LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53354 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Μαντένια εννοώ αυτά που στο κάτω μέρος της εστίας,πρώτα βγάζεις το μικρο ακριβώς πάνω από το σταχτοδοχείο
και υστέρα όλο τον πάτο και τότε βλέπεις τις 4 κατσαβιδοβιδες ,τα υπόλοιπά στα έχω γράψει τι ακριβώς πρέπει να κανείς,

Σχετικά μετ πείραγμα αυτό ας μας βοηθήσει κανένας παλιός (Asteris) ας μας δώσει της γνώσης του,
μη πάθουμε καμία ζημιά,και τρέχουμε,

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mtbmtb13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53389 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Σφραγίστε το δεν έχει πρόβλημα με τον λίγο αέρα, με τον πολύ έχει, αν περάσει για πολύ ώρα τα όριά του.

Το θέμα βέβαια είναι, τι να το κάνεις να καίνε 3 κιλά ξύλα για 6 ώρες και να δίνει το τζάκι 1-1.5kW την ώρα στον χώρο, σίγουρα δεν τον κρατάνε ζεστό με τις νυχτιάτικες απώλειες των 7-10kW. Αν θες να μείνει ζεστό το σπίτι, ή θα σηκωθείς μέσα στην νύχτα να το ξαναγεμίσεις, ή θα κάνεις βαρβάτη μόνωση, να μην χάνει το σπίτι σαν τρελό.

Μόνο άμα βαριέσαι να ξανανάβεις το τζάκι το πρωί, έχει νόημα να το κάνεις να καίει όλη νύχτα με ένα κούτσουρο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53457 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mtbmtb13 έγραψε: Μαντένια εννοώ αυτά που στο κάτω μέρος της εστίας,πρώτα βγάζεις το μικρο ακριβώς πάνω από το σταχτοδοχείο
και υστέρα όλο τον πάτο και τότε βλέπεις τις 4 κατσαβιδοβιδες ,τα υπόλοιπά στα έχω γράψει τι ακριβώς πρέπει να κανείς,

Σχετικά μετ πείραγμα αυτό ας μας βοηθήσει κανένας παλιός (Asteris) ας μας δώσει της γνώσης του,
μη πάθουμε καμία ζημιά,και τρέχουμε,

Τι πάχος είχαν οι ροδέλες/αποστάτες και τι πάχος έβαλες;;; Οι ροδέλες/αποστάτες είναι του εμπορίου 'η κατασκευή από μηχανουργείο και από τι υλικό είναι. Επίσης η ροδέλα που έκλεισες μία τρύπα τι διάμετρο είναι και από τι υλικό;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53551 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
μετα απο ερωτηση που εκανα στον αντιπροσωπο
δεν εχει κανενα προβλημα η εστια,για να παθει ζημια
προβλημα εχουν αυτοι που ειναι στο σπιτι
λογω ατελης καυσης σ συνδυασμο με βρεγμενο ξυλο και κανα απορροφητηρα,θα γεμισει μονοξειδιο το σπιτι και θα κοιμηθουμε σαν πουλακια :silly: :silly: :silly: ...
βεβαια απο την αλλη πρεπει να εισαι τελειος ασχετος να κανεις τετοια παπαρια :sick:
δεν ενδείκνυται για απειρους χρηστες(γυναικα,παππους, γιαγια)η γνωμη μου..
η εταιρια εχει υποχρεωση να μηδενισει και τις ελαχιστες πιθανοτητες που υπαρχουν μη κλεινοντας τον προτογενη πληρως
οπως ειπε και ο αστερις αξιζει μονο για παιχνιδι της φλογας για λιγο,ζεστη δεν βγαζει..

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53597 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Μετά από αυτό το μήνυμα του Jimopoulos (που προέρχεται από αντιπρόσωπο) ερχόμαστε σ' αυτό που είπε ο Stamos περί μονοξειδίου του άνθρακα. Πού είναι τόσο ύπουλο ώστε να μην σε ειδοποιεί. Είναι προτιμότερο κατά την γνώμη μου, να ανάβουμε κάθε πρωί την φωτιά, παρά να αιωρείται κάτι άσχημο πάνω από το κεφάλι μας. Jimopoulos αναφέρεις ότι δεν είναι για άπειρους χρήστες. Όμως κάποια στιγμή και αυτός με μεγάλη εμπειρία μπορεί να συμπεριφερθεί όπως ένας άπειρος. Πιστεύω απόλυτα στο εξής (λόγω εργασιακής εμπειρίας), αν ο κατασκευαστής κάνει κάτι, που φαινομενικά υπάρχει κάποια καλλίτερη ιδέα από εμάς, ο κατασκευαστής ΓΝΩΡΙΖΕΙ καλλίτερα. Είχα μπει στο πειρασμό, αν είχα διάθεση , να προσπαθούσα αυτή τη μετατροπή, ίσως να μην ήταν μόνιμη. Φίλε mtbmtb13, αν και δεν γνωριζόμαστε (ούτε και με τους υπόλοιπους συνφορουμίτες) θα ήθελα να συνεχίσω να βλέπω τα μηνύματά σου.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53607 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Καντερές
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.
Αργησα λίγο να απαντήσω διότι προσπαθούσα να βρω κάποιον ειδικό από την εταιρία Ξανθάκου που εισάγει τις εστίες Nordica να ελέγξει την εγκατάσταση και να μου πει εάν αυτή είναι όπως πρέπει.(Ο τζακάς λέει ότι η εγκατάσταση είναι σωστή, το κατάστημα που μέσω του τζακά μου πούλησε την εστία με παρέπεμψε στην εταιρία Ξανθάκου). ΣΔυστυχώς μέχρι τώρα δεν κατάφερα να επικοινωνήσω μέ κάποιον ειδικό.
Το δάπεδο του τζακιού πρέπει να είναι κατασκευασμένο από πυρότουβλα ή κάποιο άλλο πυρίμαχο υλικό.Η εξωτερική- μέσα όψη κάτω από δάπεδο (ο τοίχος) είναι κατασκευασμένη από πέτρες και το βλέπω πολύ δύσκολο να ανοιχθεί εκεί χώρος για την εισαγωγή αέρα δια οπής κάτω από την εστία είτε για την καύση είτε για πρόσθετο (optional βεντιλατέρ).Παρ όλο που δεν πέρνει αέρα από κάτω από ότι βλέπω η καύση των μπρικετών και των ξύλων είναι πολύ καλή και το κρύσταλο της εστίες καίει πάρα πολύ. Το πρόβλημα το δικό μου κατά τη γνώμη μου είναι ότι δεν βγάζει αρκετό θερμό αέρα ούτε από το πάνω μέρος της εστίας ούτε από τις περσίδες (πάνω από την εστία και στο γραφείο. Από την πρώτη περσίδα βγαίνει λίγος ζεστός αέρας και όταν κλείνω την επιμήκη έξοδο της εστίας. Τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει περίπτωση να τοποτέτησαν λάθος contol ή να έκαναν λάθος τη συνδεσμολογία αυτού με τα βεντιλατέρ; Οι δικές σας εστίες πόσο δυνατό ζεστό αέρα βγάζουν;
Για το θερμοθάλαμο δεν έχω ιδέα. Πως μπορώ να φτιάξω θερμοθάλαμο;
Ευχαριστώ πολύ._

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ