, είναι κάτι για το οποίο δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αλλά πιστεύω πως ναι καθώς γενικά μου έκανε καλή δουλειά! Και τώρα δλδ που το καίω οι επάνω περσίδες ουσιαστικά αέρα δεν βγάζουν!

Το πόσο αέρα βγάζει 'η πόσο ζεστός είναι, είναι κάτι το υποκειμενικό. Ίσως να θέλεις να ζεσταίνεται ο χώρος γρηγορότερα. Νομίζω ότι είναι παρατραβηγμένο να μην έχει ανοίξει τις δύο τρύπες από το πάνω μέρος του τζακιού. Αλλά είναι περίεργο να μη βγαίνει ζεστός αέρας από τις περσίδες, που ενώνονται με τις προαναφερόμενες τρύπες. Μια σωστή παρατήρηση έκανε o mtbmtb13, σχετικά με τα ξύλα, που τα θεωρούμε δεδομένα ξερά. Μήπως τα ξύλα σου έχουν υγρασία;; Κάτι που ανέφερα σε άλλο μήνυμά μου. Το τζάκι για να αποδόση ζέστη, πρέπει να ζεσταθεί και να κάψει πρώτα το ίδιο. Αν σου σβήσει για κάποιες ώρες (πχ 3 ώρες) και το ξανά ανάψεις δεν έγινε τίποτε γιατί δεν έχει προλάβει να κρυώσει. Αν όμως κρυώσει τότε θέλει πολύ περισσότερη ώρα για να αποδόση ζέστη. Εκτός αυτού και ο χώρος θα έχει κρυώσει

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": princeofsolitude

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60458 από princeofsolitude
Απαντήθηκε από princeofsolitude στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Τα ξύλα μου τα έχω σε σκεπασμένο χώρο εδώ και 1,5 μήνα (και πιο μπροστά από εκεί που τα πήρα στεγασμένα ήταν αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ).

Όσον όμως αφορά τις πάνω περσίδες με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι δεν βγαίνει αέρας!

To τζάκι το καίω ουσιαστικά τα απογεύματα 5.30 με 10-11!

Till Death
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by princeofsolitude.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60592 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Το τζάκι μου το ανάβω από 5 μέχρι 11,30 ,η θερμοκρασία χώρου 19 βαθμούς στο ξεκίνημα και φτάνει 24,5 σε 2 ώρες,
το τζάκι το ανάβω με λίγα προσανάμματα και 2 μπριγκέτες,σε 30 -35 λεπτά ξεκινάνε τα βεντιλατερ τα ξύλα τα αγόρασα
150 τον τόνο άλλα τα καίω και μπριγκέτες δοκιμάστε για δείτε την διαφορά ,έχω αγοράσει υγρασιομετρο και τα ξύλα
που βάζω στο τζάκι έχουν υγρασία κάτω 17%. Και κυριότερο που δεν θυμάμαι άμα το έχω αναφέρει στο σπίτι έχει
κέλυφος μόνωση πριν 2 χρόνια δεν ξέρω άμα παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση του τζακιού.
και κάτι τελευταίο κάθε πότε βαζεται ξύλα στο τζάκι,αφού ο κατασκευαστής δεν το πουλάει με θερμόμετρο,μήπως πρέπει
να βάλετε και εσείς.γιατί εγώ βάζω ξύλα όταν η θερμοκρασία του θαλάμου καύσης πεση κάτω από 100 βαθμούς.
Ίσως για όλα αυτά που σας ανέφερα να μην έχω κανένα παράπονό La Nordica Inserto 80 Crystal Ventilato,

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ